50 obserwujących
385 notek
423k odsłony
  1161   0

Kiedy ulica rotmistrza Pileckiego w Zakopanem

Śpiący rycerz nad Zakopanem.. (Foto: Maciej Chrapkiewicz – Blog-Foto.pl. Dziękuję autorowi za uprzejmą zgodę na wykorzystanie)
Śpiący rycerz nad Zakopanem.. (Foto: Maciej Chrapkiewicz – Blog-Foto.pl. Dziękuję autorowi za uprzejmą zgodę na wykorzystanie)

Za sprawą Fundacji Paradis Judaeorum od czterech lat mamy skwer noszący imię Rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach oraz ulicę w Poznaniu. 4 czerwca 2009 r. do naszego wniosku pozytywnie ustosunkowały się władze Zakopanego – miasta, które przyjęło zaproszenie do grona instytucjonalnych uczestników akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Czy po czterech latach od decyzji, stolica Tatr doczeka się ulicy Ochotnika do Auschwitz?

Z takim pytaniem zwróciłem się 16 kwietnia 2013 r. do władz Zakopanego. List przesłany na adresy email burmistrza i przewodniczącego Rady Miasta Zakopane, trafił również do pełnomocników Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), a także do tych spośród podhalańskich i małopolskich mediów, które w ciągu ostatnich pięciu lat informowały o faktach dokonanych za sprawą naszej obywatelskiej inicjatywy.

Ponieważ mijają dwa tygodnie od wysłania listu, a odpowiedzi adresatów się nie doczekałem, zaś żadne z mediów nie tematu nie podjęło (czyżby był aż tak nieistotny?), niniejszym informuję o wspomnianej korespondencji. Oto kopia listu:

Od: Michał Tyrpa 
Data: 16 kwietnia 2013 12:08
Temat: Cztery lata po decyzji - kiedy ulica Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zakopanem?
Do: sekretariat [at] zakopane.eu, rzecznik [at] zakopane.eu, office [at] zakopane.eu, office

[at] promocja.zakopane.pl
DW: Joanna Płotnicka, Joanna Krauzowicz-Tarczoń, Piotr Muszyński, Maciej Pietraszczyk, Robert Pierzyński, Arkadiusz Jałowiec, Artur Szulc, Anna Szopińska - portal Podhale Region, Tygodnik Podhalański (redakcje w Zakopanem, Nowym Targu i Chicago), Paweł Stachnik – Dziennik Polski (Kraków), TVPodhale, Watra.pl, Podhale24.pl, Malopolskaonline, „Kronika” krakowska TVP Info, Gazeta Krakowska, Radio Alex (Zakopane), Radio Kraków, Jolanta Święszkowska – Radio Nadzieja


Pan Janusz Majcher
Burmistrz Miasta Zakopane


oraz

Pan Jerzy Zacharko
Przewodniczący Rady Miasta Zakopane

DW: wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) oraz mediów.


Szanowni Panowie,


w roku 2009 Miasto Zakopane przyjęło zaproszenie do grona instytucjonalnych uczestników zainicjowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), a także pozytywnie ustosunkowało się do wniosku Fundacji Paradis Judaeorum o nadanie jednej z zakopiańskich ulic imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Przypomnienie owych faktów zrobiło niemałe wrażenie na uczestnikach spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu w piątek 12 kwietnia 2013 r. Więcej na ten temat m. in. w materiale Joanny Krauzowicz-Tarczoń pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Nowym Targu”, udostępnionym wczoraj w głównym facebookowym profilu akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”):

http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

We wspomnianej relacji został zaprezentowany skan pisma Urzędu Miasta Zakopane podpisanego przez pana burmistrza Wojciecha Solika, opatrzonego datą 4 czerwca 2009 r.

Uprzejmie proszę o informację, czy Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami Miasta Zakopane podjął już oczekiwaną od niemal czterech lat decyzję.

Mając na uwadze przypadki Katowic (vide: dokument) oraz Poznania (patrz: pismo), Fundacja Paradis Judaeorum zwraca się uprzejmym pytaniem, kiedy w Zakopanem możemy się spodziewać ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Łącząc wyrazy szacunku, pozdrawiam tradycyjnym Herbertowskim wezwaniem uczestników naszej akcji:

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum

ul.Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków

www.michaltyrpa.blogspot.com

www.witoldsreport.blogspot.com

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

 

Tyle korespondencji. Słowo komentarza. Zakopane to miejsce dla Polski szczególne, nie tylko w sensie geograficznym, krajobrazowym, turystycznym, ale także kulturowym i symbolicznym. Fakt, iż zdaniem władz Zakopanego – wyrażonym już przed czterema laty – patron europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem zasłużył na upamiętnienie w stolicy Tatr, nie może nas nie cieszyć.

Pozostaje mieć nadzieję, że burmistrz i rada miasta przejdą wreszcie od słów do czynów i że już niebawem będziemy mogli spacerować nie tylko po Krupówkach, ale i po zakopiańskiej promenadzie (lub placu) noszącej imię Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Nadzieja to tym większa, że jak się dowiedziałem podczas niedawnego „przypominającego o Rotmistrzu” spotkania w sąsiednim Nowym Targu, władze tego miasta przychylnie (nie szkodzi, że dopiero po kilku latach) ustosunkowały się do sugestii Fundacji Paradis Judaeorum i wszystko wskazuje, że niebawem imię Witolda Pileckiego otrzyma jedno z nowotarskich rond. Pamięć o jednej z największych postaci polskiej historii zakorzenia się i na Podhalu.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale