Katsu Katsu
126
BLOG

Czy 11 Listopada to dobra data?

Katsu Katsu Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

   Każdy Polak spytany "Kiedy Polska odzyskała niepodległość ? " odpowie 11 Listopada. W szkołach jesteśmy uczeni że tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli ale czy to słuszna data ?

Co w ogóle stało się tego Magicznego 11 Listopada ? Cały świat świętuje wtedy zakończenie Wielkiej Wojny trwającej długie krwawe 4 lata a zaś w Polsce tego dnia Rada Regencyjna przekazała w ręce Józefa Piłsudzkiemu władzę na wojskiem zaś władzę Rada przekazała dopiero w 14 Listopada. Więc rodzi się pytanie to kiedy Polska odzyskała niby niepodległość ? Odpowiedź brzmi 7 Października. Tego dnia z inicjatywy Zdzisława Lubomirskiego, w „Monitorze Polskim„ w formie manifestu ukazała się Polska Deklaracja Niepodległości. Dokument został podpisany przez pozostałych członków Rady Regencyjnej który był jedynum organem władzy uznawanej na arenie międzynarodowej, i był pierwszą odezwą o realnym znaczeniu politycznym. Za podstawę prawną do ogłoszenia manifestu posłużyły tzw. 14 punktów Thomasa Woodrowa Wilsona, czyli zaakceptowany przez Państwa Centralne fundament przyszłych rokowań pokojowych. 

image

(Dodatek nadzwyczajny Monitora Polskiego z 7 października 1918 – Rada Regencyjna ogłasza niepodległość Polski) 

8 stycznia 1918 r. prezydent USA Thomas Woodrow Wilson w orędziu do Kongresu przedstawił czternaście punktów, których spełnienie miało zagwarantować pokój w powojennej Europie.

Punkt trzynasty gwarantował niepodległość Polsce: 

Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową

A jak było z świętowaniem 11 Listopada w II Rzeczpospolitej ?

Otóż niezbyt dobrze. 11 listopada był świętowany tylko dwa razy – w 1937 r. (23 Kwietnia 1937 specjalną ustawą 11 Listopada stał się Świętem Odzyskania Niepodległości jednak niewiele później opozycja zarzuciła sanacji próbę zawłaszczenia święta niepodległości tego konkretnego dnia związanego z osobą Marszałka) i w 1938 r.

W 1919 r. wypracowane zostało wspólne stanowisko, by Dzień Niepodległości świętować 3 maja, jednak i wokół tej daty toczyły się dyskusje. Dzień 7 października jako kandydat na święto Niepodległości Polski był typem środowisk konserwatywnych, którym wtórowali niekiedy przedstawiciele środowisk narodowych. Nie mieli oni jednak wystarczającej siły przebicia, dlatego 7 października nigdy oficjalne świętowany nie był. 

Dla mnie jako Monarchisty i Prawicowca to właśnie 7 października powinien być Narodowym Świętem Odzyskania Niepodległości nie powinniśmy zapominać o dokonaniach Rady Regencyjnej która zbudowała podstawy niepodległej polski budując zalążki wojska polskiego, administracji, oświaty, sądownictwa i skarbu. 




Katsu
O mnie Katsu

"Bez wolności gospodarczej nie ma wolności politycznej." Milton Friedman. Imię i nazwisko: Tajne Nick: Katsu (imię pochodzenia japońskiego znaczące "zwycięstwo") Wiek: 19 lat (Tak wiem... jestem strasznie młody) Poglądy: Konserwatywno-Liberalne (Prawica), Monarchistyczne, Eurosceptycyzm. Hobby: Pisanie tekstów, rysowanie 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura