Marek Czeszkiewicz 19-08-2019
Marek Czeszkiewicz 19-08-2019
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
145
BLOG

100 rocznica Powstania Sejneńskiego z 23-28.08.1919 roku - ….

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

   W dziejach Polski są rocznice zwycięstw, o których pomimo ich umniejszania, pomijania, dyskredytacji przez oponentów wewnętrznych i zewnętrznych zawsze powinniśmy pamiętać, godnie obchodzić, czcić Bohaterów oraz wiedzę o nich przekazywać potomnym.

     Jedną z nich jest zbliżająca się 100 letnia rocznica jednego ze zwycięskich powstań w dziejach Polski, to jest Powstania Sejneńskiego z 23-28.08.1919 roku, przeprowadzonego przez Polską Organizację Wojskową, o którym obok m.in. Obławy Augustowskiej 1945, Ponar 1944, nawet pamięć w nieodległych przecież czasach była zakazana, czy w imię poprawności politycznej, społecznej także i współcześnie umniejszana ( po 1990 roku pomimo zaproszeń brak udziału w odchodach pierwszych osób w państwie…).

      Mogę zrozumieć pewne niuanse geopolityki, polityczne, społeczne, którymi się odpowiedzialni za Państwo kierują i oczywiście, że nie wiem zapewne o złożoności niektórych zagadnień, ale….

      Owszem jest kilka kwestii wymagających pogłębionych badań i analiz dotyczących m.in. jego organizacji, synchronizacji itd., w tym m.in. podstaw rozkazu gen. Wojciecha Falewicza o wstrzymaniu w dniu 23/24 sierpnia 2019 roku wejścia 41. suwalskiego pułku piechoty do Sejn, wiedzy Józefa Piłsudskiego o planach itd. (po powstaniu w dniu 13.09.1919 roku był w Sejnach), jednak nie powinno to przesłonić bohaterstwa walczących, wagi i skutków tego zwycięstwa w kształtowaniu się wtedy granic wschodnich dla Polski.

       Jest także prawdą, że kwestie przynależności Wilna do kraju na skutek powstanie zostały inaczej rozwiązane ale za m.in. „zwycięskie powstanie sejneńskie i Wilno” zapłaciliśmy m.in. wymordowaniem w latach 1941-1944 w Ponarach k. Wilna wielu żołnierzy AK bryg. Wileńskiej, przedstawicieli konspiracji, inteligenci i patriotycznej młodzieży przez litewski ochotniczy oddział specjalny „strzelcy ponarscy” w służbie niemieckiej SS.

       W tym miejscu Dziękuje Panu Bohdanowi Paszkowskiemu Wojewodzie Podlaskiemu, że w dniu 15.08.2019 roku z okazji święta Wojska Polskiego i rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej wspomniał właśnie o randze powstania sejneńskiego

        Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Sejneńskiego.

tekst i zdjęcie z 19.08.2019 roku

ps. Jak dużo w zakresie m.in. wiedzy historycznej jest do nadrobienia wskazuje choćby wiedza osób poniekąd wykształconych już w wolnym kraju i zajmujących ważne stanowiska tzw. „elit” na przykładzie np. posła Dariusza Jońskiego, który w 2012 roku stwierdził, że np. powstanie warszawskie wybuchło w 1988 roku, a stan wojenny wprowadzono rok później….

Ogólnie dla przypomnienia:

Powstanie, daw. insurekcja – zbrojne wystąpienie ludności państwa, miasta lub pewnego obszaru, skierowane przeciw dotychczasowej władzy lub władzy okupacyjnej. Powstania zwykle dążyły do uzyskania niepodległości państwa, autonomii obszaru lub przyłączenia obszaru do innego państwa.

1794 – Powstanie kościuszkowskie - powstanie przeciw Rosji i Prusom

1806 - Powstanie wielkopolskie - powstanie przeciw Prusom

1830-1831 - Powstanie listopadowe - wojna polsko-rosyjska - powstanie przeciw Rosji

1846 - Powstanie krakowskie (jedyny polski zryw narodowo-wyzwoleńczy wymierzony przeciwko trzem okupantom jednocześnie: Rosji, Prusom i Austrii)

1863-1865 - Powstanie styczniowe - powstanie przeciwko Rosji

1918-1919 - Powstanie wielkopolskie - zbrojne wystąpienie polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko Niemcom

1919 - Powstanie sejneńskie - powstanie przeciw litewskiej administracji na Sejneńszczyźnie

1919-1921 - Powstania śląskie - trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, jakie miały miejsce między ludnością polską i niemiecką

1944 - Powstanie warszawskie - powstanie przeciwko Niemcom w czasie okupacji – II w.ś.


Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura