W ostatnim okresie, kampanie wyborcze kandydatów na prezydenta zawładnęły prawie całkowicie uwagę wszystkich mediów, a przez to także skupiają uwagę i emocje większości społeczeństwa. Jednak za kulisami rozpoczęła się nie mniej ważna kampania i walka o stanowisko prokuratora generalnego.Andrzej Seremet objął swój urząd 31 marca 2010 roku. Kadencja prokuratora generalnego trwa sześć lat, a po jej zakończeniu nie może on być ponownie powołany na to stanowisko.
Zgodnie z prawem Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury zgłaszają po jednym kandydacie na prokuratora generalnego, nie później niż na cztery miesiące przed upływem kadencji dotychczasowego prokuratora generalnego. Nowego prokuratora generalnego powołuje prezydent nie później niż w ciągu trzech miesięcy przed upływem kadencji dotychczasowego szefa prokuratury spośród kandydatów zgłoszonych przez KRS i KRP.
Jak ważne jest to stanowisko także „politycznie”, w tym wobec kogo prokuratura wszczyna czy prowadzi postępowania, czy traktuje wszystkich obywateli obiektywnie i równo, komu przedstawia zarzuty itd. i to nawet przy uwzględnieniu, że to ostatecznie sądy wydają wyroki o winie i karze świadczą losy polityków, działaczy wobec których podjęto takie czynności. Wybór prokuratora generalnego należy do prerogatyw prezydenta jednak żaden z kandydatów nawet nie wspomniał o swoich poglądach w tym zakresie…
W kwietniu 2015 roku Krajowa Rada Prokuratury ogłosiła regulamin wyboru kandydata na stanowisko prokuratora generalnego. Wcześniej już w marcu, regulamin wyboru kandydata na stanowisko prokuratora generalnego ogłosiła Krajowa Rada Sądownictwa.
Według w/w regulaminów Krajowa Rada Prokuratury do dnia 11 września 2015 roku przyjmuje zgłoszenia od osób chcących ubiegać się o to stanowisko, a w dniach od 12 do 16 października publicznie wysłucha osoby ubiegających się o stanowisko prokuratora generalnego i wybierze swego kandydata na tę funkcję.Wybór kandydata na stanowisko prokuratora generalnego nastąpi po zakończeniu wysłuchań, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności więcej, niż połowy ustawowej liczby członków KRP. Natomiast Krajowa Rada Sądownictwa przyjmuje zgłoszenia od ubiegających się o funkcję prokuratora generalnego do 17 lipca, zaś publiczne wysłuchanie i wybór kandydata zostanie dokonany na posiedzeniu od 5 do 9 października. Po wyborze KRP oraz KRS przedstawią swoich kandydatów prezydentowi. Dodam, iż w październiku 2015 roku dojdzie także zbiegiem okoliczności do finiszu kampanii parlamentarnej.
Zgodnie z ustawą o prokuraturze o stanowisko prokuratora generalnego może ubiegać się osoba będąca prokuratorem w stanie czynnym powszechnej lub wojskowej prokuratury, bądź IPN o co najmniej dziesięcioletnim stażu na stanowisku prokuratora. Może to być także sędzia Izby Karnej lub Izby Wojskowej Sądu Najwyższego w stanie czynnym, sędzia sądu powszechnego lub sądu wojskowego, o co najmniej dziesięcioletnim stażu sędziowskim w sprawach karnych.
Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka