Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
157
BLOG

„ANTYMANTYKA” nr 19, magazyn Federacji Młodzieży Walczącej

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

„ANTYMANTYKA” nr 19 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (następnie, jako magazyn FMW Region Pomorze Wschodnie). Pismo ukazało się z datą: 1989.06.10. Numer otwiera tekst o świętowaniu 1 maja - już w Rosji Carskiej. Także na 1 str. jako aktualne „na dziś” przybliża cytaty wielkich Ojców Kościoła: Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego (którego proces beatyfikacyjny właśnie wtedy się rozpoczął i trwał do 2020.).

image

Ponadto na str. 2 zamieszczono krótki tekst pt. „Na marginesie” w zasadzie o tym, czym kończą się rozmowy z komunistami... Na str. 3 kilka rysunków odnoszących się do pierwowzoru znaku „pacyfy”, w tym samym czasie z inicjatywy FMW ukazał się także plakat pn. „Co oznacza znak pacyfy”, szeroko komentowany w tamtym czasie, ale i potem.

image

Jak w każdym numerze także: informacja ze szkół i akcji przeprowadzanych przez FMW (także w innych regionach), a także wybór informacji ze świata, z Wilna i Waszyngtonu. Ukazała się także informacja o pojawieniu się w IV 1989 roku w Trójmieście kolejnego tytułu bezdebitowego, pisma młodzieży Polskiej Partii Niepodległościowej pt. „Szaniec”, co prawda redakcja „A” życzyła nowemu pismu powodzenia, jednak po latach należy dodać, że obie redakcje były tożsame ze sobą. Ukazało się także kolejne podziękowanie za wsparcie z Kanady, było to wsparcie od Pawła Gumowskiego (działacz FMW z Gdyni, bodajże w 1986. wyemigrował z Polski), który regularnie w listach przesyłał nam wsparcie finansowe.

image

image

Podany adres oficjalnego przedstawiciela FMW: Dariusza Krawczyka. Format pisma A5, 4 strony. Numer ukazał się w nakładzie 8 tys. egz. I był wydrukowany metoda offsetową. Kolportowany głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), w albumie ANTYMANTYKA, patrz tutaj.

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura