Miejscem szczególnym w okresie Wielkiego Postu, a zwłaszcza Wielkiego Tygodnia, jest Kalwaria Wejherowska – jedno z piękniejszych polskich sanktuariów pasyjnych. Od 2008 roku Misternicy Kaszubscy inscenizują w Niedzielę Palmową wjazd Jezusa do Jerozolimy, a od 2002 r. – Misterium Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

Wejherowskie „Misterium Męki Pańskiej” stanowi połączenie uroczystości religijnej z inscenizacją teatralną. Trwa dwie godziny i szczegółowo przedstawia ostatnie godziny z życia Chrystusa. Reżyserem widowiska jest Wojciech Rybakowski, muzykę do niego skomponował Cezary Paciorek, a inspirowane Nowym Testamentem rozważania napisał Tomasz Pohl. Opiekę duchową nad Misterium sprawuje kustosz Kalwarii Wejherowskiej, organizacyjnie czuwa nad inscenizacją Wejherowskie Centrum Kultury.
Aktorom - mimo amatorskiego statusu, udało się nadać temu misterium wysokie walory duchowe i artystyczne. Wielkie wrażenie na widzach wywiera szczególnie moment przybicia Jezusa do krzyża i scena jego śmierci. Pasje wystawiane są corocznie od 2002 r.. i gromadzące zawsze kilka tysięcy wiernych. Misterium rozpoczyna się przy kapliczce Pałac Piłata. Trwa około dwóch godzin.
W tym roku misterium zostanie wystawione dwukrotnie. Pierwsza inscenizacja odbyła się w Niedzielę Palmową (17 kwietnia 2011 r.), a kolejna odbędzie się w Wielki Piątek (22 kwietnia 2011 r.) o godz. 10.00.
Poniżej przedstawiam krótkie filmy z pierwszej w tym roku inscenizacji Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej, patrz poniżej:
(MAR)
[Fot. M. Roman]
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura