W 30. rocznicę porozumień sierpniowych Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz NSZZ "Solidarność" zapraszają do wspólnego świętowania tej radosnej i ważnej dla nas wszystkich rocznicy. Uroczystości, imprezy i inne wydarzenia związane z urodzinami Solidarności odbędą się w niedzielę 15 sierpnia 2010 r. pod wspólnym szyldem "Solidarnej Gdyni".

Gdynia odegrała bardzo ważną, choć niedocenianą, rolę w wydarzeniach z 1980 r. i tworzeniu "Solidarności". To właśnie w tym mieście strajk został utrzymany pomimo jego zakończenia w Gdańsku. Nie wszyscy wiedzą, że 15 z 21 postulatów przyjętych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) zostało ułożonych w Gdyni. Nie należy zapominać także o gdyńskim księdzu Hilarym Jastaku, który jako pierwszy kapłan jednoznacznie stanął po stronie robotników i udzielił strajkującym błogosławieństwa.
Dzięki Wolnej Drukarni Stoczni Gdynia powstałej w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni ukazało się ok. 2 mln druków, m.in. ulotka o powołaniu MKS. Druki kolportowane były do Gdańska i dalej do całej Polski. Od 20 sierpnia do końca strajku działała gdyńska poczta strajkowa. Posłańcy roznosili "listy polecone" po domach. W sumie Poczta Strajkową, a potem Poczta Polską wysłano ok. 800 listów i ok. 200 tys. opieczętowanych kopert i kartek.
Program "Solidarnej Gdyni"
O godzinie 10.00 przy Urzędzie Miasta Gdyni wystartuje XVI Energa Maraton Solidarności. W tym samym czasie w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbędzie się uroczysta msza św.
Od godziny 15.00 obchody będą się odbywały przy alei Jana Pawła II. Najmłodsi będą tam mogli wziąć udział w programie edukacyjnym, na którego potrzeby sprowadzone zostaną eksponaty sprzed trzech dekad. Dzieci pomalują m.in. styropianowe domki, w których podczas sierpniowego strajku przebywali protestujący, a także wykonają charakterystyczne dla strajkujących czapeczki. Również o godz. 15.00 zostanie odsłonięta replika bramy Stoczni im. Komuny Paryskiej oraz otwarta wystawa zdjęć "Solidarna Gdynia 1980". Wystąpi Górnicza Orkiestra Dęta Piekary - Julian.
O godz. 16.00 rozpocznie się promocja książki "Solidarna Gdynia. Sierpień 1980" autorstwa Danuty Sadowskiej i Edwarda Szmita. To bogato ilustrowany zdjęciami i dokumentami zapis tego, co działo się dzień po dniu w czasie strajku sierpniowego 1980 r. w Gdyni. Jest to także opowieść o solidarnym mieście, o Wolnej Drukarni Stoczni Gdynia, Poczcie Strajkowej, a także o niezłomnym kapelanie "Solidarności" księdzu Hilarym Jastaku.
Książkę, która ukazała się nakładem Oficyny Verbi Causa Małgorzata Sokołowska, będzie można nabyć po promocyjnej cenie - 20 zł.
Cały czas rozbrzmiewać będzie muzyka. Od godz. 16.30 na Scenie Bardów zagrają muzycy związani z Solidarnością: Tolek Filipkowski, Jerzy Stachura, Marek Gałązka, Janusz Pierzak, Tadeusz Piwko, Marcin Skrzypczak, Leszek Robakowski, Stefan Iżyłowski. Usłyszeć będzie można piosenki z repertuaru Bułata Okudżawy, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury i innych.
Wieczorem, o godz. 20.00 wystąpią dwa zespoły nierozerwalnie kojarzone z latami 80. - Kryzys promujący wydaną niedawno płytę "Kryzys komunizmu", oraz Mr Zoob, którego muzyka dowodzi, że nie wszystko w tamtych trudnych latach musiało być smutne i szare.
XVI Energa Maraton „Solidarności"
Celem maratonu jest uczczenie ofiar wydarzeń grudniowych z 1970 roku. Bieg rozpocznie się w Gdyni - start honorowy spod Pomnika Ofiar Grudnia'70 (ok. godz. 9.45), a właściwy o godz.10.00 spod Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) - a skończy w Gdańsku. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Maratonu Solidarności w Gdańsku,
patrz tutaj.
Przypomnijmy, że w latach 1981 – 1994 przeprowadzono 8 biegów półmaratońskichna trasie między pomnikami pamięci Gdańska i Gdyni. Natomiast od 1995 roku rozgrywane są maratony.Najpierw biegano z Gdańska przez Westerplatte do Gdyni, a od 2008 roku jest nowa trasa z Gdyni poprzez Sopot i Westerplatte do Gdańska. Na tej ostatniej do pobicia są granice 2:20 dla mężczyzn oraz 2:40 dla kobiet.
Zgłosiło się już ponad 500 zawodników i zawodniczek z Polski, Białorusi, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady czy Egiptu. Zwycięzca maratonu otrzyma 10 tys. zł, a najlepsza zawodniczka - 5 tys.
[Fot. Archiwum]
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura