Blog
Memento mori..
Michał Tyrpa
Michał Tyrpa inicjator akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
50 obserwujących 383 notki 377190 odsłon
Michał Tyrpa, 25 stycznia 2012 r.

Przypomnijmy o Rotmistrzu nad Jeziorem Gopło

Mysia Wieża w Kruszwicy nad Jeziorem Gopło.
Mysia Wieża w Kruszwicy nad Jeziorem Gopło.

W listopadzie 2011 r. Rada Miasta Inowrocław jednogłośnie uchwaliła nadanie nowej ulicy imienia rtm.Witolda Pileckiego. W styczniu 2012 r. przybliżyliśmy postać Ochotnika do Auschwitz uczniom w Inowrocławiu, Złotnikach Kujawskich i Kruszwicy.

Nasze „przypominanie o Rotmistrzu” ma charakter permanentny i odbywa się na wielu płaszczyznach. W jego ramach szczególne miejsce zajmują spotkania z młodzieżą szkolną, por. materiał „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Legnicy i Lubinie” .

W tym tygodniu, w oczekiwaniu na zapowiedzianą odpowiedź waszyngtońskiej Rady Muzeum Holocaustu i przed nadchodzącą wizytą w Polsce Marco Patricellego, autora „Ochotnika” - zob. Komunikat prasowy z 22.I.2012  - wybrałem się był na Kujawy.

Za sprawą Ireny Boruckiej udało się przybliżyć postać Rotmistrza uczniom pięciu szkół z Inowrocławia, Złotnik Kujawskich i Kruszwicy. Warto w tym miejscu podkreślić zaangażowanie inowrocławsko-kruszwickiej wolontariuszki akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Pani Irena już w zeszłym roku zorganizowała interaktywny spektakl na motywach „Raportu Witolda” z 1945 r. W roku obecnym oprócz „przypominającego o Rotmistrzu” spływu tratwą po rzece Noteć, Borucka chce zorganizować m.in. pierwszy inowrocławski Marsz Rotmistrza oraz uczczenie 25 maja - rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego.

W tym kontekście trzy okoliczności napawają optymizmem. Po pierwsze, wielu spośród uczniów szkół które miałem okazję odwiedzić, naprawdę zafascynowała postać Rotmistrza. Po wtóre, w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Inowrocław jednogłośnie uchwaliła nadanie nowopowstałej ulicy imienia Witolda Pileckiego. Po trzecie, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, któremu miałem przyjemność podziękować za kolejną w Polsce ulicę noszącą imię naszego Bohatera, zadeklarował daleko idącą pomoc w „przypominaniu o Rotmistrzu” inowrocławianom.

Oczywiście nie wszystko ma się tak, jak można by sobie tego życzyć. Razem z prezydentem Brejzą zastanawialiśmy się na przykład, czym wytłumaczyć to, iż na 28 szkół w powiecie, jedynie 5 wykazało zainteresowanie przybliżeniem młodzieży postaci Rotmistrza. A także to, że spośród inowrocławskich duchownych proszonych o pomoc w rozpropagowaniu spotkań w domu kultury, nie zareagował nikt... A przecież w korespondencji przesłanej do księży proboszczów przez Irenę Borucką nie zabrakło także wezwania przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski skierowanego do nauczycieli religii przed nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu – zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo – zaproszenie dla katechetów”.

Na zakończenie zapraszam także do ‘wzięcia udziału’ w facebookowych ‘wydarzeniach’ pod tytułem „Rotmistrz Pilecki w Dzień Holocaustu”, „Chcemy rtm.Pileckiego w Muzeach Holocaustu” oraz „WSTYDZIMY SIĘ BOHATERÓW?”. Linki znajdziecie w facebookowym profilu naszej akcji.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

Macierzysta strona akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”):

www.michaltyrpa.blogspot.com

Najświeższe aktualności – w profilu akcji na Facebooku:


http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258


 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

darmowy hosting obrazków Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tak, to piękne świadectwo to wielka nagroda na dziesięciolecie znienawidzonej przez polskie...
  • @SIŁACZKA On też miał s w o j e r a c j e ! Więcej empatii, Siłaczko! I odrobinę...
  • @SIŁACZKA Empatia. I podziw. To jest to, czego wciąż nam brakuje... Co teraz odważny...

Tematy w dziale