Blog
Wolna Europa? Zdemoralizowanym mediom - NIE!
michael
michael Z uporem szykuję "Historię gospodarczą III RP"
27 obserwujących 292 notki 396217 odsłon
michael, 11 lutego 2008 r.

Analizując źródło sukcesu rynkowego Gazety Wyborczej

warto sobie przypomnieć, że nie stanęła ona nigdy do realnej konfrontacji rynkowej.

Komentarz do tekstu: „Gazeta Wyborcza - próba podsumowania” (karmaniola)

Są trzy główne przyczyny:.
____________________________________________________________________

Jedna "CENTRALNA" wynikająca z potraktowania działalności gazet, albo nawet tylko redakcji tych gazet,  jako standardowych przedsiębiorstw państwowych do prywatyzacji, w sposób godny wandala. Chodzi oczywiście o pierwsze lata III RP i skutek centralnej polityki prywatyzacyjnej państwa.

____________________________________________________________________ W chwili startu Gazety Wyborczej rynku prasowego nie było. Nie istniał. Istniały wtedy duże polskie gazety, które były miały duże nakłady i żadnych realnych podstaw finansowych i ekonomicznych do samodzielnej działalności rynkowej. Prosperujące wtedy oddziały przedsiębiorstwa państwowego, realizującego w warunkach gospodarki planowej budżetowe zadanie, polegające na redagowaniu tytułów prasowych.  "Życie Warszawy", "Trybuna Ludu", "Gazeta Robotnicza", "Polityka" czyli gazety centralne o zasięgu ogólnopolskim, gazety wojewódzkie, tygodniki i inne media nie miały nic wspólnego z przedsiębiorstwami rynku prasy i mediów. Najczęściej były to po prostu REDAKCJE. Redakcje nie były i nie mogły być przedsiębiorstwami zarabiającym na wydawaniu czasopism. Nie miały do tego środków działania.
Po pierwsze nie miały pieniędzy i wszystkich innych środków i atrybutów przedsiębiorstwa.

Ambicje i przedsiębiorczość redakcji nie miały tu nic do rzeczy, polski ruch wydawniczy został zamordowany przez formalne pochlastanie postkomunistycznych koncernów wydawniczych na części, z których żadna nie miała szans na samodzielne istnienie jako przedsiębiorstwo. Powstałe z tego chlastania kawałki nie miały w swojej strukturze kompletu funkcji wystarczających do przeżycia. To jest tak, jak rozszczepić syjamskie bliźnięta na śliczne i odrębne pięcioraczki. Nie wszystkie mają główki, nie wszystkie nóżki, ale są samodzielne i niech sobie radzą. Absurd.

Mówienie o rynku jest w tych warunkach pełnym hipokryzji kabotynizmem, kłamliwą ortodoksją pseudo-rynkową. Na pytanie, czy była to niekompetentna głupota, czy celowa dywersja - dzisiaj nie odpowiem.
P
o pierwsze Gazeta Wyborcza na starcie nie miała ani jednego konkurenta rynkowego. Była monopolistą intelektualnym z powodów, które karmaniola opisał w swoim dzisiejszym teście, a wcześniej Rafał Ziemkiewicz w swojej słynnej „Michnikowszczyżnie”. Gazeta Wyborcza była monopolistą rynkowym, bo nie było ani rynku, ani konkurentów. ____________________________________________________________________ Druga przyczyna "SUBIEKTYWNA" - Pieniądze. Pieniądze, środki obrotowe, kapitał, money, grajcary, kasa, fundusze inwestycyjne, godziwe finansowanie. Czyż nie jest to ważny element działania przedsiębiorstwa?
____________________________________________________________________ Gazeta Wyborcza miała u swego startu nie tylko logo "Solidarności", ale i pieniądze, które były międzynarodową darowizną dla "Solidarności", przeznaczoną na jakąś gazetkę wyborczą w związku z pierwszymi, prawie wolnymi wyborami. Nie było tego zbyt wiele jak na stworzenie koncernu wydawniczego, ale było to coś około jednego miliona dolarów.
Tego w Polsce nie miał nikt. 
.
..money, money, money,...
Tego w Polsce nie miał nikt. Nawet Tysol.
To mogło już wystarczyć, aby przebić wszystkich. 

