Mirosław Naleziński Mirosław Naleziński
90
BLOG

A która wojna była straszliwsza?

Mirosław Naleziński Mirosław Naleziński Kultura Obserwuj notkę 14
"Liczba 12 jest jedną z największych liczb z pierwszego tuzina liczb naturalnych". Językowe problemy - mówimy po polsku (ale nie tylko, bo to kwestia logiki, nie języka), jednak nie zawsze się dobrze rozumiemy.

W wydaniu Teleexpressu (1 września, ale 2002) wspomniano o rocznicy wybuchu II wojny światowej, która była jedną z najstraszliwszych wojen (jak to określono). Grzecznie zapytałem redakcję - "A która była straszliwsza?" i pytanie rozesłałem również do polonistów.

Oto reakcja znawcy języka polskiego, twórcy Wielkiego słownika frazeologicznego języka polskiego -

Szanowny Panie,

Pana wysiłki są naprawdę bezcelowe. Słabo zna Pan język polski, nie rozumie na czym polega ludzka mowa, nie stara się zgłębić wiedzy na ten temat, a mimo to bez przerwy wypowiada się na ten temat. Szczególnie rażące są Pana opinie na temat klasyki języka polskiego (np. słownika wyrazów obcych), a także tekstów urzędowych i oficjalnych. Może jednak zajrzałby Pan do jakichś podręczników z tego zakresu albo posłuchał wykładów uniwersyteckich. Język to bardzo skomplikowana materia i łapanie za słówka wywołuje jedynie wzruszenie ramionami. Może w innej dziedzinie Pana dociekliwość byłaby bardziej pożyteczna?

W poniższej uwadze temat "najstraszliwszej wojny" daje Pan popis nierozumienia języka. Napisano, że II wojna światowa należała do najstraszliwszych, to znaczy, że były inne równie straszliwe, a nie że któraś była mniej czy bardziej straszliwa. W ostatniej enuncjacji na temat "Słownika wyrazów obcych" Władysława Kopalińskiego pokazuje Pan, co może zrobić powierzchowna analiza tekstu. W Pana wydaniu polega na wyszukiwaniu błędów pozornych, które istnieją tylko w Pana wyobraźni. Rzadko, bardzo rzadko Pana uwagi są celne.

Przykro mi to pisać, ale widocznie nikt Panu dotąd nie powiedział wprost, że uprawia Pan gimnastykę, która nikomu nie przynosi pożytku. Język jest giętki i wszechstronny, a w Pana metodzie nie widać żadnej logiki prócz tej, żeby się czepiać.

Z poważaniem

Piotr Müldner-Nieckowski

Wg witryny - Dr Piotr Müldner-Nieckowski jest pracownikiem naukowym na Wydziale Nauk Humanistycznych (Polonistyka) UKSW. Jest także znanym poetą, prozaikiem i dramaturgiem.

Jeśli zainteresowane osoby chcą zapoznać się z wykazem błędów popełnionych w słowniku Kopalińskiego. Można osądzić, czy tylko się czepiam, czy również wskazuję na poważne usterki.

Każdy może ocenić wartość logiczną zdań typu –

Jowisz jest jedną z największych planet Układu Słonecznego,

słoń jest jednym z największych ssaków lądowych na Ziemi,

Pacyfik jest jednym z największych oceanów.

Oczywiście, że są to jedne z największych obiektów w swoich kategoriach, ale w szczególności są one największe i to je wyróżnia pośród innych podobnych, a zatem dlaczego nie napisać, że one są największe, a nie jedne z największych? Gdyby uczeń w ten sposób się wypowiadał, to nauczyciel zaraz by go zapytał - a czy znasz planetę większą od Jowisza, lądowego zwierza większego od słonia, ocean większy od Pacyfiku? Zatem - czy ktokolwiek zna straszliwszą wojnę od II wojny światowej?

Owszem, II wojna światowa należała do jednych z najstraszliwszych wojen, jednak ponieważ była najstraszliwsza , to nie pomniejszajmy jej wagi i piszmy wprost - II wojna światowa była najstraszliwszą wojną wszech czasów, a nie jedną z najstraszliwszych. Można napisać, że Mickiewicz należał do jednych z największych polskich poetów, bo tu można dyskutować i wysuwać innych kandydatów, jednak ostatnia wojna światowa była bezsprzecznie najstraszliwszą wojną i nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Piszmy prawdę, a nie półprawdę. Zdanie wypowiedziane parę lat temu nadal uważam za niefortunne, zaś opinia pana doktora jest "przewymiarowana". 

Wikipedia: II wojna światowa - największy konflikt zbrojny w historii świata.


Tekst dedykuję tutejszym znawcom, którzy powołują się na czyjąś wypowiedź, bowiem sami nie mają własnego zdania. A kto gwarantuje, że cytowany mentor jest geniuszem podobnym do omawianego pana lekarza polonisty?

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Kultura