Blog
Marek Ossey
MarekOssey1
0 obserwujących 30 notek 23530 odsłon
MarekOssey1, 24 kwietnia 2017 r.

Stracone pokolenie ala KOD

542 7 0 A A A

Gwarancją kontynuowania reform przez Prawo i Sprawiedliwość będzie konieczność wygrania wyborów aby móc ponownie samodzielnie rządzić i najlepiej ze zdolnością do zawarcia koalicji konstytucyjnej. Aby je wygrać musi nastąpić zmiana nie tyle w polityce informacyjnej PiS ile w zbudowaniu nowych elit i dokonania zmian w świadomości społecznej o roli państwa w gospodarce, kulturze czy polityce społecznej. Wygrane wybory w 2015r tylko szczęśliwym zbiegiem okoliczności, spowodowały , że PiS zdobył bezwzględną większość w Sejmie. Kolejne wybory nie muszą się zakończyć tak szczęśliwie i zdobycie poparcia nawet na poziomie 40 % może nie wystarczyć do kontynuacji samodzielnych rządów. Wydaje się , że stratedzy Prawa i Sprawiedliwości stanęli przed szklanym sufitem i do końca nie wiedzą jak go przebić czyli poszerzyć elektorat o dzisiejszych zwolenników nie tylko Kukiz15 ale również PO i Nowoczesnej co już na wstępie może wydawać się nierealne. Suche dane i punktowanie pozytywnych zmian może nie wystarczyć gdyż przekaz ten trafia do ludzi o innym wyobrażeniu funkcjonowania państwa ukształtowanego w III RP.


    Po 1989 r wszyscy staliśmy się zakładnikami jednego podstawowego para dogmatu , „wszystko co państwowe jest złe” i w związku z tym konieczna jest powszechna reprywatyzacja przy czym nikt nie zadał pytania co to w rzeczywistości oznacza. Dochodziło do infantylnych dyskusji , że lepiej oddać firmę za złotówkę niż do niej dopłacać. Pojawiły się natychmiast autorytety z dziedziny ekonomii, setki artykułów w gazetach gdzie prym wiodła Gazeta Wyborcza oraz „wyspecjalizowane firmy doradcze” aby udowadniać wyższość kapitalizmu nad socjalizmem bo socjalizmem a w szerszym rozumieniu komunizmem możemy nazywać takie państwo gdzie istnieją państwowe firmy, które mogą tylko przynosić straty i nie maja nic wspólnego z gospodarką kapitalistyczną. W tym duchu stworzoną jedyną słuszną dogmatyczną teorię ekonomiczną, której podstawą było „niewidzialna ręka rynku” , „kapitał nie ma barw narodowych” , „dominacja usług i instytucji finansowych w gospodarce” , „produkcja jest charakterystyczna dla państw biednych” , „państwo powinno wycofać się z kreowania polityki gospodarczej i przestać być właścicielem firm i instytucji prowadzących działalność gospodarczą”.

    W tak skonstruowanej teorii było rzeczą oczywistą , że pełna prywatyzacja ( czyt. nastawienie się tylko na wypracowanie maksymalnego zysku) służby zdrowia i edukacji jest tylko kwestią czasu. W Gazecie Wyborczej w latach 90 pojawiły się nawet sugestie prywatyzacji więziennictwa, bo „prywatne” miało znaczyć lepsze niezależnie od roli jaką miała spełniać określona instytucja czy placówka w państwie czy społeczeństwie.

Była to jedna z największych manipulacji w świadomości Polaków jaka została dokonana aby ukształtować społeczeństwo polskie w taki sposób aby można było dokonać transformacji zgodnie z oczekiwaniem głównie wielkiego kapitału. Ta manipulacja odbywała i nadal odbywa się na wielu płaszczyznach, medialnej poprzez propagowanie określonej teorii ekonomicznych oraz edukacyjnej w taki sposób aby ukształtować określone poglądy na gospodarkę i funkcjonowanie państwa w tym obszarze. Jednocześnie został stworzony model „ nowoczesnego człowieka”, który mógł mieć tylko poglądy akceptowalne przez ośrodki ideologiczne ściśle związane z Gazetą Wyborczą. Inne spojrzenie na gospodarkę i państwo były i ciągle jest ośmieszane, traktowane jako nienaukowe pochodzące z ciemnogrodu lub zwolenników komuny co nie przeszkadzało GW, TVN czy Polsatu korzystaniu z usług speców od propagandy i inżynierii społecznej, którzy swoje doświadczenie „prania mózgów” zdobywali w głębokim PRL-u.


Na czym ta manipulacja polegała?


    W pierwszej kolejności zrównano pogląd że aktywny udział państwa w gospodarce to socjalizm i komunizm. Czy tak jest w istocie ? Socjalistyczny system ekonomiczny wynikał z chorych teorii Marksa, który uznał ( w dużym uproszczeniu) , że społeczeństwo jest podzielone na klasy, na tych co posiadają kapitał i na tych co jego nie posiadają lecz głwinie przyczyniają się do jego pomnażania, z tego wyprowadził wniosek , że właściciele kapitału są klasą pasożytniczą. Miedzy tymi klasami toczy się nieustająca walka o podział zysków( Marks to określił jako wartość dodano)co jest przyczyną kryzysów i biedy więc aby to zmienić należy zlikwidować klasę właścicieli( również fizycznie) poprzez nacjonalizację ( upaństwowienie) całej gospodarki i wówczas zapanuje dostatek i szczęście czyli socjalizm i komunizm. Wszystkie zakłady produkcyjne i usługowe miały pracować dla potrzeb społeczeństwa ale żeby te potrzeby określić stworzoną gospodarkę tzw planową.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Kazimierz Leski "Bradl" to jest historia...nie ma potrzeby pisać fikcji literackiej w stylu...
  • Patryk Jaki to Solidarna Polska czyli człowiek Ziobry...w tym aspekcie słowne starcie Jakiego z...
  • Co do pierwszej czesci zdania zgoda, ale to nie dotyczy prezydenta Andrzeja Dudy.

Tematy w dziale Polityka