Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
405
BLOG

Ograniczenia zasady równości stron-broni w procesie karnym.

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

      W dniu 25.11.2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis kodeksu karnego wykonawczego bezwzględnie zakazujący rozmów telefonicznych tymczasowo aresztowanego z obrońcą jest niezgodny z konstytucją. TK uznał m.in., że całkowite pozbawienie aresztowanego tej formy kontaktu z obrońcą "zagraża zachowaniu zasady równości broni w postępowaniu karnym". Przepis w zakresie zakwestionowanym przez TK ma utracić moc po upływie pół roku od ogłoszenia wyroku.

        W kontekście treści w/w wyroku TK należy zauważyć, że w polskim procesie karnym nadal obowiązują także inne ograniczenia w zakresie porozumienia się zatrzymanego/podejrzanego ze swym obrońcą/adwokatem, a od 01.07.2015 roku także radca prawnym, co niekiedy ma znaczny wpływ na obranie odpowiedniej taktyki obrony już od początku postępowania.

   Mianowicie w postępowaniu przygotowawczym prokurator, udzielając zezwolenia na porozumiewanie się, może zastrzec w szczególnie uzasadnionych wypadkach, jeżeli wymaga tego dobro postępowania przygotowawczego, że będzie przy tym obecny sam lub osoba przez niego upoważniona, a także może również zastrzec kontrolę korespondencji podejrzanego z obrońcą. Zastrzeżenia te nie mogą być utrzymywane ani dokonane po upływie 14 dni od dnia tymczasowego aresztowania podejrzanego. (art.73 kpk)

     Co więcej także w zakresie samego zatrzymania także są podobne ograniczenia, a mianowicie zatrzymanemu na jego żądanie należy niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem, a także bezpośrednią z nim rozmowę; w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, zatrzymujący może zastrzec, że będzie przy niej obecny. (art.245 kpk)

      Nie należy także pomijać pewne ograniczenia dotyczące przede wszystkim faktycznej, a nie teoretycznej równości stron w postępowaniu karnym dot. oskarżyciela oraz samego oskarżonego i obrońcy, w tym dostępu do m.in. materiałów niejawnych będących niekiedy zasadniczą podstawą oskarżenia, w szczególności możliwości w zakresie techniczno-organizacyjnym w zapoznaniu się, czy sporządzaniu środków odwoławczych zażaleń, apelacji w oparciu o te materiały….. Wyroki ETS w tym zakresie wobec Polski tylko potwierdzają w/w zastrzeżenia.

Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka