Ustawa miała wejść w życie w ubiegłym roku, niestety wskutek brudnych zagrywek opozycji i prezydenta przepadła w otchłaniach legislacji. Była pisana w czasach hurra-optymistycznego prosperity, w których Bracia Lehmann opychali na prawo i lewo swoje papiery, a przedsiębiorcy zamiast do buków walili do banków (też na "b") po tzw. opcje walutowe. Dziś głęboko schowana w szufladzie, choć wymaga tylko przecież drobnego retuszu celem dostosowania do trudnych wyzwań czasu kryzysu:
USTAWA
z dnia 29 lutego 2008 roku
Prawo o cudzie gospodarczym oraz o zmianie wszystkich ustaw
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1. 1. Ustawa określa zasady tworzenia i implementacji cudu gospodarczego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadania organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego w powyższym zakresie.
2. Ustawa prowadzi do rozbudowy w Polsce sieci autostrad, szpitali, stadionów, dworców kolejowych i lotnisk, jak również do należytej organizacji Mistrzostw Europy w piłce kopanej w roku 2012.
Art. 2. 1. Ustawy nie stosuje się do cudów nie mających charakteru gospodarczego, w tym zwłaszcza:
1) cudów architektury świeckiej i sakralnej,
2) cudów natury,
3) cudów w zakresie kultu religijnego.
2. Przepisy ustawy nie naruszają przepisów odrębnych, a w szczególności:
1) o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
2) o ochronie przyrody i ochronie środowiska,
3) o stosunku Państwa do Kościołów i związków wyznaniowych.
Art. 3. Cud gospodarczy przewidziany w niniejszej ustawie nie uchybia postanowieniom łączących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych, ani aktom organizacji i organów, o których mowa w art. 90 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 4. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) cud gospodarczy - nagłe i niespodziewane zdarzenie w sferze społecznej gospodarki rynkowej, uzewnętrzniające się w sposób niezorganizowany poprzez niepohamowany wzrost gospodarczy, któremu opozycja nie jest w stanie zapobiec ani przeciwdziałać,
2) organ koncesyjny - organ administracji rządowej lub organ jednostki samorządu terytorialnego upoważniony na podstawie ustawy do udzielania, odmowy udzielania, zmiany i cofania zezwolenia na partycypację w cudzie gospodarczym,
3) uczestnik cudu - osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu uczestniczy w cudzie gospodarczym,
4) społeczna gospodarka rynkowa – bardzo ciekawa koncepcja gospodarki, która jest zarazem i rynkowa, i społeczna,
5) cud jednostkowy – jednostka uczestnictwa obywatela w cudzie gospodarczym stanowiąca stosunek produktu krajowego brutto założonego na dany rok kalendarzowy oraz liczby produktywnych obywateli polskich przebywających w danym cudo-momencie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z zamiarem stałego pobytu,
6) owoce cudu – tanie jabłka, wyższe płace, autostrady, stadiony, lotniska, dobrze wyposażone szpitale i takie tam.
Art. 5. Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
Art. 6. 1. Partycypacja w cudzie gospodarczym jest społecznym prawem i obowiązkiem dla każdego obywatela na równych zasadach, z zachowaniem warunków określonych w niniejszej ustawie.
2. W cudzie gospodarczym uczestniczą w szczególności lekarze, pielęgniarki i inne grupy społeczne, którym zachciewa się strajkować.
Rozdział 2
Przepisy wspólne dla różnych przejawów cudu gospodarczego
Art. 7. 1. Uczestnik cudu może uczestniczyć w cudzie gospodarczym po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru. Zasady wpisu do rejestru określają przepisy odrębnej ustawy.
2. Organy rejestrowe, o których mowa w odrębnych przepisach, w terminie siedmiu dni od dnia wpisu do rejestru, przesyłają organom podatkowym i organom samorządu gminnego, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania obywatela, wypis z rejestru dotyczący danego obywatela.
3. Za wpis do rejestru pobierana jest opłata wpisowa, określona w przepisach odrębnej ustawy.
4. Za wypis z rejestru pobierana opłata wypisowa, określona w przepisach odrębnej ustawy.
5. Przez wpis w rozumieniu ust. 3 rozumie się także wykreślenie.
Art. 8. Uczestnik cudu uczestniczy w cudzie gospodarczym na zasadach uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów Państwa.
Art. 9. Uczestnik cudu jest obowiązany spełniać określone przepisami prawa warunki uczestnictwa w cudzie gospodarczym, w szczególności dotyczące ochrony przed zagrożeniem bezpieczeństwa powszechnego i moralności publicznej, a także ochrony środowiska.
Art. 10. 1. Gwarantuje się stałą rewaloryzację wszystkich świadczeń społecznych. Pierwsza rewaloryzacja będzie miała miejsce w terminie 1 roku od dnia uchwalenia ustawy.
2. Do rewaloryzacji, o której mowa w ust. 1 przepisu art. 112 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późniejszymi zmianami) zdanie 1 stosuje się do trzeciego przecinka.
Art. 11. 1. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zapewni pomoc w powrocie obywateli polskich przebywających stale w Republice Irlandii lub Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej poprzez rezerwację puli 20 % miejsc na pokładzie pasażerskich statków powietrznych w lotach z terytorium powyższych państw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w jednej z linii lotniczych wybranych w drodze przetargu nieograniczonego.
2. Przetarg, o którym mowa w ust. 1 zostanie ogłoszony przez ministra właściwego do spraw transportu lotniczego. Przetarg odbędzie się na zasadach najkorzystniejszej oferty i uczciwej konkurencji z zachowaniem warunków zawartych w ust. 3.
3. Ustala się następujące minimalne standardy, które powinien spełnić przewoźnik świadczący usługi opisane w ust. 1:
1) posiadać co najmniej jeden sprawny pasażerski statek powietrzny,
2) posiadać używaną w obrocie i rozpoznawaną na rynku właściwym w okresie co najmniej 3 lat poprzedzających ogłoszenie przetargu nazwę rozpoczynającą się i kończącą tą samą literą alfabetu, odpowiadającą pierwszej literze urzędowej nazwy państwa będącego miejscem docelowym lotów objętych zamówieniem publicznym.
Art. 12. 1. Ustala się szczególne zasady przeciwdziałania zamarzaniu obywateli polskich w okresie obniżonych temperatur.
2. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 31 października do 31 marca każdego roku wspiera w niezbędnym zakresie efekt cieplarniany.
3. Każdy bezdomny przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie wskazanym w ust. 2 jest zobowiązany do zgłoszenia właściwemu organowi rażącego zagrożenia dla życia związanego z zamarznięciem, co najmniej na 3 dni przed powstaniem takiego zagrożenia, pod karą administracyjną w wysokości równowartości jednego cudu jednostkowego na dzień wydania decyzji nakładającej karę.
4. W razie nieuzasadnionego zgłoszenia, o którym mowa w ust. 3, osoba dokonująca takiego zgłoszenia podlega karze administracyjnej w wysokości równowartości dwóch cudów jednostkowych na dzień wydania decyzji nakładającej karę.
Art. 13. 1. Organem właściwym do spraw, o których mowa w art. 12 jest naczelnik właściwego urzędu skarbowego.
2. Do zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 należy załączyć:
1) odpis aktu urodzenia wydany nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem dokonania zgłoszenia,
2) zaświadczenie o nie zaleganiu ze składkami z tytułu ubezpieczenia społecznego wydane nie wcześniej niż na 14 dni przed dniem dokonania zgłoszenia,
3) zaświadczenie o nie zaleganiu z należnościami podatkowymi wydane nie wcześniej niż na 7 dni przed dniem dokonania zgłoszenia,
4) dowód uiszczenia opłaty administracyjnej od zgłoszenia.
3. Wysokość opłaty administracyjnej od zgłoszenia ustala w zależności od danego przypadku wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla miejsca dokonania zgłoszenia po zasięgnięciu opinii rady sąsiedniego powiatu.
4. Opłata administracyjna, o której mowa w ust. 3 stanowi dochód jednostki samorządu terytorialnego, która dokonuje poboru opłaty.
5. Organ wskazany w ust. 3 może zlecić pobór opłaty administracyjnej, o której mowa w ust. 4 w drodze inkasa organizacji pożytku publicznego, której statutowym celem jest opieka nad osobami, o których mowa w art. 12 ust. 3.
Rozdział 3
Zasady partycypacji w cudzie gospodarczym
Art. 14. 1. Uczestnik cudu ponosi stałą opłatę z tytułu uczestnictwa w cudzie gospodarczym.
2. Opłata, o której mowa w ust. 1 jest przeznaczana na pokrycie kosztów administracyjnych cudu gospodarczego, a w pozostałej części na jego stymulację i rozwój.
3. Do opłaty, o której mowa w ust. 1 oraz skutków jej nie uiszczenia w wyznaczonym przez organ koncesyjny terminie stosuje się przepisy o należnościach podatkowych.
Art. 15. 1. W każdym miesiącu obowiązywania ustawy organ koncesyjny dokona spośród uczestników cudu wpisanych do właściwego rejestru i nie posiadających zaległości z tytułu opłaty, o której mowa w art. 14 wyboru uczestnika cudu, który otrzyma zezwolenie na partycypację w cudzie gospodarczym.
2. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie zezwolenia lub ograniczenie jego zakresu w stosunku do wniosku następuje w drodze decyzji administracyjnej.
3. Zezwolenie udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 1 miesiąc i nie dłuższy niż 2 lata.
Art. 16. 1. Zezwolenie, o którym mowa w art. 15 uprawnia uczestnika cudu na warunkach w nim wskazanych do korzystania z owoców cudu.
2. Organ koncesyjny może określić w zezwoleniu szczególne warunki partycypacji w cudzie gospodarczym, w szczególności nałożyć na uczestnika cudu dodatkowe, właściwe obowiązki.
Art. 17. 1. Wniosek o udzielenie zezwolenia, o którym mowa w art. 15 powinien zawierać:
1) oznaczenie uczestnika cudu i adres,
2) numer we właściwym rejestrze,
3) aktualny wypis z właściwego rejestru,
4) określenie rodzaju i zakresu owoców cudu, na które ma być udzielone zezwolenie,
5) informacje określone w przepisach odrębnych ustaw.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 przepisy art. 13 ust. 2-4 ustawy stosuje się odpowiednio.
Art. 18. Przed podjęciem decyzji w sprawie wydania zezwolenia organ koncesyjny może:
1) wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia, w wyznaczonym terminie, brakującej dokumentacji poświadczającej, że spełnia on warunki określone przepisami prawa, wymagane do uczestnictwa w owocach cudu,
2) dokonać kontrolnego sprawdzenia faktów podanych we wniosku w celu stwierdzenia, czy uczestnik cudu spełnia warunki określone przepisami prawa, wymagane do uczestnictwa w owocach cudu. Przepisy o kontroli skarbowej stosuje się odpowiednio.
Art. 19. 1. Uczestnik cudu może zrezygnować z uczestnictwa w cudzie za zapłatą zryczałtowanych kosztów administracyjnych takiej rezygnacji.
2. Stawkę zryczałtowanych kosztów administracyjnych, o których mowa w ust. 1, określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw finansów publicznych z zachowaniem następujących wymogów ustawowych:
- stawka, o której mowa w niniejszym art. 19 dla jednego uczestnika cudu nie może być niższa niż równowartość jednego cudu jednostkowego.
Art. 20. 1. Organ koncesyjny może odmówić udzielenia zezwolenia lub ograniczyć jego zakres w stosunku do wniosku:
1) gdy uczestnik cudu nie spełnia stosownych warunków określonych w ustawie lub szczególnych warunków podanych do jego wiadomości przez organ koncesyjny,
2) ze względu na zagrożenie obronności lub bezpieczeństwa Państwa,
3) ze względu na inny ważny interes publiczny,
4) jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozprawy, udzielono w danym miesiącu zezwolenia innemu uczestnikowi cudu.
2. Organ koncesyjny może czasowo wstrzymać udzielanie zezwolenia, ze względu na przyczyny wymienione w ust. 1, ogłaszając o tym w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
3. Koszty ogłoszenia, o którym mowa w ust. 3 ponosi uczestnik cudu.
Art. 21. Organ koncesyjny jest uprawniony do kontroli uczestnika cudu w pełnym zakresie.
Art. 22. Organ koncesyjny cofa zezwolenie w przypadku, gdy:
1) uczestnik cudu w wyznaczonym terminie nie usunął stanu faktycznego lub prawnego niezgodnego z warunkami określonymi w zezwoleniu lub z przepisami lub okolicznościami wskazanymi w art. 20 ust. 1,
2) narusza warunki określone w zezwoleniu.
Art. 23. Uczestnik cudu jest obowiązany zgłaszać organowi koncesyjnemu wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 17, w terminie 7 dni od dnia ich powstania.
Art. 24. 1. Uczestnik cudu może ubiegać się o przyrzeczenie wydania zezwolenia, zwane dalej "promesą".
2. Do promesy, o której mowa w ust. 1 stosuje się odpowiednio regulacje dotyczące obietnic wyborczych.
Art. 25. Uczestnik cudu, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne udzielenie zezwolenia w takim samym zakresie nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o cofnięciu. Powyższe nie zwalnia uczestnika cudu z obowiązku uiszczania opłat przewidzianych w niniejszej ustawie.
Art. 26. 1. Za udzielenie zezwolenia lub jego zmianę oraz za udzielenie promesy pobiera się opłatę skarbową, chyba że przepisy odrębnych ustaw stanowią inaczej.
2. Wysokość opłaty skarbowej za udzielenie lub zmianę zezwolenia oraz za udzielenie promesy określają przepisy o opłacie skarbowej.
Rozdział 4
EURO 2012
Art. 27. Promocja idei EURO 2012 stanowi prawo i obowiązek każdego obywatela.
Art.28. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej udzieli obywatelom niezbędnego wsparcia w zakresie wskazanym w art. 27 ustawy.
Art. 29. 1. Niezbędne wsparcie, o którym mowa w art. 28 powyżej będzie polegało w szczególności na prezentacji idei EURO 2012 w ogólnokrajowych publicznych i komercyjnych środkach przekazu.
2. Prezes Rady Ministrów określi w drodze rozporządzenia minimalny czas antenowy na prezentację, o której mowa w ust. 1.
Art. 30. 1. Projekty i propozycje konstrukcji nowych stadionów oraz dokumentację nowych odcinków autostrad należy przesyłać na adres: „Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa” z dopiskiem: „Niniejszym przenoszę nieodpłatnie na Skarb Państwa autorskie prawa majątkowe do załączonego projektu na wszystkich istniejących polach eksploatacji i zobowiązuję się poprawić projekt bezzwłocznie jakby coś było nie tak.”
2. Projekty, o których mowa w ust. 1 nie mogą być podobne do projektów istniejących stadionów oddalonych o mniej niż 2000 kilometrów od miejsca położenia danego stadionu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 31. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zamieści w terminie 3 miesięcy od ogłoszenia ustawy w dziennikach ukazujących się w Chińskiej Republice Ludowej i mających zasięg ogólnokrajowy, ogłoszenie w sprawie pozyskania osób mających budować stadiony, lotniska, dworce kolejowe i inne obiekty budowlane w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, niezbędne do należytej organizacji EURO 2012.
Art. 32. Prezes Rady Ministrów określi w drodze rozporządzenia koszyk świadczeń gwarantowanych przez Państwo na cele EURO 2012. Świadczenia nie gwarantowane ponoszą obywatele ze środków własnych.
Art. 33. W przypadku powstania zagrożenia dla należytej organizacji EURO 2012 Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może wprowadzić stan klęski żywiołowej, na obszarze, na którym wystąpiło zagrożenie, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jego skutki.
Art. 34. W razie powstania zagrożenia dla należytej organizacji EURO 2012 domniemywa się że zagrożenie takie powstało z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność Republika Ukrainy.
Rozdział 5
Przepisy karne
Art. 35. Kto, chociażby nieumyślnie, sprowadza zdarzenie, które zagraża cudowi gospodarczemu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 i karze grzywny.
Art. 36. Kto narusza przepisy ustawy, nie włączając się w tworzenie lub implementację cudu gospodarczego, podlega karze ograniczenia wolności w wymiarze 36 miesięcy.
Art. 37. Kto, chociażby nieumyślnie, używa imienia Donald nadaremno, podlega karze chłosty.
Art. 38. 1. W wypadkach określonych w art. 35-37 niniejszej ustawy, sąd stosuje środek karny w postaci pozbawienia czynnego i biernego prawa wyborczego na okres lat 4.
2. W wypadkach określonych w art. 35 i 36 niniejszej ustawy, sąd nakazuje publikację wizerunku skazanego w programach informacyjnych Telewizji Polsat oraz grupy ITI lub czasopismach.
3. W wypadkach określonych w art. 35 i 36 niniejszej ustawy, sąd może nałożyć obowiązek przeprowadzenia reportażu interwencyjnego przez program TVN „Uwaga” lub równoważny.
4. Ze względu na szczególne względy społeczne, sąd właściwy zgodnie z przepisami ustawy Kodeks postępowania karnego może przekazać postępowanie w sprawach przestępstw, o których mowa w art. 35 i 36 niniejszej ustawy sędzi Annie Marii Wesołowskiej.
Art. 39. 1. Obowiązek określony w art. 36 polega na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne wskazanej przez sąd, w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku tygodniowym.
2. Miejsce, czas, rodzaj lub sposób wykonywania obowiązku pracy, o którym mowa w ust. 1, sąd określa po wysłuchaniu przedstawiciela administracji rządowej.
Rozdział 6
Zmiany w przepisach obowiązujących
Art. 40. W przepisach wszystkich ustaw wyrazy z głoską „r” zastępuje się właściwymi synonimami. I tak w szczególności pojęcie:
1) „prawo” zastępuje się wyrazem „akt”, „przepis” lub innym równoważnym,
2) „wyraz” zastępuje się słowem „słowo”,
3) „Prezes Rady Ministrów” zastępuje się zwrotem „Donald Tusk”,
4) „zwrot” zastępuje się słowami „powiązanie słowne”,
5) „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej” zastępuje się powiązaniem słownym „Mieszkaniec Dużego Pałacu”,
6) „Euro 2012” zastępuje się powiązaniem słownym „Mistrzostwa Naszego Kontynentu”.
Art. 41. Art. 4 pkt 11 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2007 Nr 19, poz. 115, z późniejszymi zmianami) otrzymuje następujące brzmienie:
„11) autostrada – drogę przeznaczoną wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych;”
Art. 42. W ustawie z dnia 29 lutego 2008 roku - Prawo o cudzie gospodarczym oraz o zmianie wszystkich ustaw (Dz. U. Nr Specjalny, poz. 1) wprowadza się następujące zmiany:
- w art. 38 ust. 2 ustawy skreśla się słowa „lub czasopismach”.
Art. 43. W ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
- w art. 25 dodaje się zdanie drugie o następującym brzmieniu:
„Dla uniknięcia wątpliwości Profesor Władysław Bartoszewski otrzymuje dożywotni tytuł profesora.”
Art. 44. W ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (tekst jednolity Dz. U. 2005, Nr 235, poz. 2000 z późniejszymi zmianami) dodaje się art. 11a o następującym brzmieniu:
„1. Prezes Rady Ministrów, może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić dni miłości narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać czas trwania dni miłości narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe, społeczne i historyczne.
2. W czasie trwania dni miłości narodowej wywiesza się w lokalach mieszkalnych i użytkowych na terenie całego kraju flagę państwową, a w środkach masowego przekazu podaje się wyłącznie informacje o wydźwięku pozytywnym.”
Art. 45. W ustawie z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity Dz. U. 2000, Nr 47, poz. 544 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 8b ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:
„2. W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę głosów oraz Prezesa Rady Ministrów.”
2) dodaje się art. 40 ust. 2 o następującym brzmieniu:
„2. Prezesa Rady Ministrów uznaje się za kandydata bez potrzeby zgłaszania.”
Art. 46. 1. Wprowadza się obniżenie stawki podatku od towarów i usług do 3 % w zakresie usług cudotwórczych i pokrewnych.
2. Rada Ministrów będzie dokonywała, co najmniej raz na kwartał, oceny pozytywnego wpływu usług, o których mowa w ust. 1 na gospodarkę narodową.
3. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może, kierując się wynikami oceny, o której mowa w ust. 2, wprowadzać i znosić dodatkowe ulgi lub przywileje dla podmiotów świadczących usługi, o których mowa w ust. 1.
Rozdział 7
Przepisy przejściowe i końcowe
Art. 47. Do cudów gospodarczych, które miały miejsce przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy niniejszej ustawy, o ile nie wywołają negatywnych skutków finansowych dla finansów publicznych.
Art. 48. 1. Niniejsza ustawa ma dla Państwa strategiczne znaczenie, a jej nie podpisanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej narazi go na bardzo, ale to bardzo, dotkliwą odpowiedzialność konstytucyjną.
2. Ustawodawca poświadcza, że Państwo znajduje się fatalnym stanie po rządach poprzedniej ekipy i jakby co to nic lepszego niż niniejsza ustawa nie dało się zrobić.
Art. 49. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r., z wyjątkiem przepisów art. 11, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia powrotu z Republiki Irlandii lub Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z zamiarem stałego pobytu co najmniej 1.000.000 osób posiadających obywatelstwo polskie.
Inne tematy w dziale Polityka