Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2219k odsłon
  100   0

Marcin Król o rokładzie władzy politycznej

Marcin Król „Mowa tu - raz jeszcze - o rozkładzie władzy politycznej, a nie niezbędnej minimalnej administracji centralnej. Już widzimy objawy tego rozkładu i już jest z czego się cieszyć. I to nie tylko w Polsce, ale we wszystkich demokracjach zachodnich. Do polityki garną się ludzie coraz gorszego gatunku, polemiki polityczne przekształcają się w walki wizerunkowe, a nie merytoryczne”…” Dzisiaj w świecie zachodnim ideologii jako wielkich ścierających się systemów już nie ma (chyba że w Polsce w ostatnich latach). Sądzę, że po niemal połowie wieku przyszła pora na ogłoszenie końca wieku reprezentacji, czyli na uznanie, że nasi reprezentanci już nas nie reprezentują.”… Politycy wybrani na wszystkie stanowiska parlamentarne czy wykonawcze też nie mają poczucia, że nas reprezentują. Posłowie - potwierdzają to badania socjologiczne - nie pamiętają, że w przysiędze, jaką składali po objęciu mandatu, były słowa o reprezentowaniu narodu, lecz pytani - odpowiadają, że reprezentują swoją partię, region lub po prostu samych siebie”… d chwili przekształcenia się partii politycznych w maszyny do zbierania głosów, a posłów w przedstawicieli lobbujących przedsiębiorców, związków zawodowych czy innych partykularnych instytucji. „ całość tutaj
 
Marcin Król w swoim krótkim artykule wyszedł z bardzo oryginalna teza , że to jakie kompetencje będzie miał[prezydent , czy premier nie są  istotne. Że  ludzie są zainteresowani sa tylko dobrym zarządzaniem państwem .
 
Zacznijmy od jego spostrzeżenia ,że dokonuje  się rozkład władzy politycznej. Należy zadać sobie pytanie czy Tusk, Kaczyński , Pawlak. Napieralski i reszta to są  ludzie coraz gorszego gatunku. Jeśli Tusk , czy Kaczyński jest tym gorszym typem ludzi , to czy nasz model władzy , która Śpiewak nazwał oligarchiczno wodzowska  jest dobry. Król pisze o rozkładzie , czyli degeneracji władzy politycznej . Czy winą za ten rozkład nadzy obciążyć tych gorszego gatunku ludzi, którzy pchając się do polityki dokonali rozkładu , zdegenerowania władzy politycznej , stworzenia jej oligarchiczno wodzowskiego modelu. Czy tez  może ustrój  ze szczególnym uwzględnieniem systemu wyborczego proporcjonalnego, w którym gangi polityczne mianują posłów / w tym systemie zdarzają się posłowie , którzy maja kilkaset głosów  poparcia /  oraz system parlamentarno gabinetowy, oda jacy kontrole nad wyłanianiem władzy wykonawczej oligarchii  politycznej jest odpowiedzialny za to ze awansuje politycznie ludzie gorszego gatunku , a nie , uczciwych  , mądrych  i odpowiedzialnych .
Król pisze że nasi reprezentanci nas nie reprezentują. Jakieś cmentarne reprezentacje przedsiębiorców i innych ,ale ni wyborców. Dlaczego posłowie nas nie reprezentują. Czy znowu dlatego że my wybieramy do Sejmu ludzi gorszego gatunku , czy znowu winnym jest system wyborczy ,w którym Tusk , Kaczyński razem ze swoim oligarchiczno wodzowskim otoczeniem obsadzają  miejsca na listach wyborczych . Idąc tokiem rozumowania Króla to Tusk , Napieralski , Kaczyński wybieraj ludzi gorszych gatunkowo, to oni odpowiadają za rozkład władzy politycznej.
 
Niestety Kaczyński , Tusk Napieralski , Pawlak zawiązali spiek przeciw obywatelom , przeciw interesom państwa. Państwo może się walić i wyludniać , nauka upadać , korupcja rosnąc . Ale oni nie zgodzą się na wybory jednomandatowe , na odebraniu władzy nad Polska ludziom gatunkowo gorszym , na odebranie władzy oligarchii wodzowskiej.  
 
Linki do wypowiedzi Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis Kaczynskiego  „Stronnictwo Pruskie i Jagiellonskie”               
Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale