Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
59
BLOG

Gdynia: Spotkanie z Janem Pietrzakiem

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Kultura Obserwuj notkę 0

Klub "Gazety Polskiej" w Gdyni oraz Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART serdecznie zapraszają na spotkanie z Janem Pietrzakiem (satyryk, aktor, monologista, felietonista, a nade wszystko “człowiek kabaretu”), połączonym z promocją jego najnowszej książki: „Jak obaliłem komunę”. Spotkanie odbędzie się 19 marca br. o godz. 17:00 w Gdyni, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33, Ip.

Tematem przewodnim piątkowego spotkania będzie promocja autorska książki – „Jak obaliłem komunę”, która przybliża teksty Jana Pietrzaka obejmujące okres od powstania kabaretu Hybrydy (1966) przez Egidę do 1989 roku. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami wykonawców kabaretowych, biorących udział w programach, jak i rysunkami satyrycznymi Andrzeja Mleczki, Szymona Kobylińskiego i Andrzeja Krauzego. Dużo miejsca w książce zajmują fotokopie dokumentów wytworzonych przez SB, która rozpracowywała autora i jego otoczenie. Z raportów i donosów: “- Krytykuje i ośmiesza się władze najczęściej w sposób złośliwy” (z notatki służbowej por. Jerzego Filipowskiego).

Auto-promocyjny felieton Jana Pietrzaka, patrz tutaj.
 
 
“ - Program ten nacechowany jest akcentami o wrogiej politycznie treści, zawiera szereg aluzji przedstawiających w sposób złośliwy obecną rzeczywistość” (z informacji operacyjnej, przyjętej od k.o. “Janina”, przez ppor. Elżbietę Wójtowicz).
 
Polecamy również fragment zapisu wideo z jednego z ostatnich spotkania z Janem Pietrzakiem w Warszawie, patrz tutaj.
 
Podczas spotkania możliwy będzie zakup książki, która dostępna jest również w Internecie, patrz tutaj.
  
[Fot. Archiwum]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura