50 obserwujących
385 notek
421k odsłon
  865   0

Przypomnijmy o Rotmistrzu nad Jeziorem Gopło

Mysia Wieża w Kruszwicy nad Jeziorem Gopło.
Mysia Wieża w Kruszwicy nad Jeziorem Gopło.

W listopadzie 2011 r. Rada Miasta Inowrocław jednogłośnie uchwaliła nadanie nowej ulicy imienia rtm.Witolda Pileckiego. W styczniu 2012 r. przybliżyliśmy postać Ochotnika do Auschwitz uczniom w Inowrocławiu, Złotnikach Kujawskich i Kruszwicy.

Nasze „przypominanie o Rotmistrzu” ma charakter permanentny i odbywa się na wielu płaszczyznach. W jego ramach szczególne miejsce zajmują spotkania z młodzieżą szkolną, por. materiał „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Legnicy i Lubinie” .

W tym tygodniu, w oczekiwaniu na zapowiedzianą odpowiedź waszyngtońskiej Rady Muzeum Holocaustu i przed nadchodzącą wizytą w Polsce Marco Patricellego, autora „Ochotnika” - zob. Komunikat prasowy z 22.I.2012  - wybrałem się był na Kujawy.

Za sprawą Ireny Boruckiej udało się przybliżyć postać Rotmistrza uczniom pięciu szkół z Inowrocławia, Złotnik Kujawskich i Kruszwicy. Warto w tym miejscu podkreślić zaangażowanie inowrocławsko-kruszwickiej wolontariuszki akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Pani Irena już w zeszłym roku zorganizowała interaktywny spektakl na motywach „Raportu Witolda” z 1945 r. W roku obecnym oprócz „przypominającego o Rotmistrzu” spływu tratwą po rzece Noteć, Borucka chce zorganizować m.in. pierwszy inowrocławski Marsz Rotmistrza oraz uczczenie 25 maja - rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego.

W tym kontekście trzy okoliczności napawają optymizmem. Po pierwsze, wielu spośród uczniów szkół które miałem okazję odwiedzić, naprawdę zafascynowała postać Rotmistrza. Po wtóre, w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Inowrocław jednogłośnie uchwaliła nadanie nowopowstałej ulicy imienia Witolda Pileckiego. Po trzecie, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, któremu miałem przyjemność podziękować za kolejną w Polsce ulicę noszącą imię naszego Bohatera, zadeklarował daleko idącą pomoc w „przypominaniu o Rotmistrzu” inowrocławianom.

Oczywiście nie wszystko ma się tak, jak można by sobie tego życzyć. Razem z prezydentem Brejzą zastanawialiśmy się na przykład, czym wytłumaczyć to, iż na 28 szkół w powiecie, jedynie 5 wykazało zainteresowanie przybliżeniem młodzieży postaci Rotmistrza. A także to, że spośród inowrocławskich duchownych proszonych o pomoc w rozpropagowaniu spotkań w domu kultury, nie zareagował nikt... A przecież w korespondencji przesłanej do księży proboszczów przez Irenę Borucką nie zabrakło także wezwania przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski skierowanego do nauczycieli religii przed nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu – zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo – zaproszenie dla katechetów”.

Na zakończenie zapraszam także do ‘wzięcia udziału’ w facebookowych ‘wydarzeniach’ pod tytułem „Rotmistrz Pilecki w Dzień Holocaustu”, „Chcemy rtm.Pileckiego w Muzeach Holocaustu” oraz „WSTYDZIMY SIĘ BOHATERÓW?”. Linki znajdziecie w facebookowym profilu naszej akcji.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

Macierzysta strona akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”):

www.michaltyrpa.blogspot.com

Najświeższe aktualności – w profilu akcji na Facebooku:


http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258


 

Zobacz galerię zdjęć:

Irena Borucka "przypomina o Rotmistrzu".
Irena Borucka "przypomina o Rotmistrzu". Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Inowrocławiu. Uczniowie "piątki". Wykład o Rotmistrzu. Szkoła w Złotnikach Kujawskich. Uczniowie złotnickiego gimnazjum. Irena Borucka z Asią Strzelecką - uczennicą gimnazjum w Złotnikach Kujawskich. Złotniccy gimnazjaliści. Zewnętrzny mur kościoła w Inowrocławiu pamiętającego spotkanie św.Jadwigi Andegaweńskiej z Krzyżakami.. Tężnie solankowe w Inowrocławiu. Inowrocławski "Gastronomik". Uczennice ZSP nr 2 w Inowrocławiu podczas wykładu o Rotmistrzu. Ławka Generała Władysława Sikorskiego w inowrocławskim Parku Solankowym. Zespół Szkół Katolickich i romańska kolegiata w Inowrocławiu. Błogosławiony ks.Władysław Demski - męczennik Dachau, patron Szkół Katolickich w Inowrocławiu. Uczniowie Zespołu Szkół Katolickich. Pani Anna Siewkowska - dyrektor Szkół Katolickich w Inowrocławiu. Wykład o Rotmistrzu. Pan Ryszard Brejza - prezydent miasta Inowrocław. Liceum Ogólnokształcące w Kruszwicy. Uczniowie kruszwickiego LO. O tej książce (i spotkaniach z autorem) dowiedzieli się także kujawscy uczniowie i nauczyciele oraz inowrocławscy samorządowcy. +17 zdjęć +18 zdjęć
Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale