Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2219k odsłon
  76   0

Skwieciński o zacementowanym układzie partyjnym. Konsty -Tuskcja

Skwieciński „ Obserwatorzy zgodni są co do tego, że ordynacja wyborcza i ustawa o finansowaniu partii skutecznie zacementowały układ partyjny. I w większości uważają tę sytuację za złą – bo gdy polityczne siły mniejsze lub nowe nie mają możliwości zagrożenia wielkim partiom, czy zgoła – przebicia się na arenę, zbyt pewne swojej pozycji wielkie ugrupowania degenerują się.”… Za jedyną nieszczelność w tym zacementowanym systemie uważano dotąd powszechne wybory prezydenckie. Bo stwarzały one możliwość zaistnienia kandydatom, którzy nawet nie musieli wygrać, aby wypromować swe ugrupowania. Ewentualne zniesienie wyborów prezydenta zlikwidowałoby również i tę nieszczelność, niejako domykając – wątłą, ale istniejącą – jedyną furtką w tym murze.”…”…ale w Polsce. Kraju złego rządzenia. A także kraju, w którym politycy ciągle używają przeciw sobie – i usiłującym patrzeć im na ręce mediom – służb specjalnych.”… całość tekstu Skwiecińskiego poświeconego pomysłom konstytucyjnym Tuska tutaj
 
Demokracja fasadowa. Partiokracja . Teraz opisując układ polityczny w Polsce zaczyna się siegać do określeń wziętych z budownictwa. Mur, furtka, cement, zacementowanie.  Zacementowany układ partyjny , tworzący mur , w którym jedyna furtka jest prezydent. Kto nie może się prezbic przez partyjny zacementowany mur. Przeciwko komu oligarchia polityczna zacementowała się . Oligarchie  wszystkich partii łączcie się. Tak chyba brzmi hasło Tuska , Kaczyńskiego Napieralskiego i Pawlaka.
Skwieciński dobrze zauważył że jednym z głównych budulców owego muru są pieniądze , pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Pieniądze  podatnika. Argument ,że dotacje państwowe zabezpiecza partie i posłów przed pokusa łapówek  jest argumentem cmentarnym . Cmentarnym dlatego ze że od pewnego czasu postuluje wybudowani cmentarza , nawet małego koło Sejmu aby zapracowani posłowie konsultujący z obywatelami kształt ustaw nie musieli włóczyć się po całym kraju w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na konsultacje. To tyle w sprawie koronnego argumentu dotyczącego zbawiennego antykorupcyjnego wpływu powodzi pieniędzy, naszych pieniędzy którymi zalewają się betonowe , zacementowane partie polityczne. Ta masa życiodajnych funduszy nie ożywiła pustyni partyjnych, co najwyżej zamieniła je w jedno wielkie bagno.
Czy tylko monopol na publiczne pieniądze betonuje mur.  Fundamentem zacementowanego muru układu partyjnego jest ordynacja proporcjonalna. Jeden z zasadniczych elementów demokracji fasadowej. Posłowie w Polsce są dzięki ordynacji proporcjonalnej faktycznie mianowani przez gangi polityczne. Wyborcy pełnia jedynie role statystów , bo jak inaczej nazwać sytuacje w której często  zostaje się posłem  mając poparcie raptem kilkuset wyborców. Takich cudów dokonuje ordynacja proporcjonalna.
Truizmem jest stwierdzenie , że partie , wielkie ugrupowania degenerują się. Pal licho ze Platforma, PiS i reszta partii się degeneruje. To ich sprawa. Problemem  jest to że Platform sama zdegenerowana użytkowaniem pieniędzmi wymuszonymi n podatnikach oraz mianowaniem posłów na Sejm z ramienia Platformy  degeneruje Polskę . No bo jeśli Platforma jest zdegenerowana  to jak ma nie degenerować Polski, jak ma nie uzgadniać ustaw na cmentarzach i stacjach benzynowych.
Prezydent jedyną furtką w tym murze. Tragikomedia. Klasa wyższa, oligarchiczno wodzowska / to określenie za Śpiewakiem / kasat wyższych urzędników, kapitaliści cmentarni  za  zacementowanym murem „miasta zakazanego” , władza ,luksus . A co poza tym zacementowanym murem. Masa eksploatowanych podatkami współczesnych chłopów pańszczyźnianych, którym się chce ograniczyć i tak już fasadowe i umowne prawa wyborcze. Jednymi demokratycznymi w pełnym tego słowa znaczeniu wyborami są wybory prezydenckie . / Można dyskutować o dwuturowości./  Prawo do wyboru prezydenta, prawo do swoistego plebiscytu niezadowolenia. Na co tym robolom , tłuszczy polskiej prawo do wyboru prezydenta. Na co tej klasie niższej jakiekolwiek prawo do wyboru kogokolwiek.        
Linki do wypowiedzi Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis Kaczynskiego  „Stronnictwo Pruskie i Jagiellonskie”           
   
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale