Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  375   0

Staniszkis Polska zmarginalizowana peryferyjna gospodarka.

 

„Przy niekompetentnych kadrach, słabym państwie, elitach uwikłanych w niszczącą logikę konfliktu, trudno będzie uniknąć tego scenariusza.”…. Globalizacja na świecie, w wyniku kryzysu, cofa się. Tymczasem my nie mamy prawie własnych zasobów umożliwiających rozwój (np. technologie, innowacje, kapitał), więc trudno nam będzie przynajmniej utrzymać to, co już osiągnęliśmy. Rząd jednak zwleka z niepopularnymi, lecz koniecznymi reformami, choć kryzys jest dobrym momentem na głębokie zmiany.”… A grozi nam poważne tąpnięcie. Jego efektem będzie trwanie, ale na niższym poziomie. To można już zaobserwować: najszybciej pracę tracą pracownicy wyżej wykwalifikowani”… „Partie są zamkniętymi organizmami, a działalność i pozycja w nich oparta na relacji patron-klient. Młody, zdolny i niezależny człowiek z zewnątrz nie może tam awansować. Dotyczy to zarówno PO, jak i PiS.” .. zrodlo tutaj
Warto przeczytac cala diagnoze Staniszkis. Nasuwa się jedno pytanie , czy rzad jest swiadowmy koniczności reform. Bo jeśli tak , to z jakiego powodu tych reform nie przeprowadza.   Gospodarka , nauka, technologia , w zasadzie cale panstwo się stacza , zsuwa się na jak to nazwala Staniszkis nizszy poziom , na którym będzie trwac . Szkoda ze Staniszkis nie starala się  przwidziec jak niski poziom tego zsuwającego się wlasnie panstwa będzie. Poziom pastwa latynoafrykanskiego, afrykańskiego, czy tez poziom o jakim pisze Michalkiewicz. Gospodarki peryferyjnej Niemiec. Warto zestawic bezprzyczynowa diagnoze Staniszkis z przyczynowa diagnoza Michalkiewicz. Staniszkis nie szuka w  swojej diagnozie  przyczyn stanu Polski  , który okreslila „Kryzysem  Panstwa”  , zas Michalkiewicz tak .
Jeżeli wszyscy  diagnozuja stan Polski i ruch w jakim to  panstwo się posuwa , a rzad nic nie robi , to czy ten bezruch nie jest faktycznym dzialniem. Klasyczny przypadk odmowy pomocy pacjenowi statku  który umiera, a  kapitan zamiast ratowac spokojnie patrzy jak podlegly jego opiece pacjent umiera.
Jakie może mieć interes  Rzad w tym aby dopuszczac do degradacji politycznej, gospodarczej , naukowej  spoleczenstwa polskiego.
Tutaj wrzuce inny fakt , który przytacza profesor Jedrzejko .” Kilka milonow Polakow zyje w biedzie. "To świat wczesnej inicjacji tytoniowej, narkotykowej, alkoholowej i seksualnej.To świat kombinowania, które jest sposobem na życie. Nie praca, nie edukacja czy rozwój, ale właśnie kombinowanie"   zrodlo tutaj
Rokita przedstwil zgodna z tym co pisze Jedrzejko diagnoze ze polska nauka znajduje się w zapsci cywilizacyjnej . Warto powtórzyć cywilizacyjnej. Czyli nie tylko Staniszkis dostrzega ze Polska , społeczeństwo polskie zmierza do osiągnięcia faktycznie  pozacywilizacyjnego poziomu . Mamy kilka milionowa  strefe patologi, a rzad ciagle utrzymuje podtrzymujacy ta patologie  wysoki ZUS  dla malych firm  . Tutaj warto zauwazyc ze Wielk Brytania lokujaca się  pierwszej szostce  panstw najbardziej sprzyjających aktywności gospodarczej i spolecznej , ustanowila ZUS dla malych firm na poziomie miesięcznej składki w wysokości …50 zlotych / napisze slownie piecdziesiat zlotych miesięcznie /  .  Analizy Centrum Adama Smitha jednozacznie wiaze wysokość podatkow z aktywności spoleczna i gospodarcza.
Czy rzad celowo nic nie robi ?, czy rzad w takim razie akceptuje kastrofalny kierunek zmian w jakim podaza Polska . Tutaj warto przyrzec się diagnozie Staniszkis dotyczącej naszych zasobow „Tymczasem my nie mamy prawie własnych zasobów umożliwiających rozwój (np. technologie, innowacje, kapitał), „ . Pozwole sobi jako pewien rodzaj komentarza przytoczyc slowa Mariusza Kaminskiego   „Podmioty polskie, które były zainteresowane nabyciem majątku stoczni, były przez urzędników Agencji Rozwoju Przemysłu zniechęcane, wywierano na nie naciski, aby odstąpiły od przetargu. „zrodlo tutaj
Jestesmy kuriozalnym państwem , już na poziomie polkoloni. Żadne cywilizowane panstwo nie dyskryminuje wlanych obywateli przy prywatyzacji, czy w ogole działalności gospodarczej na korzysc obywateli panstw obcych. Czy jest w takim razi przypadkiem ze w Polsce wiekszoc bankow, przemysl stoczniowym,/ ten przestal istniec /  cementowy, telekomunikacja, motoryzacyjny , mediow jest obcych rekach. Czy widzac efekty można  mowic o celowej wyprzedazy w obce rece kluczowych elementow godpodarki .  
I ostatnie spostrzeżenie Staniszis ze” najszybciej pracę tracą pracownicy wyżej wykwalifikowani”. Oraz „. Młody, zdolny i niezależny człowiek z zewnątrz nie może tam awansować. Dotyczy to zarówno PO, jak i PiS.”
Degeneracja bytow politycznych kontrolowanych przez gangi polityczne , które wypychaja z przestrzeni publicznej młodych, zdolnych a przede wszystkim  niezależnych Polakow .    
Potrzebujemy stworzenia demokratycznej Polski , a do tego potrzebna jest zmiany ustroju panstwa , nowa konstytucji.  I tutaj znowu na przeszkodzie zdaje się stac Tusk, Kuczynski , glowny ideolog konserwy ustrojowe wychwala Tuska za to ze ten w tym zakresie …nic nie robi. Brak dzialnia , szcegolnie swiadomy jest tez dzialaniem. I wydaje się ze Tusk i jego rzad nie ustaja w wysilkach aby nic nie robic żeby zatrzymac się staczajaca się Polske.  
 
Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale