miejsce ulgowe
"Biada potężnym istotom gdy wchodzą pomiędzy ostrza podrzędnych rycerzy" czyli "I Herkules dupa kiedy ludzi kupa".
7 obserwujących
160 notek
48k odsłon
  534   0

Pod waszą obronę uciekamy (się)

Zdanie tytułowe brzmi jak doktryna obronna i wezwanie pod adresem  USA. Ale mało który kraj jest samowystarczalny pod tym względem. Nie śmiejmy się więc.

Co warte są sojusze polityczno-wojskowe można się przekonać dopiero w chwili próby. Doświadczyliśmy tego w roku 1939. i w 1944. - 45. gdy nas sprzedano w Jałcie i Teheranie.
A Anglicy nawet nie pozwolili naszym przedefilować się w Paradzie Zwycięstwa w Londynie.

Podobnie nie mieliśmy okazji się przekonać co wart był Układ Warszawski – gdyż (na szczęście) nie skonfrontowaliśmy się z NATO na terenie Europy.
Pewnym sprawdzianem sprawności UW był „obowiązek internacjonalistyczny” czyli Operacja Dunaj. Interwencja członków Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, rozpoczęta 20 sierpnia 1968 i  uważana   „za największą operację wojskową w historii Europy po II wojnie światowej. W operacji wzięło udział od 175 do 500 tysięcy żołnierzy Związku Radzieckiego, Bułgarii, NRD, Węgier i Polski”.

Wojsko Polskie operowało w okolicach Hradec Kralove i z tych czasów pochodzi dowcip, że pojechali Czterej Pancerni – ale nie pies. Bo pies nie świnia ! (serial był popularny w demoludach a w ZSRR, żartobliwie nazywano go „Tri Poljaka, Gruzin i Sobaka”) .

Ale ja nie o tym tylko chciałem nawiązać do zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Związane jest to z wycofywaniem się Amerykanów z Niemiec i przegrupowaniu m.in. do Polski.  Trump jest zawiedziony  niemieckim (że się tak wyrażę ) pacyfizmem.

Umowa wojskowa jest oczywiście owiana tajemnicą ale jak to bywa (od czasów Szwejka) szczegóły pojawiają się w  gazetach.
Ujawnione zostaną one dopiero po podpisaniu umowy co ma mieć miejsce 15.08. czyli w Święto Wojska Polskiego, Cudu Nad Wisłą  i Matki Boskiej Zielnej (tak jest to to święto nazywane w Małopolsce).


Podobno największe kontrowersje dotyczą tego, czy Amis będą podlegać (w razie czego) polskiemu sądownictwu, dalej rzecz idzie o to, kto ma ponosić koszty.
Ciekawe... tak jakby nie było zysków...
„Przydałaby się znowu jakaś wojna w Europie to by chłopaki lepiej zarabiali”.  To zdanie pochodzi z listu jaki dostała moja babcia w latach 60. XX w. od swej siostry, która wyjechała z galicyjskiej wsi za Wielką Wodę w latach 30. i tam urodziła tych „chłopaków”.

Ja osobiście nie znam się na sprawach wojskowych gdyż ominęła mnie onego czasu  służba i przysięga na rzecz „obrony socjalistycznej Ojczyzny”. Zostałem przeniesiony do rezerwy ze względu na stan zdrowia (za dużo sportu!) a złośliwi koledzy nadali mi specjalność wojskową - „jeniec wojenny”.  Z czasów Studium Wojskowego Politechniki Krakowskiej pamiętam jedynie moje zdumienie, że „funkcja obronna Układu Warszawskiego” będzie  się spełniać w ataku na Danię i jej wyspy oraz cieśniny. A przecież jako trampkarz (prawa /!/ obrona) Wojskowego KS Wawel (za dużo sportu!) powinienem wiedzieć, że „najlepszą obroną jest atak!”.

Wskutek informacji o planach amerykańskiego sojusznika  a także  moich wojaży naszła mnie refleksja, że przecież nieraz na naszych ziemiach stacjonowały bratnie wojska. Nominalnie sojusznicy a faktycznie miękcy okupanci.
Oto garść refleksji z Bornego (d. Grossborn) Sulinowa. Okolice Wału Pomorskiego. Niemcy utworzyli tam poligon, który po 1945. przejęła „bratnia” Armia Czerwona.

image


Na zdjęciu dawne Biuro Przepustek w asyście umundurowanego Prusaka i cokolwiek skośnookiego Czerwonoarmisty.
Obecnie znajduje się tu punkt usługowy. Za pewien nietakt uznał ktoś napis „Aleja Niepodległości” odrobiony niemiecką stylizowaną czcionką (gotyk, szwabacha?). Stąd wzięło się zapewne nadpalenie.

image

Sowieci użytkowali poligon do 1992 roku, a opuszczenie go przez Armię Czerwona ludność uczciła, nie nadpaleniem a licznymi czerwonymi (!) sugestywnymi kropkami i plamami.


image

Jest jasne, że tak liczny garnizon musiał mieć własne  instytucje typu szkoła, szpital a także ostatnia posługa.
I tak trafiamy na  eksterytorialny cmentarz (na razie nie dosłownie, tylko jako turyści),

image

Robi się niewesoło zwłaszcza gdy spotykamy nader liczne nagrobki Nieznanego Żołnierza albo może  raczej Dezertera. Zwróćmy uwagę, to już po roku 1945.!
image

Okoliczna wieść gminna niesie, że tak chowano, bezimiennie, rozstrzelanych bez sądu dezerterów z Armii Czerwonej. Młodych chłopaków, z głubinki, którzy nie wiedzieli gdzie się znaleźli i dlaczego… A było już po wojnie...


image

Aż wreszcie z okolic Bornego można ładnie spłynąć rzeką Piławą o czym już wspominałem w poprzednim felietonie.

image

Jeśli chodzi o bieżącą politykę to wirus wraca. A  premierowi Morawieckiemu zarzuca się, że uśpił czujność suwerena na wirusa  nawołując do udziału w wyborach  gdyż „wirus jest w odwrocie”.  Obrońcy Morawieckiego, jak  min.Szumowski twierdzą, iż – istotnie – wirus w danym momencie, tj. tuż przed wyborami był w odwrocie.

Ja uważam ( i tu znowu pojawia się akcent wojskowy), że był to odwrót na zasadzie „wycofania się na z góry zaplanowane pozycje”.
Niestety! Sztuka  taktyki wojennej wirusa zdaje się być górą!!

----

Sun Tzu (Sun Zi), który jak wiadomo jest dobry na  każdą okoliczność, niezależnie od  innych okoliczności pisał (Sztuka Wojny ,Sztuka Wojenna ) w VI w. pne. w tłumaczeniu na polski: „ trzeba umiejętnie dopasować się do okoliczności”...


JTŻ

 /napisane dla https://www.abecadlo.com//

/ zdjęcia - własne, po miedzy /


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo