Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  301   0

Wojciechowski. Leszek Miller o sojuszu Polski z Ukraina . Jagiel

„Mirosław Czech pisał w "Gazecie", że jeśli za "jagiellonizm"uznamy idee Jerzego Giedroycia i jego "Kultury" paryskiej o konieczności utrzymywania jak najlepszych stosunków z Ukrainą, Litwą i Białorusią, traktowania tych państw jak najbardziej podmiotowo, a przy tym szukania dróg normalizacji stosunków z Rosją, to chyba Sikorski przesadził albo wyraził się nieprecyzyjnie. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapewniał w "Gazecie", że wspieranie ruchów demokratycznych na Białorusi oraz umacnianie demokracji i prozachodnich aspiracji Ukrainy nadal pozostaje priorytetem obecnych władz. Z kolei były premier Leszek Miller wzywał, by przewartościować ideę Giedroycia "nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy, bo dziś bezpieczeństwa Polski broni NATO i członkostwo w UE", a nie sojusz z Kijowem. Zaś marszałek Senatu Bogdan Borusewicz stwierdził w wywiadzie dla "Gazety": "Nie można poprawiać stosunków z jednym sąsiadem [Rosją] za cenę pogorszenia z innym [np. Ukrainą]"…” Najwięcej emocji wzbudza kluczowe pytanie polskiej polityki wschodniej, czy ocieplenie stosunków z Moskwą nie odbywa się za cenę pogorszenia (odpuszczenia sobie) związków z Kijowem, spowolnienia aktywności na Białorusi i wycofania się z Kaukazu. Calosc artykulu Wojciechowskiego Jagiellonczycy kontra piastowszczyzcy tutaj
Zachecam do przeczytania calego artykulu w którym Wojciechowski  opisal niebiezpieczny podzial w srodowisku naszej klasy politycznej dotyczący naszej polityki wschodniej.  
Ci którzy czytali przemowienie Tuska na Helu,  artykul Sikorskiego , Ziemkiewicza i Rokity oraz wypowiedzi Kwasniewskiego i  Millera latwo zorientuja się ze możemy mowic o dwoch obozach politycznych. Jagiellonczykach, do którego głównych przedstawicieli można zaliczyc Kwasniewskiego , Kaczynskiego i Rokite oraz antyjegiellonczykach .   Do tego drugiego obozu należy zaliczyc oboz proniemiecki na czele z Tuskiem i Sikorskim oraz prorosyjski z  Millerem na czele .
Jak widzimy obozy kształtuja się w poprzek parti politycznych . Warto przypomniec pochwaly jakimi obdarzal Kwasniewskiego Kaczynski wlasnie za sukcesy jego polityki wschodniej.  Stosunek politykow do „polityki jagiellońskiej „ jest w tej chwili kluczowa sprawa dla Polski , gdyz  stosunek ten  zdeterminuje rozniez nasz polityke wewnetrzna. Determinantem antyjagiellonczykow , który opisal Ziemkiwicz jest uzanie permanentnej słabości Polski i jej niezdolnosci do prowadzenia samodzielnej polityki zagranicznej . Wynikaja z tego dramatyczne konsekwencje. Akceptacja wasalizacja Polski przez Niemcy / Ziemkiewicz/ , co znowu wize się z uznaniem interesow niemieckich za te , którym musza być podporzadkowane  polskie interesy  . Niemcy dyskryminuja swoich mieszkańców pochodzeni tureckiego i kurdyjskiego odmawiajc urodzonym , mowiacym po niemiecku i mieszkającym w Niemczech obywatelstwa z jednej strony Z drugiej zas  kierując się ideologia nacjonalistyczna przyznaja obywatelstwo obcokrajowcom , nie mowacym nawet po niemiecku jeśli  udowodnia swoje niemieckie pochodzenie.    
Sikorski w odroznienu od Niemiec chce odrzucic fakt  istnienia interesow narodowych, Mowi o koncepcji zbudowania panstwa narodowego , z tym ze ten polski narod  nie bedzie etniczny, czy kulturowy  ale polityczny.
Z tego rozmowania wynikaja nastepne niekorzystne konsekwencje. Miedzy innymi zablokowanie możliwość  zmiany prawa nadającego obywatelstwo wszystkim Polakom , oraz pozostawienie na pastwe losu  kilkunastomilonowej diaspory Polskiej mieszkającej w Europie.
Tak wiec widzimy  już pierwsze bardzo niebezpieczne dla Polski skutki wygrania obozu „stronnictwa pruskiego” / okreslenie Michalkiewicza / Drugim skutkiem jest akceptacja Polski jako gospodarki peryferyjnej dla Niemiec . Ziemkiewicz rozwaza , czy w zamian za uzanie zwierzchniej roli Niemiec zgodza się one na modernizacje Polski i na ..wybudownie elektrowni jadrowych. Rokita i Ziemkiewicz dostrzegaja  tutaj  powazny problem jaki jest postepujace zacofanie edukacyjne, naukowe i technologiczne Polski. Wartaloby się zapytac zarówno Ziemkiewicza jak i  Rokity jakie wedlug nich  sa zrodla tego postępującego zacofania. / Tutaj ilustracja tego jest fakt ze w eksporcie polskim jest tylko 15 procent technologi zaawansowanych, a w chinskim  30 procent .Dane sprzed ponad roku./  
Oczywiscie mogą byc wewnętrzne, co oznacza możemy sami po  zmianie konstytucji i demokratyzacji panstwa  dokonac modernizacji . Lub system jest już tak zdegenerowany ze tylko wasalizacja i zmiana sytemu z zewnatzr może doprowadzic do korzystnych zmian.
Inna odpowiedziz jest ze system polityczny w Polsce jest sterowany z zewnatrz  i tylko majac akceptacje z zewnatrz  możemy na przykład budowac elektrownie  jadrowe i modernizowac społeczeństwo.
W obozie Jagiellończyków mozna mowi co istnienu dwoch podobozow , które roznia się koncepcjami narzedzi jakimi możemy zrealizowac  cele polityki jagiellońskiej. Tuaj warto wspomniec ze głównym celem polityki jagiellońskiej jest doprowadzenie do wejścia do Unii Ukrainy i Bialorusi oraz aktywna polityka na Kaukazie z jednej strony. Z drugiej oslabienie sojuszu niemiecko rosyjskiego  i osłabienie polityczne Niemiec  Kaczynski uwaza ze cel ten można  zrealizowac maksymalnie osłabiając integracje europejska i starając się zbudowac silny blok antyrosyjski . Uwaza ze integracja europejska sluzy interesom  Niemiec . Kaczynski w oficjalnym przemowieniu zaproponowal Ukrainie strategiczny sojusz . Bardzo wazny ruch, który może pozytywnei skutkowac w przyszlosci.
Kwasniewski i Rokita inaczej definiuja drogi do osiągnięcia tych celow. Rokit auwaze ze zbudowani Federacji Europejskiej jest dla Polski korzystne, ponieważ Federacja bedzie miala te same cele co Polska , czyli będzie dazyla do rozszerzenia . Kwasniewski Idzi dalej uwaza ze w dłuższej perspektywie rowniez Rosja wejdzie do Unii i NATO. I Tutaj znowu wracamy do Federacji Europejskiej. O ile Niemcy nie sa zainteresowane pogłębianiem integracji europejskiej / Pisal o tym ostatni The Economist / oraz rozszerzeniem o tyle Federacja, ktorej czescia będzie rowniez Turcja  będzie silnym podmiotem politycznym i militarnym , dokona okrazenia Rosji i w dalsze perspektywi wymusi akces  Rosji do Unii    Kwasniewskiego nie mowil o tym dokladnie scenariuszu , ale chyba nikt rozsadny nie wyobraz sobie ze Rosaj wejdzie do Unii , jeśli nie będzie wczesniej oslabiona.
Chciałbym wrocic do Millera i jego skandalicznej wypowiedzi . Wypowiedzi w ktorej kwestionuje paradygmat polskiej racji stanu .  A paradygmat ten brzmi  "nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy”. Nawet Niesiolowski podkreślał ta zależność. Przeraza brak wlasciwej reakcji na ta bezmyslna wypowiedz.  
Jeszcze jedna uwaga. Dyskusja o fundamentalnym zagadnieniu jakim jest polityka jegiellonska odbywa się gdzie na obrzeżu głównego nurtu dyskursu społecznego ,w  kuchni, czy raczej komorce . Wyglupy Palikowta sa szeroko komentowane i omawiane przez glowne media . Problem zakupy alkoholu dal kancelari urasta do rangi problemu narodowego . Za to jedna z najważniejszych dla Polski deklaracji politycznych  ostatniego roku w ogole nie stala się przedmiotem dyskusji , zostala calowicie pominieta i zamilaczana. Chodzi o oficjalna  propozycje jaka złożył publicznie  Prezydent Polski Lech Kaczynski  Prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczenko . Chodzi o zawianie ścisłego strategicznego sojuszu pomiedzy Ukrana i Polska. Malo kto wie ze taka propozycje zostala zlozona. Nikt nie zastanawia się jakie daleksiezne skutki może mieć  zawarcie takiego sojuszu. Ukraina jest dla Polski naturalnym sojusznikiem . Tylko wyjatkowa  nieudolność lub zla wola politykow może stanac na przeszkodzie naturalnemu powtornemu zblizaniu się obu panstw i narodow     
O tej propozycji pisalem w jednej z notek. Wiem ze zle się przegląd a archiwalne notki. Sprobuje zrobic jedna niotke z odsylaczami do tekstow w ktorych  omawiam   koncepcje politykow  dotyczace polityki jagiellońskiej
Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale