49 obserwujących
385 notek
392k odsłony
385 odsłon

Witold Pilecki a Lothar Bisky

Wykop Skomentuj11

Czy szefa grupy politycznej Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) stać w sprawie Pileckiego na więcej dobrej woli, niż europosłów polskich?

Dla ukoronowania dwuipółletnich starań uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” – ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem - potrzeba obecnie dwóch rzeczy:

1) zgodnej współpracy polskich europosłów ponad partyjnymi podziałami, oraz                                         

2) europarlamentarnej większości.

O tę pierwszą uczestnicy naszej inicjatywy obywatelskiej zabiegają od stycznia 2008 r. Nie tylko bowiem zdrowy rozsądek i zasady procedowania instytucji unijnych, ale nade wszystko szacunek do postaci Bohatera Auschwitz, powodują, że warunkiem sine qua non przypomnienia o Rotmistrzu w skali naszego kontynentu, jest zgodna kooperacja naszych przedstawicieli. Wiedzą o tym dziesiątki uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, którzy niedawno wysyłali listy do polskich europosłów. Wie o tym kilkadziesiąt instytucji, wśród nich te, które niedawno poparły naszą inicjatywę (m. in. 9 kuratorów oświaty, 10 marszałków województw, 8 wojewodów, a także Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Krajowa Rada Notarialna).

Nadal, niestety, nie wiadomo, czy wiedzą o tym polscy europosłowie. Być może do rozwiązania tej zagadki przybliży nas oczekiwana odpowiedź na list, który w miniony piątek przesłałem na adresy Przewodniczącego PE i Przewodniczącego EKR (zob. „Kiedy decyzja PE w sprawie Pileckiego” ).

Celem zapewnienia projektowi ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem niezbędnego poparcia w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego (o tym, co zostało zrobione w kadencji poprzedniej, można dowiedzieć się z dokumentacji akcji), w lutym tego roku przesłałem na adresy szefów grup politycznych informacje o Ochotniku do Auschwitz – Witoldzie Pileckim, o idei europejskiego święta Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem oraz o tym, że cieszy się ona poparciem m. in. byłych więźniów KL Auschwitz i wyrasta z oddolnej, apolitycznej inicjatywy obywatelskiej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Jak informowałem wcześniej, w dniu 15 marca odpowiedzi zawierającej poparcie projektu udzielił mi szef Europejskiej Partii Ludowej, Joseph Daul.

Dotarła do mnie także odpowiedź przewodniczącego liczącej 35 europosłów, Zjednoczonej Lewicy Europejskiej – Nordyckiej Zielonej Lewicy. Poparcie dla właściwego uhonorowania i upamiętnienia Witolda Pileckiego ze strony niemieckiego szefa jednej z frakcji parlamentarnych musi cieszyć. Oto pismo, które otrzymałem od Lothara Bisky:

 

 

Nawet jeśli pan Bisky dzieli się swymi obawami co do możliwej „trywializacji” zbrodni popełnionych przez jego rodaków w Auschwitz, nawet jeśli zastosowanie w kontekście naszego projektu terminu „totalitaryzm” nie jest w jego oczach do końca odpowiednie, jego odpowiedź należy docenić. Także z tego powodu, że Lothar Bisky uczynił coś, na co nigdy nie zdobyło się wielu polityków i urzędników państwowych w Polsce. Udzielił nam merytorycznej odpowiedzi!

Mam nadzieję, że list, który przesłałem do przewodniczącego GUE/NGL w dniu 4 czerwca b.r. rozwieje przedstawione przezeń wątpliwości. Zostawiając na boku kwestię porównań między niemieckim narodowym socjalizmem, a stalinowskim komunizmem, nigdy dość podkreślania, iż istotą naszego projektu jest upamiętnienie nie ofiar, a BOHATERÓW. Milionom ofiar należy się oczywiście pamięć i Europa już dała temu wyraz, ustanawiając rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow (23 sierpnia) Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Nam, uczestnikom akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” zależy na przywróceniu Staremu Kontynentowi pamięci o heroicznym wymiarze człowieczeństwa. Pisałem o tym w tekście „Trzeba dać świadectwo” z 13 lutego 2008 r., mówiłem obszerniej 2 lata temu w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, a przed rokiem w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ( zob. „Witold Pilecki – miles christianus, Patron Bohaterów Walki z Totalitaryzmem”,  „Witold Pilecki – polskość w godzinie próby”), linki dostępne na www.michaltyrpa.blogspot.com . Ufam, że grupa GUE/NGL i jej niemiecki przewodniczący docenią wagę argumentów na rzecz święta bohaterów 25 maja.

Od: Michał Tyrpa <michal.tyrpa@gmail.com>
Data: 4 czerwca 2010 12:22
Temat: Re: Request for support - 25th of May as European Day of The Heros Who Fought Against Totalitarianism
Do: BISKY Lothar <lothar.bisky@europarl.europa.eu>


Mr Lothar Bisky
President of the GUE/NGL group in the European Parliament


Dear Sir,


Thank you very much for your answer on my letter, sent 24th of May, 2010.

I appreciate your support to honour and commemorate Rotamaster Witold Pilecki by the European Union. After reading your letter, I have to underline particular goal of the civic action "Let's Reminisce About Witold Pilecki" ("Przypomnijmy o Rotmistrzu").

Participants of our initiative - in Poland and abroad - since the very beginning of the year 2008, strongly accent the meaning of projected european holiday, we stand for. It shall not be commemoration day of the victims, but of the HEROS: people who dared to face totalitarian evil.

I am glad to hear, Mr President, that you as German would never agree with any attempt leading to trivialization of the crimes commited by German national-socialist Third Reich and it's complices.

Witold Pilecki was above all a person, who (as I wrote in my letter from 28 of April, 2010) voluntarily let Nazi Germans to capture him and send to the place that became a symbol of barbarian contempt to the mankind. Thanks to this Polish HERO, London and Washington knew precisely and from the very begining, scale of the massive crimes in KL Auschwitz.

Commemorating all the VICTIMS of twentieth century totalitarianisms, Europe shall also reminisce those whom we call HEROS. All the people who have shown us, how a free person shall act in the face of anti-human tyranny.

Mr President, it is possible, that establishing of 25th of May as European Day of The Who Fought Against Totalitarianism will be determined next week, maybe 10th of June. So far we convinced to support our project ECR and EPP groups.

Can we count on support of GUE/NGL group too?

Yours sincerely,


Michał Tyrpa
President of the Paradis Judaeorum Foundation
Initiator of the campaign "Let's Reminisce About Witold Pilecki" ("Przypomnijmy o Rotmistrzu")

www.witoldsreport.blogspot.com
www.michaltyrpa.blogspot.com

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258


Address:

Michał Tyrpa
Fundacja Paradis Judaeorum
ul.Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków
Pologne

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale