Paweł Kania
Paweł Kania
Marcin Tyc Marcin Tyc
340
BLOG

300 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila.

Marcin Tyc Marcin Tyc Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Archidiecezja wrocławska i diecezja bydgoska zapłacą solidarnie 300 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary byłego już księdza Pawła Kanii. - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele: kurie zapłacą za przestępstwa księży pedofilów. Ofiara ks. Kani: czuję wielką ulgę

Sąd Apelacyjny utrzymał tym samym w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Orzeczenie zostało ogłoszone w trybie zdalnym. Uzasadnienie wyroku pozostaje utajnione. 

Proces w bydgoskim sądzie toczył się z wyłączeniem jawności. Niejawne było też uzasadnienie wyroku. Apelację wniosły pozwane strony. Proces cywilny mężczyzny, który jako nieletni był wykorzystywany seksualnie przez księdza Pawła Kanii., trwał od 2017 r. Duchowny w 2015 r. został skazany przez wrocławski sąd na siedem lat więzienia za wykorzystanie seksualne trzech małoletnich chłopców. Sąd zakazał mu też dożywotnio pracy z młodzieżą i orzekł leczenie zaburzeń preferencji seksualnych. Paweł K. w latach 2006-2009 był czasowo przeniesiony z archidiecezji wrocławskiej do diecezji bydgoskiej. W 2018 r. Watykan wydalił Pawła Kanię ze stanu duchownego. 

Paweł Kania był jednym z bohaterów filmu dokumentalnego „Tylko nie mów nikomu” autorstwa braci Sekielskich.


Źródło: PAP, GW, Gazeta Pomorska. 


Marcin Tyc
O mnie Marcin Tyc

Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo