50 obserwujących
385 notek
423k odsłony
  2801   0

Przypomnijmy o Rotmistrzu Żydom polskim

Jednym z najważniejszych osiągnięć Fundacji Paradis Judaeorum i wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) ostatniego pięciolecia, jest zapobieżenie podejrzanym targom świętą pamięcią Ochotnika do Auschwitz. Właśnie minął rok od wielkiej - choć przez cenzorów w mediach przemilczanej - debaty, której preludium był tekst pt.„Nie róbcie geszeftów z pamięci Rotmistrza!”

Za nami pierwsze trzy z dwudziestu wydarzeń w ramach wyznaczonych przez „Kalendarium Rotmistrzowskie 2013”.

Przed nami czwarte z wydarzeń, anonsowana już (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w marcu 2013”) 72. rocznica dotarcia pierwszego raportu Pileckiego do Londynu, vide wydarzenie z 18 marca b.r.: „Aliantom o Auschwitz”.

To dobry moment, by zapytać o stosunek do Witolda Pileckiego i Sprawy, o którą wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) walczą od stycznia 2008 r., środowiska Żydów polskich.

Tym bardziej, że właśnie minął rok od pamiętnej – choć przez funkcjonariuszy cenzury udających dziennikarzy – skrupulatnie przemilczanej, wielkiej debaty na temat podejrzanych targów świętą pamięcią Ochotnika do Auschwitz.

Z perspektywy marca 2013 r. należy ową dyskusję uznać za jedno z najważniejszych osiągnięć Fundacji Paradis Judaeorum i wolontariuszy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Sprawa została postawiona jasno. Pamięć rtm.Pileckiego jest święta i polskie społeczeństwo obywatelskie nigdy nie zgodzi się na hucpę zaproponowaną rok temu przez Forum Żydów Polskich.

Mimo niezbyt zachęcających doświadczeń ostatniego pięciolecia, wciąż nie tracę nadziei, że środowisko polskich Żydów zechce zachować się w sposób godny. Zwłaszcza, że z roku na rok coraz więcej mieszkańców globalnej wioski uświadamia sobie, iż w wymiarze moralnym Żydzi są szczególnymi dłużnikami twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz.

Czy owa prawda dotrze do świadomości Żydów polskich?

Fundacja Paradis Judaeorum wszystkich ludzi dobrej woli nieustająco zaprasza do włączenia się w „przypominanie o Rotmistrzu”. Wobec Forum Żydów Polskich stoimy na stanowisku, które rok temu w sposób precyzyjny sformułował Wiesław Prostko.

Czy wolno wierzyć, że Forum Żydów Polskich potraktuje nas inaczej, niż dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego potraktowała List Otwarty ś.p. Marii Fieldorf-Czarskiej?

Uczestników naszej zeszłorocznej debaty zapraszam do odświeżenia sobie jej treści. Tych dla których to nowość - do zapoznania się z wszystkimi argumentami, jakie między 6 marca a 23 maja 2012 r. pojawiły się w łącznie ponad trzystu komentarzach pod tekstem pt. „Nie róbcie geszeftów z pamięci Rotmistrza!” i na głównym facebookowym profilu akcji. W tym oto wątku:

http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=203745796399373&id=300842628258

Wszystkich, którzy chcieliby się przyczynić do osiągnięcia celów akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), zapraszam do udziału w każdym z nadchodzących wydarzeń „Kalendarium Rotmistrzowskiego 2013”, a także w aktualizowanych codziennie wydarzeniach:

„Remind USHMM about Witold Pilecki

„O ŚWIĘTO BOHATERÓW DO EUROPOSŁÓW”

„WITOLD PILECKI ZASŁUŻYŁ NA WAWEL”

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Główny profil akcji na facebooku (tam najświeższe nowiny):

http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Zob. także:

Blog Siłaczki

http://mementomori.salon24.pl/posts/

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura