14 obserwujących
121 notek
124k odsłony
139 odsłon

Przebieg wyborów w Gdańsku, gdy będzie zgłoszony tylko jeden kandydat na Prezydenta……..

Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
Wykop Skomentuj1

     Czas przeciąć pewne dyskusje i niejasności zgłaszane przez niektórych polityków i dziennikarzy dotyczące procedury przedterminowych wyborów na Prezydenta Gdańska.

      Sytuacja jest jasna, jeżeli w Gdańsku zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat na Prezydenta miasta, wybory w dniu 3.03.2019 roku zostaną przeprowadzone, z tym że ten kandydat zostanie uznany za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów…..

      W przypadku gdy w/w kandydat nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów…, wyboru prezydenta dokona Rada miasta Gdańska bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady w głosowaniu tajnym - art. 482 §.3 i 4 Kodeksu wyborczego.

     Dodam, że w kraju zdarzyły się już sytuacje kiedy był wystawiony tylko jeden kandydat na wójta (adekwatnie burmistrza, prezydenta) nie został wybrany ponieważ nie uzyskał w głosowaniu więcej niż połowę ważnie oddanych głosów….. Potem rady dokonywały już wyborów w zależności jakie ugrupowanie, komitet wyborczy miał zapewniona bezwzględną większość w radzie, co prowadziło do pewnych sojuszy i porozumień w pewnych zakresach nie zawsze tożsamych jak przed wyborami……..


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka