Czy skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o uznanie za niekonstytucyjne części przepisów Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratur (Dz.U. z 2014 r. poz. 1218 ze zm.) zdezorganizuje prace prokuratury, a w konsekwencji podważy jeszcze bardziej jej przygotowanie do wyzwań, które niesie nowela procesu karnego mająca wejść w życie od dnia 1 lipca 2015 roku.
Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów ,,Ad Vocem” skierowało do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie za niekonstytucyjne przepisów Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratur (Dz.U. z 2014 r. poz. 1218 ze zm.).
We wniosku zarzucono przekroczenie delegacji ustaw owej przez ministra sprawiedliwości (w tym czasie był nim Cezary Grabarczyk), a w konsekwencji niekonstytucyjność nowych rozwiązań, w tym dotyczących właściwości rzeczowej prokuratur poszczególnych szczebli, która powinna być regulowana ustawowo, a nie rozporządzeniem, zasady niezależności poprzez wprowadzenie instytucji współ-referenta oraz zespołów prokuratorów, sformułowanie uprawnienia dla prokuratora generalnego w zakresie wydawania zarządzeń o dyżurach.
Wobec głosów wypływających także z Krajowej Rady Prokuratorów popierających zasadność wniosku NSP „Ad Vocem” do TK rodzi się retoryczne pytanie, czy np. obecne stanowisko Edwarda Zalewskiego przewodniczącego Krajowej Rady Prokuratury jest podyktowane np. zbliżającymi się wyborami na stanowisko Prokuratora Generalnego, a może „odejściem” ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, a może itd…..
Co ciekawe, wcześniej Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła sprzeciw wobec projektu nowego regulaminu urzędowania sądów powszechnych. KRS zarzuciła ministrowi sprawiedliwości, że wykroczył on poza przyznaną mu w prawie o ustroju sądów powszechnych delegację ustawową, a niektóre rozwiązania są mało racjonalne i oderwane od realiów sądowej rzeczywistości.
Na marginesie należy także zauważyć, iż nadal nie ma noweli lub nowej ustawy o Prokuraturze, której rozwiązania dostosowałyby jej działania i organizację do wyzwań związanych nie tylko z nowelą kpk mająca wejść w życie od dnia 1 lipca 2015 rok….
Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka