Blog
Wolna Europa? Zdemoralizowanym mediom - NIE!
michael
michael Z uporem szykuję "Historię gospodarczą III RP"
27 obserwujących 292 notki 396181 odsłon
michael, 28 grudnia 2008 r.

196 EPIGONIA [1]

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 2008 zmarł Samuel Huntington, amerykański politolog, historyk, długoletni profesor Uniwersytetu Harvarda, autor książki "Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego" („The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order”  1996).

Zaledwie kilku ludzi miało decydujący wpływ na światowe rozumienie fenomenu współczesnej cywilizacji. Brytyjski historyk Arnold J. Toynbee, polski historiozof Feliks Koneczny, bliski im Samuel P. Huntington w opozycji do Francisa Fukuyamy, autora niesamowicie wpływowej teorii o końcu historii (End of History).

Niezwykłe w tym wszystkim jest to, że praca, nawet tylko tych kilku intelektualistów, wielki wysiłek badawczy, dziesiątki lat dyskusji i zmagań  poznawczych ludzi o wspaniałych umysłach, przedarła się do światowej opinii publicznej w swojej własnej karykaturze, w nonsensownym uproszczeniu, które nie ma już nic wspólnego z jakimkolwiek zrozumieniem tego co dzieje się w cywilizacyjnej rzeczywistości.

Nauka przeradza się w pseudonaukę, wiedza staje się prymitywnym komunałem.

Przewrotna teza Francisa Fukuyamy, brana dosłownie, staje się żałosnym idiotyzmem o końcu historii.

- Jaki koniec historii?

- Czyżby cywilizacja białego człowieka na trzeciej planecie przeszła w stan niebytu i nie miała przed sobą już żadnej historii?

- Widać gołym okiem, że jest to tylko przenośnia i aluzja do jednego tylko z wielu mechanizmów współczesnej cywilizacji.

Ale niestety żarłoczne sfory epigonów, wyprodukowały tony postintelektualnych popłuczyn o postpolityce, o postkulturze dla kretynów, o przekazach dla debili i tak dalej.

Świat jest pełen pseudo-autorytetów w rodzaju prawicowego lewaka Noama Chomsky, zupełnego lewaka Slavoja Žižek, bioetyka Petera Singera i stu innych podobnych. Pojawiają się pseudonaukowe, ale bardzo wpływowe sekty parapolityczne, dojące ogromne pieniądze ze wszelkich dostępnych źródeł. Ekologiści, alterglobaliści albo developmentaliści to tylko przykłady takich grup wpływu i nacisku na budżetowe i wszelkie inne, nawet gangsterskie pieniądze.

Światem zaczynają rządzić nie ludzie mądrzy, nawet nie uczeni, ale prymitywni epigoni[1]. Po świecie krąży chmara wydrwigroszy, przemądrzałych fircyków, guru i autorytetów opowiadających pewnym siebie głosem piramidalne bzdury.

* * *

Epigonia to dekadencka cywilizacja, która utraciła zrozumienie tych wartości, które stały się jej źródłem, cywilizacja, której wystarczą trywialne uproszczenia wypowiadane przez naśladowców wielkich i utalentowanych poprzedników.

Epigonia to umierająca cywilizacja w stanie agonii[2], wywołanej komicznym umysłowym AIDS, polegającym na zupełnym zaniku układu immunologicznego cywilizacji. Objawia się to starczym uwiądem zdolności do odróżnienia bzdury od realnych zjawisk[3], koszmarną utratą ciekawości, tragiczną niechęcią do zrozumienia czegokolwiek, zanikiem ochoty do rozpoznawania i rozróżniania dobra od zła[4].

Epigonia to cywilizacja, która skutkiem zaniku cywilizacyjnego układu immunologicznego bezsensownie traci[5] ogromne zapasy energii na walkę z pozornymi niebezpieczeństwami, kompletnie  ignorując realne zagrożenia. Przeciwnie, wspólczesna cywilizacja jest skłonna dokonywać cudów, aby sparaliżować wszelkie skuteczne próby rozprawienia się z realnymi zagrożeniami.

Epigonia to cywilizacja, która uwierzyła, że wszystko jest proste jak „budowa cepa”[6], że wszystko można wyjaśnić byle jakim komunałem, zaczerpniętym od jakiegoś uznanego mędrca.

 

Epigonia to międzynarodowy neologizm, zrozumiały w większości języków świata, powstały przez zmieszanie znaczeń i idei słów:

epigon – rozumiany jako dominujący typ myśliciela we współczesnej cywilizacji, oraz

agonia – rozumiana jako stan cywilizacji, wywołany tą dominacją.

 

Epigonia. Wymyśliłem to słowo dzisiaj. Jestem więc jego autorem oraz twórcą pojęcia, które jest jego znaczeniem.

 

__________________________________________________________________________________________________ Przypisy:

[1] epigon - znaczenie:  naśladowca wielkich, utalentowanych poprzedników. http://www.thefreedictionary.com/epigon

[2] agonia - znaczenie: 1. stan poprzedzający zgon; konanie; 2. przenośnie: chylenie się ku upadkowi, dogorywanie, koniec (np. agonia komunizmu) Agonia to proces poprzedzający śmierć, czyli okres bezpośrednio poprzedzający ustanie funkcji życiowych organizmu. Polega na stopniowym zanikaniu czynności życiowych. Agonia nie zawsze kończy się zgonem. <br>Agonia w innych językach:

(griechisch γωνίαagonia)

http://de.wikipedia.org/wiki/Agonie), http://encyclopedia.thefreedictionary.com/Agonia, 

http://www.thefreedictionary.com/Agony

[3] Jak odróżnić realne zjawiska od bzdury, gdy światową nauką rządzą „SK***IENI PROFESOROWIE”? (JKM, Angora – aktualny numer 52/2008 (967)). Gdy pół wieku temu śp. Bertrand, III Earl of Russell, uważany za wybitnego matematyka i logika (a także laureat Nagrody Nobla z... literatury) jako najlepszy środek na walkę z "sowieckim totalitaryzmem" zalecał... (…) Dlatego nazywany był wtedy najmądrzejszym durniem Anglii. Taki to i przykład „autorytetu”. Choć durny, to jednak autorytet.

 

[4] „zanik ochoty do odróżniania dobra od zła“, czyli nihilizm poprawności politycznej sprowadzający się do libertyńskiego relatywizmu moralnego, systematycznie przeradzającego się w pozytywizm prawny. Jest to niestety mechanizm totalitarnej cywilizacji turańskiej. Cywilizacja turańska jako koszmarne zjawisko XX wieku, jako stulecia totalitaryzmów, jest dobitnie opisana w historiozoficznych pracach Feliksa Konecznego. <br>

[5] Słowotraci jest w tym kontekście słodkim eufemizmem. Bardziej właściwym określeniem jest bezczelne złodziejstwo, czynione w majestacie prawa. Rządy i organizacje międzynarodowe wydają miliardy dolarów na międzynarodowe projekty, wielkie programy, które są pomnikami pseudonaukowej bzdury, są owocami oszustw, które skutkują transfuzjami olbrzymich pieniędzy, wyłudzanych z narodowych i międzynarodowych budżetów do politycznie chronionych kieszeni międzynarodowych gangsterów ekonomicznych. Prosty przykład zawarty w pytaniu:

- Ile i  kto zarabia na handlu limitami emisji CeOdwa?

[6] „Budowa cepa” jest sugestywnym przykładem łajdackiego zniesławienia wspaniałych osiągnięć cywilizacji homo sapiens. Budowa cepa jako hasło, jako stereotypowy symbol prostoty, jest niestety fałszem. Proste rozwiązanie to nie to samo co rozwiązanie prymitywne. Cep, to nie tylko dwa połączone kije, to cała technologia. Przekonałem się o tym, wyjaśniając dociekliwemu dwunastolatkowi jak działa i dlaczego jest skuteczny.

- Dlaczego wiernie służył cywilizacji homo sapiens przez kilkaset lat?

Budowa cepa jest w rzeczywistości symbolem genialnego osiągnięcia cywilizacyjnego, w pozornie prosty sposób rozwiązującego bardzo trudny i ważny dla cywilizacji problem

- Jak wymłócić ziarno?

- Dlaczego cep, mimo swojej prostoty jest w istocie skomplikowanym narzędziem  niebanalnej technologii, którą trzeba zrozumieć, aby docenić jej geniusz?

- Jak odzielić ziarno

I to by było na tyle.

________________________________________________________________________________________________ 262.900

Opublikowano: 28.12.2008 15:44.
Autor: michael
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jesteśmy skazani na rzetelną analizę naszych korzeni, sumienną refleksję filozoficzną i na skrupuatne wyciąganie praktycznych wniosków. Jestem więc wyrachowanym przeciwnikiem poprawności politycznej, bo wpycha ona w arogancką gnuśność myśli, wiąże stereotypami i mistyczną wiarą w trujący urok haseł - pięknych tylko od frontu. Tak myślę o przyszłości.

Geo Visitors Map
who's online

Mój e-mail: mil@mail2michael.com
michael: http://michael-rwe.blogspot.com
michael: http://michael-wolnaeuropa.blogspot.com/

image
Rosyjska wytwornica gęstej mgły

image
image

Ptak nielot, zwany limitem
Linki do moich poprzednich postów:

225. DEBILIZM POLSKIEGO ŻYCIA PUBLICZNEGO
224. Popyt na Janusza Palikota
223. Andrzej Wajda - Oligarcha demodernizacji Polski
222. O co chodzi, początek konstruktywnej propozycji
221. Ustawa o zwalczaniu przemocy w rodzinie
220. Fine tuning, Odsłona IV Zero tolerancji do myślenia
219. Fine tuning, Odsłona III Czy nowa konstrukcja?
218. Fine tuning, Odsłona II Zwariowani liberałowie
217. Fine tuning, Odsłona I Noworoczne rozmowy
216. Fine tuning. Subtelnego zestrojenia życzę!
215. Czy polska prawica jest bezjajeczna?
214. Sprawa hazardu? To nie żadna afera, to propaganda.
213. 28 lat
212. Wszczepienie odporności na dziejące się zło
211. Świadomość geopolityczna, na kilka dni przed...
210. Czas na projekt Rzeczypospolitej.(IGP)
209. Musimy zorganizować think tank, by Polskę odzyskać
208. Strategia wyborcza - Europejskie wybory (IGP)
207. Kombinacja operacyjna Dziennika przeciwko gospodarce
206. PAMIĘĆ i TOŻSAMOŚĆ. Treść polskiej polityki (IGP)
205. DUPEK STANU
204. SAISONSTAAT. Treść polskiej polityki (IGP)
203. Przyczynek do polskiej geopolityki. (IGP)
202. DEMORALIZUJĄCE CECHY FAŁSZYWYCH DIAGNOZ
201. Ale zbaw mnie od nienawiści I ocal mnie od pogardy.
200. Okrągły Stół, biskup Bronisław Dębowski i Angela Merkel
199. KTO TRZYMAŁ SMYCZ – AGENCI CZY DYSYDENCI?
198. Światowy problem: OBAMA. Treść polskiej polityki VII IGP
197. Z tym rosyjskim gazem idzie w parze parę lip.
196. EPIGONIA [1]
195. WYBIERZMY MĄDRZE. Treść polskiej polityki. - Część VI
194. Nowa "Euforia"
193. FATALNA FIKCJA*). Część V (IPG)
192. Treść polskiej polityki - wariant motywacyjny. Część IV
191. List z podróży
190. Treść polskiej polityki. Bez złudzeń - pożegnanie z mitami.
189. Treść polskiej polityki. Część II (IPG)
188. Gruzja jest testem. Cel jest dalej - Treść polskiej polityki
187. Gruzja jest testem. Cel jest dalej
186. XXI wiek - program pozytywny (IGP).
185. Aresztowanie Wojciecha Sumlińskiego
184. Czy grozi nam pełzająca ewolucja w stronę zła? (IGP)
183. RUCH FUNKCJONARIUSZY. (IGP)
182. Polska doktryna obronna w ścieku TVN
181. Polska doktryna obronna (IGP)
180. BOLSZEWIZATOR
179. Kombinacja operacyjna "Dziennika"
178. Dlaczego rząd Donalda Tuska musi odejść?
177. II Apel Aspiryny
176. Przyczynowość i przypadkowość w historii (IGP)
175. Ptak nielot, zwany limitem (IGP)
174. Jak zorganizować Polskę (IGP)
173. Instytut Geopolityki Polskiej (IGP)
172. Sprawa Bolka.*)
171. Eurotalibowie i katyńscy strzelcy
170. Fundamentalne pomieszanie porządków...
169. Gruby błąd Erazma...
168. Art. 10 ust. 1. Ustrój Rzeczypospolitej...
167. Systemy ustrojowe. Czy wszyscy okuliści są kłamcami?
166. Systemy ustrojowe Rzeczpospolitej.
165. Niebezpieczna równość, groźna wolność...
164. Zegarmistrz światła kolorowy.
163. Czy można żyć z dziurą w głowie?
162. Bardzo ważny temat geopolityczny
161. Król oblał egzamin
160. 3 Maj. Dzień Polskiej Racji Stanu
159. Zdefiniować wroga politycznego, aby go pokonać
158. Duby Smalone
157. Cenzura. Tybet w Europie.
156. Wracam do przerwanego wątku,...
155. OBCY
154. Słowo o tym konkretnym bojkocie.
153. Popieram protest
152. Incitatus, pierwszy koń mianowany senatorem
151. Sejm wybrał. A jak teraz zagwarantować sukces?
150. Ponawiam rekomendację. Nie głosować za ratyfikacją.
149. Jak wybrać kartę, która zagwarantuje sukces?
148. Powiem jedno. Ja na miejscu Jarosława Kaczyńskiego...
147. O Traktacie Lizbońskim i Margaret Thatcher. Rekomendacja
146. Margaret Thatcher i iluzje XXI wieku
145. Margaret Thatcher: "UE jest skazana na niepowodzenie,
144. Marzec 2008. Staranna analiza wydarzeń
143. Marzec 2008 Polska Sprawa Narodowa
142. Pomieszanie porządków.
141. Debata o prawicy - mieszanie porządków.
140. Czerwony Kapturek 66
139. Oszukana demokracja cd
138. Słuchałem dzisiaj przemówienia Jarosława Kaczyńskiego
137. Jerzy Czartoryski "Czarna Lista" Ministra Sikorskiego
136. "Oszukana demokracja" (Pisze się)
135. Moje boje nad Bzdurą
134. Herbert?
133. Nie ma litości dla skurwysynów
132. Eureko i postaw czerwonego sukna
131. Analizując źródło sukcesu rynkowego GW.
130. Analiza SWOT w polityce.
129. Dzisiejszy dzień dostarczył ekscytujących zdarzeń
128. OBRONA WYPRZEDZAJĄCA
127. Wyzwania XXI wieku.W zachwycie nad cudzym bełkotem.
126. Bezpieczeństwo energetyczne Europy zagrożone.
125. Bardzo ciekawa dyskusja miała miejsce.
124. Nudziarze a nauka uczciwego myślenia.
123. Nudziarze.
122. Wychowanie klasyczne
121. 2008 Ku pokrzepieniu serc
120. Siedziałem w jednej celi z mordercą
119. Analiza założeń polityki zagranicznej
118. Okiem trenera
117. Wynik meczu Polska - Rosja 0 : 12
116. Wyzwania XXI wieku. Koniec z normalnością.
115. Koniec końca świata. Sto dni jeszcze trwa.
114. 5 grudnia 2007. Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego.
113. Venissa, cerebrologia, wielki plan polityczny,...
112. Prymitywne widzenie Świata. Neksjalizm.
111. Wyzwania XXI Wieku. Neksjalizm.
110. Fragmenty wiersza Mariana Hemara,... kto rządzi światem,
109. Wyzwania XXI wieku. Państwo strachu.
108. Zdziecinnienie światowych elit.
107. Wyzwania XXI wieku. Stulecie chirurgów.
106. Wyzwania XXI wieku. Przejście od CM=1 do CM=2.
105. Wyzwania XXI wieku. Ćwiczenie praktyczne.
104. Wyzwania XXI wieku. Katastrofalna prognoza dla PO.
103. Wyzwania XXI wieku. Początek klęski mitu specjalizacji.
102. Wyzwania XXI wieku. Narzędzia i mity sprawnego myślenia.
101. Anioł śmierci. Azrael? Nie, jest inny kandydat.
100. Tanie Państwo. O jakości myślenia.
99. Eureko, czyli jeden z błędów PiS.
98. Niebezpieczne mity poprawności politycznej.
97. Jak informuje najnowszy „Dziennik”.
96. Już wiem jaki jest wynik wyborów.
95. Umówmy się tak.
94. Skandal Stulecia.
93. Luźna obserwacja z życia czarnej propagandy.
92. Zapis cenzury w sprawie suwerenności Polski.
91. Sprawa polskiej suwerenności gospodarczej i politycznej.
90. Moja rada dla sztabu wyborczego PiS
89. Moja rada dla posłanki Jolanty Szczypińskiej
88. Publiczność w pewnym sensie nie zachowywała się poprawnie
87. Po debacie opowieść o oszustwie stulecia.
86. Wydarzyło się dzisiaj coś niezwykle dla Polski ważnego.
85. Tusk zaczyna mi się niepodobać.
84. Idea trójpodziału władzy.
83. Wyzwania Cywilizacji XXI wieku
82. Przedwyborcza rozmowa o Konstytucji III RP.
81. Przedwyborcze problemy i wyzwania cywilizacji XXI wieku.
80. Idiotyzm roku: - Który z polityków ma więcej do ugrania?
79. Katastrofalna prognoza dla Platformy Obywatelskiej
78. Idiotyzm roku? Nie! Strzał w dziesiątkę!
77. Skąd ten strach Redaktora Romana Kurkiewicza?
76. Glosa (γλώσσα)
75. O demoralizujących cechach ustroju gospodar... PRL - Cz II
74. O demoralizujących cechach ustroju gospodarczego PRL
73. Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację
72. OBYWATELSKI CERTYFIKAT ZAUFANIA
71. Osiemnastopunktowy dekalog polityczny
69. Rokita wycofał się na jakiś czas
68. Capo di tutti capi?
67. Upiorna dyskusja z myślącymi inaczej
66. Metafory i znaki szczególne „układu”
65. Rozważania o „układzie”
64. „Obywatelski Certyfikat Zaufania”. Sobotni list do „szczelo”
63. Platformy Obywatelskiej „sprzątanie po PiS”
62. Krok do przodu w zrozumieniu “układu”. (74)
61. Czego durny Giertych nie wie? (10)
60. Wywiad telewizyjny premiera. (15)
59. Bereza Kartuska im się marzy. (21)
58. Tekst w imieniu gangstera (27)
57. Skaner polityczny: - Kto będzie hegemonem prawicy? (13)
56. Słucham teraz w TVP3 posła Wierzejskiego...(28)
55. Marcinkiewicz nie powiedział, że jest podsłuchiwany (70)
54. Ujawniam plan Romana Giertycha (21)
53. Tajemnicze słowo UKŁAD. (72)
52. Żądamy drugiego procesu w Norymberdze. (16)
51. Eumenesie. (23)
50. Fachowe opinie o rządzie PiS: - Szkoda, że padają, (14)
49. Polityczne tchórzostwo Platformy Obywatelskiej, (14)
48. Wiwisekcja wyborcza.(3)
47. Michaelu, najbliższe dni będą decydujące dla Polski. (15)
46. Zaprzęganie nauki. (2)
45. Patriotyzm polskich Żydów (18)
44. Patriotyzm nie jest rasizmem. (11)
43. Patriotyzm jest jak rasizm? (28)
42. Czy RRK jest rosyjskim szpiegiem? (31)
41. Cud nad Wisłą potrzebny od zaraz! (22)
40. 13 sierpnia 2007 roku Jerzy Szmajdziński powiedział (30)
39. Ziobro ma przechlapane? (77)
38. W języku światowej wymiany myśli, ludzi i idei (5)
37. Współczesna definicja komunizmu. (22)
35. Pasożytniczy model komunizmu (10)
34. Dyskusja o przemianie ustrojowej PRL w 1989/1990. (24)
33. Opis komunizmu - diagnoza Pruskiego Sztabu (26)
32. Jakość kompetencji elit. (15)
31. Granice pojmowania rzeczywistości i jakość elit. (31)
30. Realistyczna ocena polskiego marca 1968 (29)
28. Sprawa polskiego interesu narodowego przed Sądem.(38)
27. Rodzina, praca, nauka, religia, oto przyszłość Europy. (37)
26. RACJA STANU - Czy gatunek Europejczyków przetrwa? (38)
25. Integracja europejska jest dla Polski sensownym wyborem.(6)
24. Czy integracja polityczna jest europejskim samobójstwem? (6)
23. Samobójstwo, jako ratunek przed deszczem. (4)
22. Reportaż o najjadowitszych wężach świata.(6)
21. Doczekałem się konferencji prasowej CBA. (50)
20. Alienacja władzy, czy dziennikarskie pogaduszki? (2)
19. Retoryczne pytanie: - Czy Vaclav Klaus jest oszołomem? (22)
18. Czy Vaclav Klaus, Prezydent Czech jest oszołomem? (16)
17. Dlaczego Europa nie uznaje chrześcijańskiej tradycji? (4)
16. RZECZ O WYOBRAŹNI – MISJA IV WŁADZY (36)
15. Gdzie Bukiel ma polską rację stanu? (29)
14. POLSKA RACJA STANU – Wolna Europa? (37)
13. RACJA STANU - Ważny moment historyczny. (60)
12. POLSKA RACJA STANU - Początek wyboru. (14)
11. Gospodarka Kraju jest jak chłopskie gospodarstwo. (9)
10. Tomasz Wróblewski & RobertK - unia intelektualna. (76)
09. Pytania do Pana Chaosu i profesora Sadurskiego. (12)
08. POLSKA RACJA STANU Cz I – streszczenia diagnozy. (5)
07. Bolszewickie kłamstwo – gdzie przyłożyć dłuto? (20)
06. Gra o sumie zerowej? (22)
05. Czemu hieny tak krążą? (11)
04. Jak Człowiek staje się niewolnikiem? (11)
03. CUDOWNA MATERIA DO BATALII POLITYCZNEJ (19)
02. Doktryna hałasu w historii gospodarczej III RP. (8)
01. Czy potrzebna jest jeszcze raz rozgłośnia polska RWE? (31)

image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Krzysztofjaw napisał swój artykuł wczoraj, a ja swój nasmarowałem dzień wcześniej....
  • starman z pewnością jest głupi. I TERAZ UWAGA: JAKI ARGUMENT, TAKI KONTRARGUMENT. I jeszcze,...
  • Prezes nie jest tak durny, aby tak robić.

Tematy w dziale