Ale komuś było mało. Błyskawicznie pojawili się inwestorzy amerykańscy, których nazwy i przedstawiciele migali publicznie przez sekundy, w czasie komisji rywinowskiej, a którzy nie musieli już wtedy "Gazety Wyborczej" prywatyzować. Powiększyli kapitał zakładowy prywatnej spółki, która była wydawcą i właścicielem "Gazety Wyborczej", razem z tym milionem "środków obrotowych". Bo ten milion nie stał się, dziwnym trafem częścią kapitału zakładowego wniesionego przez "Solidarność".
Jaki jest dzisiaj udział "Solidarności" w kapitale zakładowym AGORY?
 
Pierwszy konflikt pomiędzy Wałęsą a GW?
Czy chodziło o Adama Michnika i jego stanowisko redaktora naczelnego?
Czy chodziło o Logo "Solidarności", które, jak wtedy mówił Wałęsa, zostało bezprawnie przez GW zawłaszczone?
Czy chodziło o ten milion? 

Już wtedy Wałęsa przegrał, był za słaby na konfrontację z koncernem intelektualno-finansowym GW. Dostał publiczne wciry od "elit intelektualnych" i na długo został ustawiony w szeregu. Do dzisiaj. 
Agora stała się pierwszym i na parę lat jedynym koncernem mediowym, zdolnym do konkurowania na polskim rynku, z innymi prawdziwymi koncernami mediowymi.
Taki jest drugi aspekt urynkowienia polskiej gospodarki medialnej.
Monopol intelektualny, czyli michnikowszczyzna.
Monopol finasowy, czyli rapaczyńska michnikowszczyzna.

____________________________________________________________________ Trzecia przyczyna - Think Tank SSS. Totalna grupa wpływu. Monopol elit intelektualnych, naukowych, politycznych i gospodarczych.
____________________________________________________________________  SSS to jest skrót od akronimów nazwisk Soros, Smolar, Sachs. Aleksander Smolar jest szefem Fundacji Batorego, a także razem z bratem ViP i osobą wpływu w Agorze. Fundacja Batorego powstała w 1988 założona przez George  Sorosa oraz grupę przywódców polskiej opozycji. Zwracam uwagę, w 1988 roku. Przed odzyskaniem niepodległości, przed okrągłym stołem, przed upadkiem komunizmu w Polsce. Był to jedyny ośrodek naprawdę finasujący intelektualne grupy wpływu w Polsce, wyspecjalizowany w aranżowaniu dalszego finansowania dla nauki, twórczości intelektualnej i wspierania organizacji pozarządowych (ngo). Takie Fundacje jak CASE, Instytut Spraw Publicznych, Fundusz Współpracy, a także JĄDRO powiązań organizacji pozarządowych (ngo), nawet takich ja  Fundacja Helsińska,  są w ten sam sposób uzależnione od tego samego zespołu finansowania z zagranicy i tego samego układu personalnego. 

Pisząc o Gazecie Wyborczej widać, że jest w tym monopol wpływu daleko przekraczający zasięg oddziaływania klasycznego "domu mediowego".To jest zasięg domu mediowego plus zasięg zaplecza ekspertów i lobbingu w organach władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej plus oczywisty zasięg "władzy dziennikarskiej" plus zasięg dyspozycyjnych i zależnych finansowo ngo plus zasięg korporacji zawodowych. 
Co ważniejsze w starych europejskich i amerykańskich demokracjach, zgodnie z regułami unikania konfliktu interesów, ochrony niezależności, ochrony interesów państwa, ochrony bezpieczeństwa państwa oraz inne bardzo ważne bla, bla, bla, obowiązują ZAKAZY finansowania takich grup wpływu ze środków zagranicznych, albo przynajmniej z zagranicznych środków państwowych.

W ten sposób, gdyby w Polsce obowiązywało prawo niemieckie, to zarówno Fundacja Batorego, jak i Instytut Spraw Publicznych w szczególności miałby zakaz przyjmowania pieniędzy od przynajmniej kilku najpoważniejszych sponsorów, bo oznaczałoby to bezpośrednie wpływanie na opinie rządu polskiego przez organy rządu Niemiec. Czyli ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa Państwa. Kropka.

Nieuporządkowany system lobbingu, grup wpływu i finansowania ngo uczynił z systemu SSS supergrupę wpływu kontrolującą WSZYSTKIE intelektualne funkcje Państwa. Grupa wpływu, która kontroluje a nawet steruje polską władzą ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą, IV władzą oraz czołówką organizacji pozarządowych i korporacji zawodowych. Około 150 takich organizacji utworzyło konsorcjum, a może trust "21październik.pl", by przeprowadzając akcję "Zmień Kraj" wpłynąć na wynik ostatnich wyborów.

Czy to jeszcze jest demokracja, czy może już monarchia Samozwańca I Niejawnego?
A może to tylko zwykły zamach stanu?
____________________________________________________________________
 

Opublikowano: 11.02.2008 20:07.
Autor: michael
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jesteśmy skazani na rzetelną analizę naszych korzeni, sumienną refleksję filozoficzną i na skrupuatne wyciąganie praktycznych wniosków. Jestem więc wyrachowanym przeciwnikiem poprawności politycznej, bo wpycha ona w arogancką gnuśność myśli, wiąże stereotypami i mistyczną wiarą w trujący urok haseł - pięknych tylko od frontu. Tak myślę o przyszłości.

Geo Visitors Map
who's online

Mój e-mail: mil@mail2michael.com
michael: http://michael-rwe.blogspot.com
michael: http://michael-wolnaeuropa.blogspot.com/

image
Rosyjska wytwornica gęstej mgły

image
image

Ptak nielot, zwany limitem
Linki do moich poprzednich postów:

225. DEBILIZM POLSKIEGO ŻYCIA PUBLICZNEGO
224. Popyt na Janusza Palikota
223. Andrzej Wajda - Oligarcha demodernizacji Polski
222. O co chodzi, początek konstruktywnej propozycji
221. Ustawa o zwalczaniu przemocy w rodzinie
220. Fine tuning, Odsłona IV Zero tolerancji do myślenia
219. Fine tuning, Odsłona III Czy nowa konstrukcja?
218. Fine tuning, Odsłona II Zwariowani liberałowie
217. Fine tuning, Odsłona I Noworoczne rozmowy
216. Fine tuning. Subtelnego zestrojenia życzę!
215. Czy polska prawica jest bezjajeczna?
214. Sprawa hazardu? To nie żadna afera, to propaganda.
213. 28 lat
212. Wszczepienie odporności na dziejące się zło
211. Świadomość geopolityczna, na kilka dni przed...
210. Czas na projekt Rzeczypospolitej.(IGP)
209. Musimy zorganizować think tank, by Polskę odzyskać
208. Strategia wyborcza - Europejskie wybory (IGP)
207. Kombinacja operacyjna Dziennika przeciwko gospodarce
206. PAMIĘĆ i TOŻSAMOŚĆ. Treść polskiej polityki (IGP)
205. DUPEK STANU
204. SAISONSTAAT. Treść polskiej polityki (IGP)
203. Przyczynek do polskiej geopolityki. (IGP)
202. DEMORALIZUJĄCE CECHY FAŁSZYWYCH DIAGNOZ
201. Ale zbaw mnie od nienawiści I ocal mnie od pogardy.
200. Okrągły Stół, biskup Bronisław Dębowski i Angela Merkel
199. KTO TRZYMAŁ SMYCZ – AGENCI CZY DYSYDENCI?
198. Światowy problem: OBAMA. Treść polskiej polityki VII IGP
197. Z tym rosyjskim gazem idzie w parze parę lip.
196. EPIGONIA [1]
195. WYBIERZMY MĄDRZE. Treść polskiej polityki. - Część VI
194. Nowa "Euforia"
193. FATALNA FIKCJA*). Część V (IPG)
192. Treść polskiej polityki - wariant motywacyjny. Część IV
191. List z podróży
190. Treść polskiej polityki. Bez złudzeń - pożegnanie z mitami.
189. Treść polskiej polityki. Część II (IPG)
188. Gruzja jest testem. Cel jest dalej - Treść polskiej polityki
187. Gruzja jest testem. Cel jest dalej
186. XXI wiek - program pozytywny (IGP).
185. Aresztowanie Wojciecha Sumlińskiego
184. Czy grozi nam pełzająca ewolucja w stronę zła? (IGP)
183. RUCH FUNKCJONARIUSZY. (IGP)
182. Polska doktryna obronna w ścieku TVN
181. Polska doktryna obronna (IGP)
180. BOLSZEWIZATOR
179. Kombinacja operacyjna "Dziennika"
178. Dlaczego rząd Donalda Tuska musi odejść?
177. II Apel Aspiryny
176. Przyczynowość i przypadkowość w historii (IGP)
175. Ptak nielot, zwany limitem (IGP)
174. Jak zorganizować Polskę (IGP)
173. Instytut Geopolityki Polskiej (IGP)
172. Sprawa Bolka.*)
171. Eurotalibowie i katyńscy strzelcy
170. Fundamentalne pomieszanie porządków...
169. Gruby błąd Erazma...
168. Art. 10 ust. 1. Ustrój Rzeczypospolitej...
167. Systemy ustrojowe. Czy wszyscy okuliści są kłamcami?
166. Systemy ustrojowe Rzeczpospolitej.
165. Niebezpieczna równość, groźna wolność...
164. Zegarmistrz światła kolorowy.
163. Czy można żyć z dziurą w głowie?
162. Bardzo ważny temat geopolityczny
161. Król oblał egzamin
160. 3 Maj. Dzień Polskiej Racji Stanu
159. Zdefiniować wroga politycznego, aby go pokonać
158. Duby Smalone
157. Cenzura. Tybet w Europie.
156. Wracam do przerwanego wątku,...
155. OBCY
154. Słowo o tym konkretnym bojkocie.
153. Popieram protest
152. Incitatus, pierwszy koń mianowany senatorem
151. Sejm wybrał. A jak teraz zagwarantować sukces?
150. Ponawiam rekomendację. Nie głosować za ratyfikacją.
149. Jak wybrać kartę, która zagwarantuje sukces?
148. Powiem jedno. Ja na miejscu Jarosława Kaczyńskiego...
147. O Traktacie Lizbońskim i Margaret Thatcher. Rekomendacja
146. Margaret Thatcher i iluzje XXI wieku
145. Margaret Thatcher: "UE jest skazana na niepowodzenie,
144. Marzec 2008. Staranna analiza wydarzeń
143. Marzec 2008 Polska Sprawa Narodowa
142. Pomieszanie porządków.
141. Debata o prawicy - mieszanie porządków.
140. Czerwony Kapturek 66
139. Oszukana demokracja cd
138. Słuchałem dzisiaj przemówienia Jarosława Kaczyńskiego
137. Jerzy Czartoryski "Czarna Lista" Ministra Sikorskiego
136. "Oszukana demokracja" (Pisze się)
135. Moje boje nad Bzdurą
134. Herbert?
133. Nie ma litości dla skurwysynów
132. Eureko i postaw czerwonego sukna
131. Analizując źródło sukcesu rynkowego GW.
130. Analiza SWOT w polityce.
129. Dzisiejszy dzień dostarczył ekscytujących zdarzeń
128. OBRONA WYPRZEDZAJĄCA
127. Wyzwania XXI wieku.W zachwycie nad cudzym bełkotem.
126. Bezpieczeństwo energetyczne Europy zagrożone.
125. Bardzo ciekawa dyskusja miała miejsce.
124. Nudziarze a nauka uczciwego myślenia.
123. Nudziarze.
122. Wychowanie klasyczne
121. 2008 Ku pokrzepieniu serc
120. Siedziałem w jednej celi z mordercą
119. Analiza założeń polityki zagranicznej
118. Okiem trenera
117. Wynik meczu Polska - Rosja 0 : 12
116. Wyzwania XXI wieku. Koniec z normalnością.
115. Koniec końca świata. Sto dni jeszcze trwa.
114. 5 grudnia 2007. Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego.
113. Venissa, cerebrologia, wielki plan polityczny,...
112. Prymitywne widzenie Świata. Neksjalizm.
111. Wyzwania XXI Wieku. Neksjalizm.
110. Fragmenty wiersza Mariana Hemara,... kto rządzi światem,
109. Wyzwania XXI wieku. Państwo strachu.
108. Zdziecinnienie światowych elit.
107. Wyzwania XXI wieku. Stulecie chirurgów.
106. Wyzwania XXI wieku. Przejście od CM=1 do CM=2.
105. Wyzwania XXI wieku. Ćwiczenie praktyczne.
104. Wyzwania XXI wieku. Katastrofalna prognoza dla PO.
103. Wyzwania XXI wieku. Początek klęski mitu specjalizacji.
102. Wyzwania XXI wieku. Narzędzia i mity sprawnego myślenia.
101. Anioł śmierci. Azrael? Nie, jest inny kandydat.
100. Tanie Państwo. O jakości myślenia.
99. Eureko, czyli jeden z błędów PiS.
98. Niebezpieczne mity poprawności politycznej.
97. Jak informuje najnowszy „Dziennik”.
96. Już wiem jaki jest wynik wyborów.
95. Umówmy się tak.
94. Skandal Stulecia.
93. Luźna obserwacja z życia czarnej propagandy.
92. Zapis cenzury w sprawie suwerenności Polski.
91. Sprawa polskiej suwerenności gospodarczej i politycznej.
90. Moja rada dla sztabu wyborczego PiS
89. Moja rada dla posłanki Jolanty Szczypińskiej
88. Publiczność w pewnym sensie nie zachowywała się poprawnie
87. Po debacie opowieść o oszustwie stulecia.
86. Wydarzyło się dzisiaj coś niezwykle dla Polski ważnego.
85. Tusk zaczyna mi się niepodobać.
84. Idea trójpodziału władzy.
83. Wyzwania Cywilizacji XXI wieku
82. Przedwyborcza rozmowa o Konstytucji III RP.
81. Przedwyborcze problemy i wyzwania cywilizacji XXI wieku.
80. Idiotyzm roku: - Który z polityków ma więcej do ugrania?
79. Katastrofalna prognoza dla Platformy Obywatelskiej
78. Idiotyzm roku? Nie! Strzał w dziesiątkę!
77. Skąd ten strach Redaktora Romana Kurkiewicza?
76. Glosa (γλώσσα)
75. O demoralizujących cechach ustroju gospodar... PRL - Cz II
74. O demoralizujących cechach ustroju gospodarczego PRL
73. Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację
72. OBYWATELSKI CERTYFIKAT ZAUFANIA
71. Osiemnastopunktowy dekalog polityczny
69. Rokita wycofał się na jakiś czas
68. Capo di tutti capi?
67. Upiorna dyskusja z myślącymi inaczej
66. Metafory i znaki szczególne „układu”
65. Rozważania o „układzie”
64. „Obywatelski Certyfikat Zaufania”. Sobotni list do „szczelo”
63. Platformy Obywatelskiej „sprzątanie po PiS”
62. Krok do przodu w zrozumieniu “układu”. (74)
61. Czego durny Giertych nie wie? (10)
60. Wywiad telewizyjny premiera. (15)
59. Bereza Kartuska im się marzy. (21)
58. Tekst w imieniu gangstera (27)
57. Skaner polityczny: - Kto będzie hegemonem prawicy? (13)
56. Słucham teraz w TVP3 posła Wierzejskiego...(28)
55. Marcinkiewicz nie powiedział, że jest podsłuchiwany (70)
54. Ujawniam plan Romana Giertycha (21)
53. Tajemnicze słowo UKŁAD. (72)
52. Żądamy drugiego procesu w Norymberdze. (16)
51. Eumenesie. (23)
50. Fachowe opinie o rządzie PiS: - Szkoda, że padają, (14)
49. Polityczne tchórzostwo Platformy Obywatelskiej, (14)
48. Wiwisekcja wyborcza.(3)
47. Michaelu, najbliższe dni będą decydujące dla Polski. (15)
46. Zaprzęganie nauki. (2)
45. Patriotyzm polskich Żydów (18)
44. Patriotyzm nie jest rasizmem. (11)
43. Patriotyzm jest jak rasizm? (28)
42. Czy RRK jest rosyjskim szpiegiem? (31)
41. Cud nad Wisłą potrzebny od zaraz! (22)
40. 13 sierpnia 2007 roku Jerzy Szmajdziński powiedział (30)
39. Ziobro ma przechlapane? (77)
38. W języku światowej wymiany myśli, ludzi i idei (5)
37. Współczesna definicja komunizmu. (22)
35. Pasożytniczy model komunizmu (10)
34. Dyskusja o przemianie ustrojowej PRL w 1989/1990. (24)
33. Opis komunizmu - diagnoza Pruskiego Sztabu (26)
32. Jakość kompetencji elit. (15)
31. Granice pojmowania rzeczywistości i jakość elit. (31)
30. Realistyczna ocena polskiego marca 1968 (29)
28. Sprawa polskiego interesu narodowego przed Sądem.(38)
27. Rodzina, praca, nauka, religia, oto przyszłość Europy. (37)
26. RACJA STANU - Czy gatunek Europejczyków przetrwa? (38)
25. Integracja europejska jest dla Polski sensownym wyborem.(6)
24. Czy integracja polityczna jest europejskim samobójstwem? (6)
23. Samobójstwo, jako ratunek przed deszczem. (4)
22. Reportaż o najjadowitszych wężach świata.(6)
21. Doczekałem się konferencji prasowej CBA. (50)
20. Alienacja władzy, czy dziennikarskie pogaduszki? (2)
19. Retoryczne pytanie: - Czy Vaclav Klaus jest oszołomem? (22)
18. Czy Vaclav Klaus, Prezydent Czech jest oszołomem? (16)
17. Dlaczego Europa nie uznaje chrześcijańskiej tradycji? (4)
16. RZECZ O WYOBRAŹNI – MISJA IV WŁADZY (36)
15. Gdzie Bukiel ma polską rację stanu? (29)
14. POLSKA RACJA STANU – Wolna Europa? (37)
13. RACJA STANU - Ważny moment historyczny. (60)
12. POLSKA RACJA STANU - Początek wyboru. (14)
11. Gospodarka Kraju jest jak chłopskie gospodarstwo. (9)
10. Tomasz Wróblewski & RobertK - unia intelektualna. (76)
09. Pytania do Pana Chaosu i profesora Sadurskiego. (12)
08. POLSKA RACJA STANU Cz I – streszczenia diagnozy. (5)
07. Bolszewickie kłamstwo – gdzie przyłożyć dłuto? (20)
06. Gra o sumie zerowej? (22)
05. Czemu hieny tak krążą? (11)
04. Jak Człowiek staje się niewolnikiem? (11)
03. CUDOWNA MATERIA DO BATALII POLITYCZNEJ (19)
02. Doktryna hałasu w historii gospodarczej III RP. (8)
01. Czy potrzebna jest jeszcze raz rozgłośnia polska RWE? (31)

image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Krzysztofjaw napisał swój artykuł wczoraj, a ja swój nasmarowałem dzień wcześniej....
  • starman z pewnością jest głupi. I TERAZ UWAGA: JAKI ARGUMENT, TAKI KONTRARGUMENT. I jeszcze,...
  • Prezes nie jest tak durny, aby tak robić.

Tematy w dziale