Pogoda dopisuje (przynajmniej u mnie:, jeść się nie chce, a przynajmniej nic "ciężkiego". Z tego powodu polecam dziś po raz kolejny zupę, ale tym razem chłodnik.
Chłodnik – zupa kuchni polskiej oraz litewskiej. Jak nazwa wskazuje, jest to potrawa podawana na zimno, często na bazie jogurtu, zsiadłego mleka czy kefiru w połączeniu z kiszonymi ogórkami lub botwiną. Najlepiej przyrządzać chłodnik późną wiosną i latem, kiedy pojawiają się świeże warzywa. Jako dodatki stosuje się np. rzodkiewkę, koperek, jajko na twardo, dymkę.- Wiki
Czas przygotowania: 45 minut
Kaloryczność: 270 kcal
Ilość porcji: 4
Składniki
- pęczek botwinki
- ogórek
- pęczek rzodkiewek
- 2 cebulki dymki
- szklanka kwaśnej śmietany
- 150 ml maślanki
- 1/2 l bulionu jarzynowego
- 2 jajka na twardo
- sól, pieprz
Etapy przygotowania
Liście botwinki pokroić, buraczki umyć. Botwinkę i buraczki gotować w bulionie ok. 10 min.
Rzodkiewki oczyścić, pokroić na grubsze plasterki. Ogórek umyć, pokroić na plasterki. Dymki oczyścić, drobno pokroić, szczypiorek posiekać. Jajka pokroić na kawałki.
Botwinkę i buraczki odcedzić. Buraczki obrać, pokroić na plasterki. Do wywaru wlać śmietanę i maślankę.
Dodać botwinkę, buraczki, rzodkiewki, ogórek i dymkę. Wymieszać, przyprawić. Chłodnik wstawić na 2 godziny do lodówki. Udekorować jajkami.
Smacznie wyglądające zdjęcie!
Smacznego!:)
Łasuch jest łakomczuchem a do przepisów ma wszelkie prawa, jakby ktoś dociekał.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura