Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
116 notek
81k odsłon
  48   0

Odwrócony system EU ETS - Enea zainwestuje 1,9 mld zł wydatku kwalifikowanego za 2020 r.

#EUETS, Mariusz Marszałkowski
#EUETS, Mariusz Marszałkowski

Klienci firmy Enea włączeni w transformację energetyczną

Przesłanka:  #EUETS, Mariusz Marszałkowski

Spółki energetyczne planują wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych na 2022 rok.  "Swój wniosek szykuje Tauron oraz Enea...".

*

Szkic idei:

W idei "odwróconego systemu EU ETS" firma sprzedająca gospodarstwom domowym energię elektryczną pobiera opłatę za emisję CO2 i uzyskane środki gromadzi na dedykowanym, własnym, firmowym, koncie bankowym w Polsce, w celu dokonania ustawowego wydatku kwalifikowanego. Klient firmy wie, że jeżeli skorzysta z jej usług dostępu do energii elektrycznej, zakupu, to będzie ona pochodzić z metody związanej z emisją CO2, np. z elektrowni węglowej. Klient otrzymuje informację od firmy ile pobrał/zużył energii elektrycznej i ile względem tej ilości energii firma wyemitowała CO2. Firma posiada do tego uprawnienia określone w ustawie o narodowej transformacji energetycznej, która umożliwia jej pobieranie opłaty za emisję CO2 na zlecenie klienta (zamówienie energii elektrycznej przez klienta związane jest z zamówieniem przez niego emisji CO2) oraz przeznaczenie tak uzyskanego kapitału na wydatek kwalifikowany. Rząd wskazuje rynkowi katalog wydatków kwalifikowanych oraz wysokość opłaty za emisję CO2 (cele, wskaźniki -  polityk, programów, projektów, narodowej transformacji energetycznej).

*

Czytaj więcej:

Odwrócony system EU ETS - elektrownia węglowa nie emituje CO2

Odwrócony system EU ETS - idea w Warszawie, szkic regionalny z małą elektrownią nuklearną

*

Przykład:

W tym ułożeniu i przełożeniu na p/w ideę poglądowo ujmując w 2020 roku firma sprzedała energii elektrycznej związanej z emisją CO2, w której wartość kosztu emisji wynosi 1,9 mld zł, czyli wraz z ceną za usługę firma pobrała taką opłatę od klientów za emisję CO2. Ponieważ wydatek kwalifikowany musi być zrealizowany przez firmę w okresie czasu n+3 (n - rok poboru opłaty, to firma musiałaby co najmniej taką kwotę przeznaczyć na wydatek kwalifikowany związany z n - rokiem w ciągu trzech lat, "+3"). W związku z tym firma zaprasza swoich klientów na stronę internetową firmy w celu skorzystania z ankiety, gdzie jej klienci mogą wskazać zainteresowanie planami firmy, wybór działania, projekty, w które firma planuje zainwestować 2 mld zł (dołożyła do inwestycji kwalifikowanej 100 mln środków z innego źródła). Zatem klienci firmy nie tylko opłacają opłatę za zamówioną emisję CO2 poprzez dostęp do energii elektrycznej, ale również mają głos w konsultacji z firmą o inwestycji wydatku kwalifikowanego. Firma i jej klienci mogą sobie wspólnie zadbać pro futuro o moc i energię elektryczną. Jeżeli w ciągu trzech lat od roku pobrania opłaty za emisję CO2 firma nie wyda 1,9 mld zł albo wyda mniejszą kwotę wydatku kwalifikowanego, to musi niewykorzystane pieniądze przekazać do ministra finansów wraz z odsetkami. Jeżeli firma nie da rady zainwestować środki finansowe oznaczone jako wydatek kwalifikowany z n-roku w wymaganym czasie n+3, to pieniądze otrzymuje właściwy minister i wówczas premier powie, że daje je na realizację polityk, programów, projektów, narodowej transformacji energetycznej, np. w formie dotacji i/lub refundacji na inicjatywy organizacji pozarządowych oraz samorządu terytorialnego, oczywiście w szczególności obszarze działania firmy Enea, aby każde pokolenia jej klientów miały bez lęku oczekiwaną pro futuro moc i energię elektryczną.

*

Zatem w tym ułożeniu firma nie wydaje na uprawnienia emisji CO2 dla realizacji zamówienia, spełnienia potrzeb klientów w jej działalności gospodarczej, a jedynie dokonuje dla klientów kwalifikowanej w ustawie inwestycji.

*

W tej idei w oparciu o miarę w przesłance w 2021 roku firma zgromadziła już 1,2 mld zł na inwestycję wydatku kwalifikowanego w latach 2022-2024.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale