14 obserwujących
122 notki
124k odsłony
132 odsłony

Czy Senat X Kadencji będzie posiadał zdolność do uczestniczenia w procesie legislacyjnym…

Wykop Skomentuj1

          Do podjęcia przez Senat uchwały m.in. odrzucającej ustawę przekazaną przez Sejm albo wprowadzenia poprawki niezbędna jest zwykła większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, czyli wymagane jest tzw. kworum – 50 senatorów - art.124 w zw. z art.120 Konstytucji RP.

         Uwzględniając powyższe oraz ewentualne zdarzenia losowe lub celowe działania, taktykę itd… możliwe są sytuacje i to niezależnie czyja będzie ta nikła większość w Senacie (1-2 głosy), że w wyznaczonych posiedzeniach Senatu do rozpatrzenia konkretnych ustaw nie będzie kworum, które jest konstytucyjnie wymagane do podjęcia przez Senat uchwał w tym zakresie - i po 30 dniach od dnia przekazania ustawy z Sejmu – dana ustawa zostanie uznana za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.

          Co więcej, nawet przy zachowaniu kworum, uchwałę Senatu odrzucającą ustawę albo poprawkę zaproponowaną w uchwale Senatu uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

         Dla przypomnienia w Sejmie większość posiada 235 głosów, czyli faktyczne możliwe jest w wstrzymanie, spowolnienie procesu uchwalenia danej ustawy na ok.30-60 dni… - art.121 ust.3 Konstytucji RP.

              Czy istnieją sposoby wyjścia z w/w sytuacji… niewątpliwie tak………….


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka