Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
648
BLOG

SKOK w Ostrej Bramie

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

W dniach 18 – 22 września br. z inicjatywy Ruchu SKOK oraz portalu Memento.org.pl odbyła się wyprawa środowisk związanych ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo – Kredytowymi do Wilna. Jej kulminacyjnym momentem była niedzielna msza święta odprawiona dla uczestników wyjazdu w Ostrej Bramie.

Podczas dwudniowego pobytu w Wilnie, 50 uczestników wyprawy przybyłych z Krakowa, Katowic, Gliwic, Warszawy oraz Trójmiasta miało okazję do zwiedzenia miasta orazwymiany doświadczeń także z przedstawicielami wileńskiej Unii Kredytowej powstałej przed kilku laty z inicjatywy SKOK Stefczyka.
 
Atmosfera wyprawy była na wskroś patriotyczna i podniosła, udzielała się ona m.in. podczas wspólnych śpiewów pieśni legionowych. Przybyli zwiedzali także z przejęciem miejsca tak szczególnie związane z naszą historią i kulturą, jak wileńskie cmentarze: Rossa oraz wojskowy na Antokolu, gdzie leżą żołnierze polscy polegli w latach 1918 – 1921.Szczególnie wymownym akcentem była modlitwa pod pomnikami poległych, w tym pod pomnikiem: „Wilno Swoim Wybawcom – X 1920”, który upamiętnia żołnierzy gen. Żeligowskiego. Pomnik ten, cudem ocalał w tzw. nowej części cmentarza na Rossie, gdyż nowi gospodarze tej ziemi w ramach planowanych prac drogowych, chcieli go po prostu wyburzyć wraz z kwaterami poległych.
 
 
Oczywiście nie zabrakło czasu na zwiedzanie przepięknych wileńskich kościołów oraz pamiątek związanych z naszymi największymi wieszczami narodowymi:Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Zebrani modlili się także w kaplicy Miłosierdzia Bożego przed pierwowzorem obrazuJezu Ufam Tobie, namalowanym w Wilnie według wskazówekśw. Faustyny Kowalskiej.
 
Udział w niedzielnej mszy oraz modlitwa w bezpośredniej bliskości cudownego obrazu, wewnątrz samej kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia były kulminacyjnym momentem wyprawy. Podczas tej mszy odprawionejw Ostrej Bramie przez ks. Piotra Błażejczyka(także uczestnika), poświęcony został ryngraf Matki Bożej, który za działania „w obronie SKOK” otrzymał Ludwik Roman Sikora.Następnie, zebrani udali siędo przepięknie położonych Trok, zwiedzając m.in. zamek Ks. Witolda znajdujący się na środku jeziora oraz degustując karaimskie pierożki zwane „kibinami”.A, w drodze powrotnej znaleziono nawet chwilę, na pobieżne zwiedzenieKowna.
 
 
W poniedziałek rano, delegacja SKOK złożyła również wizytę wNiemenczynie, gdzie spotkała się z dyrektorem tamtejszego polskiego gimnazjum oraz dyrektorem szkoły – przedszkola wRudowsie, przekazując cenne książki o tematyce historycznej oraz materiały szkoleniowe. Wizyta ta, związana była m.in. z planowanym otwarciem Unii Kredytowej w Niemenczynie.
 
Wśród przybyłych do Wilna pracowników i działaczy SKOK, byli także:poseł Andrzej Jaworski (PiS), członkowie NSZZ Solidarność, Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Klubów „Gazety Polskiej” oraz „Strzelca”. A głównym pomysłodawcą i organizatorem wileńskiej wyprawy byłLudwik Roman Sikora, Prezes Zarządu Zachodniej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej.
 
Już wkrótce na portalu społecznościowym: http://www.memento.org.pl/ opublikowane zostaną najciekawsze wspomnienia oraz zdjęcia uczestników z tej wyprawy do Wilna.
 
Więcej zdjęć,patrz tutaj.
 
Krótka filmowa retrospekcja Janusza Laskowskiego pt. „Kresowy Płomień”,wspaniale oddająca także atmosferę wyprawy SKOK do Wilna,patrz tutaj.
 
Mariusz A. Roman
 
[Fot. Memento.org.pl]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości