1 obserwujący
10 notek
55k odsłon
713 odsłon

Czy Polska równa się stabilny klimat inwestycyjny?

Wykop Skomentuj27

Inwestorzy oceniają Polskę jako dobre miejsce do lokowania biznesu. Aż 92% przedstawicieli firm jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby ten krok ponownie – wynika z raportu „Klimat inwestycyjny w Polsce”, który powstał we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Podobny punkt widzenia został zaprezentowany w raporcie Instytutu Frasera „Ekonomiczna wolność światowa”, w którym przeanalizowano jak realnie funkcjonuje wolność gospodarcza w poszczególnych krajach.

Polska otrzymała 3,7 punktów na 5 możliwych. Oceniali inwestorzy, którzy są obecni na polskim rynku. Większość z nich - aż 64% - uważa, że posiadamy bardzo dobre warunki inwestycyjne. Jedynie 4% pytanych ocenia Polskę krytycznie. Najlepiej została oceniona rosnąca koniunktura gospodarcza. Wyniki ankiety PAIH potwierdzają także, że najważniejszą zaletą inwestowania w Polsce jej potencjał ekonomiczny.

image

Jednak, jak zauważają inwestorzy, przed naszym krajem nadal stoi kilka wyzwań. Najważniejszym z nich jest poprawa stałości i przewidywalności prawa oraz potrzeba uproszczenia formalności, niezbędnych do uzyskania odpowiednich koncesji podczas tworzenia nowego biznesu. Raport Instytutu Frasera pokazuje, że na przestrzeni sześciu badanych lat kwestia regulacji prawnych, związanych z wystartowaniem inwestycji, uległa polepszeniu zaledwie o 0,28 pkt. (6,51 w 2010 r. a 6,79 w 2016 r.). Szczególną uwagę poświęcono kosztom „biurokracji”, kosztom uzyskania licencji, czy wymaganiom związanym z administracją, np. złożonością postępowań urzędowych i wymaganych opłatach. 

Ze względu na wprowadzony w 2012 r. podatek od kopalin, ograniczono budżet na eksplorację nowych złóż miedzi (nie wrócił już on do wcześniejszego poziomu). Polska posiada 4% światowych złóż tego surowca, a wydobywa tylko połowę udokumentowanych zasobów. Stanowi to ogromną szansę dla polskiej gospodarki, zwłaszcza w obliczu dyskutowanego spowolnienia na świecie. Warto już dziś pomyśleć o przyciąganiu dużych inwestycji w obszarze miedzi, warto już dziś poprawiać atrakcyjność inwestycyjną Polski. Sposobów na to jest kilka, jak np. wprowadzenie ulg i mechanizmów adaptacyjnych dla nowych projektów wydobywczych, czy możliwość odliczania części wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania. Należy pamiętać, że w biznesie obowiązuje zasada konkurencyjności. Inne kraje, posiadające podobnie jak Polska, bogate złoża miedzi, pracują nad przyciąganiem inwestorów. Światowy lider wydobycia tego metalu, czyli Chile, pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, oceniane są przez inwestorów wyżej niż nasz kraj (Chile plasują się 15 pozycji, zaś Polska na 54). 


image


Przewaga Chile wynika m.in. z wprowadzenia ulg podatkowych oraz stabilnej sytuacji prawnej, związanej z polityką surowcową.

Chcąc przyciągać inwestorów warto dyskutować także o reformie systemu opodatkowania i wziąć pod uwagę sugestie płynące od inwestorów, które zostały zaprezentowane w wymienionych powyżej rankingach. Zyski dla budżetu kraju i dla polskiej gospodarki będą z pewnością wymierne.  

Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka