28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  78   0

Treść polskiej polityki - wariant motywacyjny. Część IV (IPG)

 

Dlatego treść polskiej polityki musi zawierać dwa zadania rozwiązywane  w pełnej świadomości, że są one ze sobą ściśle związane, jak awers i rewers złotego medalu olimpijskiego.

 

Te dwa zadania to:

1) Naprawa systemu ustrojowego Rzeczpospolitej. Chodzi o poważną zmianę porządku konstytucyjnego. Tylko taka zmiana przerywa działanie pętli negatywnego sprzężenia zwrotnego. Daję jeden argument za. Tylko jeden. Jeśli Trybunał Konstytucyjny wyrokuje w sposób sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem i poczuciem przyzwoitości, to źle świadczy o porządku konstytucyjnym[4]. Trzeba go zmienić. To prosty wniosek.
Wniosek bardziej złożony:
Potrzebujemy jasnego programu głębokiej, daleko idącej zmiany konstytucyjnej, która musi być na tyle jasna i przekonująca, by sama w sobie mogła być źródłem siły politycznej. Ale sama zmiana ustrojowa jest tylko awersem złotego medalu przyszłości Polski.

2) Jasne ustawienie celu rządzenia, może na wzór umowy menadżerskiej? W roku 2008 rząd Platformy Obywatelskiej mógł otwarcie oświadczyć, że uprawia postpolitykę i dlatego zajmuje się jedynie administrowaniem. To jest deklaracja odmowy rządzenia, jest to  oficjalne oświadczenie o nieodpowiedzialności polskiego rządu. Na nieodpowiedzialność nie może być zgody. Ale aby mówić o odpowiedzialności, musimy wiedzieć za co ta odpowiedzialność jest ponoszona[5]. Za co mamy rozliczać rząd? Za partyjne zobowiązania przedwyborcze?
Bez żartów. To nieporozumienie. Żaden pracodawca, nawet sprzątaczki nie zatrudni, bez  konkretnego wyznaczenia jej zakresu obowiązków. Kropka.
A my przecież nie sprzątaczkę zatrudniamy, ale premiera.

 

Zwornikiem i miarą dla obu tak wyznaczonych w naszej pracy zadań jest więc ustalenie zakresu obowiązków rządzenia Polską. Jest to cel gry. Z tego dranie mają być rozliczani. Nie z tych głupot, które sobie sami wymyślą, na swoją miarę.

 

3)  Wyznaczmy cele tej gry, jako wielkie i porywające zadania, tak ambitne, aby dla nich warto było zmienić ustrój i wywalić z roboty rządzących nami ciemniaków. Jest to zadanie akurat na miarę powtórki sierpnia 1980, sierpnia 1920, a nawet sierpnia 1939. Jest to zadanie na miarę dumy, siły i trwałości Rzeczpospolitej.
Aby takie zadania stawiać, potrzebna jest myśl i wyobraźnia. Ale do tego, by je realizować, trzeba być człowiekiem z jajami.

 

Administratorzy i pospolityka nas nie interesują.

Posłowie! 

I to jest mniej więcej to, o co chodzi. Dzisiejszy tekst ma swoje zwierciadlane odbicie w dyskusji o szacunku i miłości do własnej tradycji, o wielkiej sile sprawczej „potęgi twórczego myślenia”.

 

Jest to wariant motywacyjny, który powinien dać polskiemu narodowi radość i dumę. To wszystko, co daje narodowi radość i chęć podjęcia wyzwań i ryzyk, wszystko, co jest trwałym elementem nieustannie aktywnej i przedsiębiorczej postawy, wszystko, co daje narodowi przekonanie o szlachetności jego misji dziejowej.

Powtórzę jeszcze raz:
Zrobimy wszystko ku pokrzepieniu serc, wszystko, co da narodowi przekonanie o szlachetności jego misji dziejowej. To jest możliwe realne i nawet nie trudne. Pokażę to już w najbliższym odcinku. A może wyjdzie to już dzisiaj w dyskusji. Myślę nie tylko o wariancie jagiellońskim. Myślę o wariancie motywacyjnym. Tylko projekt z ikrą, z błyskiem w oku ma szansę, aby przebić gaworzenie małych ludzi, bez wyobraźni. Nie walczmy z ciemniakami.
Nie lękajmy się. Idźmy dalej.

(IGP)____________________________________________________________________________________________ Przypisy:
[1] Gdy mowa o usprawiedliwieniu zwykle przychodzi mi na myśl książka Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”. Piszę to dla porządku, aby przypomnieć o tym, że pierwsze słowa dzisiejszego tekstu są świadomym i celowym uproszczeniem. Usprawiedliwienie nie zastępuje ani odkupienia, ani wybaczenia. Trochę tak jak z usprawiedliwioną i nieusprawiedliwioną nieobecnością w szkole. Usprawiedliwienie nie usuwa ani faktu nieobecności, ani odpowiedzialności, nie wystarcza do jej wyjaśnienia.
[2] W Polsce taka wolność jak w Ugandzie (
Money)
[3] Unia Europejska jest organizacją międzynarodową.
[4] Nie chodzi tylko o ostatni wyrok TK w sprawie obciążania polskiego narodu odpowiedzialnością za zbrodnie nazistowskie. Złe wyroki są skutkiem złego prawa, oraz oczywiście, skutkiem pracy kiepskich sędziów.
[5] Rozczulającym przykładem nieodpowiedzialności rządzących nami ciemniaków jest oświadczenie Radosława Sikorskiego, że nie wiedział o tym, że jego rozmowa z prezydentem jest tajna, a prezydent nie nałożył na nią klauzuli tajności. Sprzątaczka, która nie wie że po zamiataniu ma być czysto - wylatuje z pracy, aż gwiżdże. Żaden obywatel w Polsce nie ma prawa usprawiedliwiać się nieznajomością prawa. Nie tylko sprzątaczka, ale i minister. Nawet, jeśli jest aż takim głupcem. Głupota nie może być usprawiedliwieniem ministra. Innym przykładem takiej niezborności umysłowej jest gadanie o napaści Gruzji na Rosję. Jestem gotów podać natychmiast, co najmniej kilka tekstów wybranych z mediów, mówiących o tej wojnie przed jej wybuchem. Nawet Radek Sikorski podejmował się kiedyś misji powstrzymania Rosji przed napadem na Gruzję. I po jej wybuchu co się dzieje?
Nowa ofiara narkozy to Sarkozy & Sikorski?

____________________________________________________________________________________________
245.900

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale