Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
292
BLOG

Czy państwo funduje przestępcom emerytury na uprzywilejowanych zasadach …

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Polityka Obserwuj notkę 0

         Ostatnio media ujawniły kolejne informacje dotyczące m.in. wymuszania zeznań przez funkcjonariuszy policji w komendzie miejskiej policji w Olsztynie. Niestety nie są to jedyne wypadki dotyczące łamania prawa przez funkcjonariuszy policji, służb nie tylko w ostatnim okresie.

          W związku z w/w przypadkami w jednej ze spraw poproszono mnie o opinie w zakresie - czy funkcjonariusz policji i innych służb popełniający przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości m.in. w celu uzyskania określonych zeznań, wyjaśnień, informacji, oświadczeń stosuje przemoc, groźbę bezprawną, znęcając się fizycznie lub psychicznie nad inną osobą (art.245 kk), składa fałszywe zeznania (art. 233 kk), tworzy fałszywe dowody, stosuje podstępne zabiegi kierując przeciwko określonej osobie ściganie karne, dyscyplinarne (art. 235 kk), czy nawet dokonując pobicia, uszkodzenia ciała, czy nawet zabójstwa (art.148 kk), gwałtu (art.197 kk), pedofilii lub innych przestępstw – otrzyma od Państwa emeryturę ?

          Moja opinia jest niestety w większości tych przypadków pozytywna i stawiająca kolejne już retoryczne pytania, w tym dlaczego politycy, sejm, senat, prezydent ciągle utrzymują taki stan……..

          Otóż prawo do emerytury nie przysługuje tylko takiemu funkcjonariuszowi Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP, SW, który został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych iw celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo określone w art. 258 kodeksu karnego lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, które zostało popełnione przed zwolnieniem ze służby.

          Użycie przez ustawodawcę formuły prawnej „popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej” stanowi, że nie może to być jakiekolwiek przestępstwo, ale użycie „i” stanowi, że musi ono być jednocześnie popełnione w celu osiągnięcia korzyści  majątkowej lub osobistej. Tak więc przykładowo przytoczonej na początku przestępstwa nie spełniają tego warunku.

           Natomiast skazanie już emeryta albo rencisty prawomocnym wyrokiem sądu za w/w przestępstwo jak powyżej popełnione przed zwolnieniem ze służby, powoduje utratę prawa do zaopatrzenia emerytalnego. 

          Taki emeryt albo rencista nabywa prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia emerytalnego i rentowych, jeżeli spełnia warunki określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

          Dodam, iż większości z tych przypadków nie bez znaczenia jest fakt, że bezpośrednio po popełnieniu tych czynów funkcjonariusze, którzy przesłużyli ponad 15 lat i byli w służbie przed 1 stycznia 2013 roku bezzwłocznie składali wnioski o odejście na emeryturę, a przełożeni je akceptowali także w ekspresowym tempie, nie czekając na rozstrzygnięcia sadów lub postępowań dyscyplinarnych w tym zakresie. Następnie jeszcze przed prawomocnymi orzeczeniami sadów, czy dyscyplinarnymi takim funkcjonariuszom zostają przyznane prawa emerytalne na uprzywilejowanych zasadach. Inaczej jeżeli byliby wydaleni ze służby przed złożeniem i akceptacją takiego wniosku, to nie mogliby ubiegać się o emerytury na preferowanych zasadach, a tylko o emerytury na zasadach ogólnych…..

ustawa z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 667, 675, 1623, 1717, z 2014 r. poz. 502, 696, 1822.)

art. 10 w/w ustawy stanowi, że prawo do emerytury nie przysługuje tylko takiemu funkcjonariuszowi, który został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo określone w art. 258 Kodeksu karnego lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, które zostało popełnione przed zwolnieniem ze służby. Natomiast skazanie już emeryta albo rencisty prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo określone w art. 258 Kodeksu karnego lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione przed zwolnieniem ze służby, powoduje utratę prawa do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy. Taki emeryt albo rencista nabywa prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia emerytalnego i rentowych, jeżeli spełnia warunki określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

art. 12 w/w ustawy stanowi, że emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.

art. 18a w/w ustawy stanowi, że funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. do służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej emerytura przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada ukończone 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej.

Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka