29 obserwujących
340 notek
231k odsłon
  127   0

„ANTYMANTYKA” nr 19, magazyn Federacji Młodzieży Walczącej

„ANTYMANTYKA” nr. 19 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (następnie, jako magazyn FMW Region Pomorze Wschodnie). Pismo ukazało się z datą: 1989.06.10. Numer otwiera tekst o świętowaniu 1 maja - już w Rosji Carskiej. Także na 1 str. jako aktualne „na dziś” przybliża cytaty wielkich Ojców Kościoła: Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego (którego proces beatyfikacyjny właśnie wtedy się rozpoczął i trwał do 2020.).

image

Ponadto na str. 2 zamieszczono krótki tekst pt. „Na marginesie” w zasadzie o tym, czym kończą się rozmowy z komunistami... Na str. 3 kilka rysunków odnoszących się do pierwowzoru znaku „pacyfy”, w tym samym czasie z inicjatywy FMW ukazał się także plakat pn. „Co oznacza znak pacyfy”, szeroko komentowany w tamtym czasie, ale i potem.

image

Jak w każdym numerze także: informacja ze szkół i akcji przeprowadzanych przez FMW (także w innych regionach), a także wybór informacji ze świata, z Wilna i Waszyngtonu. Ukazała się także informacja o pojawieniu się w IV 1989 roku w Trójmieście kolejnego tytułu bezdebitowego, pisma młodzieży Polskiej Partii Niepodległościowej pt. „Szaniec”, co prawda redakcja „A” życzyła nowemu pismu powodzenia, jednak po latach należy dodać, że obie redakcje były tożsame ze sobą. Ukazało się także kolejne podziękowanie za wsparcie z Kanady, było to wsparcie od Pawła Gumowskiego (działacz FMW z Gdyni, bodajże w 1986. wyemigrował z Polski), który regularnie w listach przesyłał nam wsparcie finansowe.

image

image

Podany adres oficjalnego przedstawiciela FMW: Dariusza Krawczyka. Format pisma A5, 4 strony. Numer ukazał się w nakładzie 8 tys. egz. I był wydrukowany metoda offsetową. Kolportowany głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), w albumie ANTYMANTYKA, patrz tutaj.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura