Foto. Wojciech Milewski
Foto. Wojciech Milewski
Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
304
BLOG

Wybory sprzed 30 lat

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Dokładnie 30 lat temu, 16 września 1993 odbyły się także wybory parlamentarne, pierwsze w których do ordynacji wyborczej wprowadzono 5 proc. próg wyborczy. Wtedy, dla podzielonej na wiele list polskiej prawicy, przełożyło się to na totalną porażkę i spektakularny sukces postkomuny. Blisko 1/3 głosów padła wtedy na komitety uważane powszechnie za antykomunistyczne i prawicowe, które nie weszły do Sejmu stając się tym samym opozycją poza parlamentarną.

image

Wizualizacja powyżej: Siermiężnie wykonana na szybko, powielona na ksero, ulotka z 1993, tekst do składu jeszcze wtedy pisany na maszynie do pisania… Ale tak to w bólach się wszystko wtedy rodziło, a dzisiaj to już historia.

Warto powrócić do tych już historycznych wydarzeń choćby z powodu przypomnienia – jak tworzył się w Polsce obecny system polityczny. Dobrze także wziąć pod uwagę, że niefrasobliwość i bierność potrafi się zemścić, pisząc zupełnie nieprzewidywalne scenariusze, jak to już często w naszym Kraju bywało w przeszłości.

Komentarz powyborczy zamieszczony na łamach „Naszej Gazety” (Wilno), pismo Związku Polaków na Litwie.
Komentarz powyborczy zamieszczony na łamach „Naszej Gazety” (Wilno), pismo Związku Polaków na Litwie.

To chyba istotna lekcja przed zbliżającymi się właśnie kolejnymi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Polecam (patrz powyżej) mój komentarz napisany bezpośrednio po wyborach, a zat. „Przejście przez Morze Czerwone”, zamieszczony na łamach „Naszej Gazety” (Wilno), pisma Związku Polaków na Litwie.

image
Foto. Wojciech Milewski

Na zamieszczonym powyżej zdjęciu: Konwencja Porozumienia Centrum - Zjednoczenie Polskie, przed wyborami parlamentarnymi w 1993 roku na Uniwersytecie Gdańskim.

image

Kandydowałem wtedy jedyny raz do parlamentu z listy PC – ZP z rekomendacji Klubów Służby Niepodległości śp. Wojciecha Ziembińskiego, patrz także. Widoczni na zdjęciu od lewej: Czesław Nowak, Edmund Krasowski, Jerzy Budziński, Jarosław Kaczyński, Mirela Jaroszewicz, Jacek Kurski, Andrzej Czaplicki i Mariusz Roman. Poniżej rewers mojej ulotki z tamtych wyborów (treść wewnątrz, złamana na trzy).

image

Patrz także, profil autora na Facebooku, tutaj.


mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura