Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  87   0

Rokita. Tusk stworzyl system osobistej wladzy

„Według sejmowego raportu Kazimierza Polarczyka biurokracja w niepodległej Polsce przyrasta w tempie 5,6 proc. rocznie. Z grubsza licząc – jej liczebność podwaja się więc co dekadę”…” Trudno raczej uwierzyć, aby gabinet Donalda Tuska miał dziś zdolność znaczącego przycięcia państwowej biurokracji. Choć odkurzona właśnie po paru latach idea nie jest nowa – była jednym ze sztandarów PO w jej heroicznych czasach przed 2005 rokiem. Obcięcie 10 tysięcy administracyjnych etatów””… Stworzony przez Tuska system osobistej władzy mógłby sprzyjać owemu liberalnemu populizmowi. Mógłby! Chudsze państwo, sprawny sąd, płaski podatek i restrykcyjna etycznie polityka wcale niekoniecznie musiały stać się znowu baśnią z 1001 nocy. „ calosc tekstu Rokity tutaj
 
Kto rzadzi w Panstwie Polskim ?. Biorac pod uwage gargantuiczny wzrost biurokracji na pewno nie rzadzi Tusk, który obiecal ograniczyc biurokracje. Warto wspomniec o Egipcie czasow Ptolemeiskich. Kaplani , czyli cos w rodzaju naszej biurokracji  za poparcie Ptolemeusza I i namaszczenie go na Faraona zazadali zwiekszenia swojej liczebności o 20 procent, ale gdzie im do kosztow jakie placa kolejne slabe administracje kaplanom Molocha. Kaplani molacha podwajaj u nas swoja liczebność co 10 lat. Kazde panstwo zalamie się po d takimi obciążeniami.
Wrocmy jednak do spostrzeżenia Rokity o  „Stworzony przez Tuska system osobistej władzy”  O co Rokicie chodzi . Co oznacza osobista wladza i do tego jako system. Czyzby oskarżał Tuska o antydemokratyczne dziania , w ktorych wladza w sposób systemowy zaczyna przypominac kult jednostki. Media jeszcze do niedawna  za koncesja na „rzad dusz „ nad Polakami rzeczywiscie stworzyly cos na ksztalt kultu jednostki wokół Tuska .W kocu wladza osobista  osobista mozna rozumiec jako wylaczna, absolutna.
Czy wlasnie aby stworzyc ten niedemokratyczny system osobistej władzy Tusk poswieca interesy polskie. Zgadza się na rozwoj biurokracj, przystaje do obozu „konserwy ustrojowej” , która zaciekle zwalcza wszelki proreformatorskie nawoływania . A na arenie miedzynarodowej odpuszcza i zaniedbuje polskie  interesy takie jak wprowadzenie jak najszybciej  Euro, czy gardlowanie za antydemokratycznym  Traktatem  Lizbonskim, który jak twierdzi Ganley zwieksza wpływy jednego duzego panstwa , Niemiec
Tusk placi jednak duza cene za zgode na tworzenie przez niego systemu osobistej władzy. Staje się marionetka, bo tak osobista wladza zaczyna ograniczac się do amatorskiego boiska pilarskiego klasy „Orlik”  .
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale