11 obserwujących
135 notek
61k odsłon
  249   0

Solidarni z Hiszpanami

Przed wyborami samorządowymi w Hiszpanii, które miały miejsce 22 maja 20011 roku, wydarzyło się coś, co poruszyło całą Europę. Demonstracja przeciwko psuciu demokracji przez wszechwładzę instytucji finansowych i system wyborczy promujący największe partie, przerodziła się w długotrwałą okupację placu Puerta del Sol w Madrycie, i stworzyła ruch, który rozprzestrzenił się na całą Hiszpanię oraz wiele miejsc w Europie.

Pod wpływem kryzysu ekonomicznego i wzrostu bezrobocia podczas rządów PSOE wzrosło niezadowolenie społeczne. Wybory samorządowe okazały się porażką partii rządzącej. Zwyciężyła prawicowa Partia Ludowa. Jednak tym razem duża część społeczeństwa nie uwierzyła w istnienie różnic między wymieniającymi się u władzy od 1978 roku partiami. W tegorocznych wyborach znacząco wzrosła liczba głosów pustych i nieważnych. Co najważniejsze, wybory odbyły się w cieniu ogromnych demonstracji obywateli hiszpańskich domagających się miejsc pracy, zmiany polityki mieszkaniowej a przede wszystkim prawdziwej demokracji.

Demonstracji nie organizują żadne ugrupowania polityczne ani związki zawodowe. Uczestniczą w nich zwykli ludzie chcący wpłynąć na kształt swojego życia. Postulaty demonstrujących są bardzo różne. Niektóre są czysto reformistyczne, niektóre domagają się pójścia dalej. Część chce jedynie poprawić sytuację w ramach obecnego systemu, zlikwidować korupcję, usunąć obecną władzę. Pojawiają się również głosy o konieczności zmiany systemu, mówiące, że “kapitalizmu nie należy naprawiać, a zniszczyć.” W tej chwili, gdy formułowane są postulaty Ruchu 15 maja, jego uczestnicy skupiają się na tym, co skłoniło ich do wyjścia na ulice – na naprawie demokracji.

Ruch 15 maja powstał w opozycji do hiszpańskiej klasy politycznej. Z tego powodu jest przez komentatorów i samych uczestników określany jako apolityczny. Nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Według nas to, czego żądają demonstranci z Madrytu i innych hiszpańskich miast – prawo do decydowania o swoim losie, demokracja bezpośrednia, walka z władzą świata finansów - to właśnie to, co powinno nazywać się polityką.

 

Za skandaliczne uważamy wszelkie formy represji przez władze stosowane wobec pokojowych demonstrantów.

Rada Krajowa Młodych Socjalistów

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale