NFOŚiGW
NFOŚiGW
Marcin Tyc Marcin Tyc
189
BLOG

Autolustracja Kazimierza Kujdy. Były prezes NFOŚiGW złożył wniosek w IPN.

Marcin Tyc Marcin Tyc Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Poniżej komunikat Biura Lustracyjnego IPN dotyczący wniosku Kazimierza Kujdy o wszczęcie postępowania autolustracyjnego. 

W odpowiedzi na zapytania ze strony przedstawicieli środków masowego przekazu Biuro Lustracyjne IPN informuje, iż Pan Kazimierz Kujda (do dnia 12 lutego 2019 roku pełniący funkcję prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) złożył w dniu 8 lutego 2019 roku (piątek) do Biura Lustracyjnego IPN wniosek o wszczęcie postępowania autolustracyjnego w trybie określonym w art. 20 ustęp 5 ustawy z dnia 18 października 2006 roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (t.j. Dz.U. 2017 poz. 2186 – zwana dalej ustawą lustracyjną z 2006 roku). 

W dniu 11 lutego 2019 roku (poniedziałek) wniosek został niezwłocznie przekazany przez BL IPN zgodnie z właściwością rzeczową i miejscową do Sądu Okręgowego w Warszawie celem rozpoznania. 

Zgodnie bowiem z treścią art. 20 ust. 5 ustawy lustracyjnej z 2006 roku wniosek o wszczęcie postępowania autolustracyjnego osoba zainteresowana składa bezpośrednio do właściwego sądu okręgowego, który na posiedzeniu podejmuje decyzje w przedmiocie ewentualnego wszczęcia postępowania autolustracyjnego. Wydanie decyzji przez Sąd jest poprzedzone dokonaniem oceny merytorycznej i formalnej wniosku. 

Po ewentualnym wszczęciu postępowania autolustracyjnego przez sąd prokurator właściwego Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN przeprowadza na zlecenie sądu postępowanie przygotowujące postępowanie autolustracyjne, celem przedstawienia sądowi stanowiska w przedmiocie zgodności z prawdą złożonego oświadczenia lustracyjnego. W ramach tego postępowania prokurator w szczególności dokonuje kwerendy archiwalnej, przesłuchuje świadków oraz odbiera wyjaśnienia od wnioskodawcy.  

Przed wszczęciem postępowania autolustracyjnego przez sąd brak jest podstaw prawnych do podejmowania przez BL IPN jakichkolwiek czynności procesowych w sprawie.


Kazimierz Kujda widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach – zgadza się jego data urodzenia - czytamy w e-wydaniu piątkowego numeru gazety. Według ustaleń "Rzeczpospolitej", "w 2002 r. teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN". Biuro Lustracyjne IPN w Lublinie, które widnieje w inwentarzu jako posiadacz teczki "Ryszarda" (teczkę założyło WSUW w Siedlcach), odsyła nas do warszawskiego IPN - informuje gazeta. Pytamy o postępowanie lustracyjne Kazimierza Kujdy, który od lat pełni kierownicze stanowiska państwowe, m.in. był prezesem w NFOŚiGW w latach 2000–2002, 2006–2008 i ponownie od 2015. W latach, kiedy rządziła PO– PSL, Kujda był prezesem zarządu spółki Srebrna.


Źródło: IPN 

Marcin Tyc
O mnie Marcin Tyc

Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka