Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2278k odsłon
  2314   0

Zychowicz o zdradzie Polski przez Dmowskiego i Endecję

 

Zychowicz o zdradzie Polski przez Dmowskiego i Endecję
 
Piotr Zychowicz napisał w Rzeczpospolitej „Rok 1920” Przegrane zwycięstwo” Oto parę fragmentów   „Rok 1920 był momentem zwrotnym w dziejach Polaków. To właśnie wtedy, mimo militarnego zwycięstwa, ostatecznie umarła idea Polski wielkiej, która rozciąga się na szerokich połaciach Europy Wschodniej, swymi granicami sięgającej niemal po mury Kremla i po stepy Zaporoża, której obywatele mówili dziesiątkami języków i wznosili modły w kościołach, cerkwiach, synagogach, zborach i meczetach. ”...” To właśnie w Rydze Polska ostatecznie wyparła się idei jagiellońskiej – porozumienia narodów znajdujących się między Niemcami a Rosją. Jedynej koncepcji, która może zapewnić Polsce, że będzie liczącym się graczem, a nie średnim państwem, z wynikającymi z historii ambicjami, ale bez potencjału, by je zrealizować. „…„W 1920 roku zaczęła się Polska nacjonalistyczna, ograniczona w istocie do potencjału tylko jednego z tworzących ją niegdyś narodów.Czymże jest bowiem te 25 – 35 milionów Polaków, gdy z jednej strony ma się Niemcy, a z drugiej Rosję.”…” Zgodnie z tą ostatnią (zrealizowaną w Rydze) Polska miała być państwem opartym na plemiennej wspólnocie krwi, nie zaś wielonarodową Rzecząpospolitą. Jak obrazowo postulował Roman Dmowski w 1919 roku, „skróćmy tę Polskę trochę”. źródło tutaj
 
Mój komentarz
 
Jest to jeden z najważniejszych tekstów jakie powstały w ciągu ostatnich lat .Gorąco polecam przeczytanie go w całości . Uważam ,ż tekst Piotra Zychowicza powinien być dla każdego obowiązkowa lekturą . Cieszę się ,że tezy które głoszę od dawna zaistniały w gazecie mainstreamowej . Jedne zastrzeżenie jakie mam do tekstu to nazywanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów Polską, ale autor dokonał tego zapewne  aby uwypuklić to co utraciliśmy .
 
Moja teza , obrazoburcza , że Polska nie ma prawa nazywać siebie ani II ani III Rzeczpospolita, że prawdziwa Rzeczpospolita , to ta Rzeczpospolita Obojga Narodów ,że dopiero po restytucji Unii Lubelskiej , odbudowie mocarstwa będziemy mieli prawo nazwać je II Rzeczpospolitą zyskała wsparcie , usankcjonowanie . Zychowicz pisze o Polakach jako jednym z narodów Rzeczpospolitej , potencjał którego jest zbyt mały , nie pozwała osiągnąć dawnego znaczenia, wielkości.
 
Dmowski był jednym z najwybitniejszych Polaków , ale w złym tego słowa znaczeniu. Prymitywny nacjonalizm , zdradzenie Ukrainy, której przywódcy wymusili na Litwie zgodę na likwidację swojej państwowości i wejście obok Polski w skład Rzeczpospolitej , zdradzenie Litwy i Białorusi . Oba kraje uważają siebie za spadkobierców Wielkiego Księstwa Litewskiego . Nareszcie Dmowski zaczyna być postrzegany i oceniany w perspektywie zdrady Rzeczpospolitej, zdrady stanu. Bo jak inaczej nazwać koncepcje i realizacje podziału swojego kraju , zmowy z wrogami i dobrowolne oddanie ogromnych obszarów swojej Ojczyzny. Z perspektywy I Rzeczpospolitej , Rzeczpospolitej Obojga Narodów to zwykły zdrajca.
 
Wybitni politycy i mężowie stanu Piłsudski , Giedroyć , Lech Kaczyński byli patriotami , Polacy i Rzeczpospolitanie jednocześnie. Dlatego tak ważny jest pomnik Lecha Kaczyńskiego , który za swoją politykę jagiellońską , odnowienie najświetniejszej polskiej myśli politycznej  zasłużył na Wawel.
Pomnik Lecha Kaczyńskiego to bitwa w obszarze świadomości społecznej , zacięta walka o miejsce idei jagiellońskiej w tej przestrzeni .
 
Miał rację Krasnodębski ,że wybory prezydenckie 2010 będą ważniejsze od tych z 1989 roku. Klęska Jarosława Kaczyńskiego to zwycięstwo karłowatej wizji Polski, karłowatości politycznej ,gospodarczej, intelektualnej ,naukowej, cywilizacyjnej . Zdawał sobie dobrze sprawę z tych zagrożeń karłowatością prezydent Lech Kaczyński i dlatego zaproponował Ukrainie stworzenie ścisłego strategicznego sojuszu politycznego i gospodarczego . Dzięki niemu i  Ukraina i Polska przestałyby na początek być karłami politycznymi . Lech Kaczyński powiedział ,że byłby to jeden z najsilniejszych  sojuszy w Europie.
 
Marek Mojsiewicz
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki .Szybki dostęp do ponad 500 moich tekstów tutaj
 
Linki do wypowiedzi Jana Rokity dotyczące Tuska, Kaczyńskiego , Unii, islamu  Sikorskiego jednomandatowych okręgów  wyborczych, modernizacji , systemie prezydenckim, manipulacjach niemieckich przy TraktacieLizbońskim   tutaj
 
Doktryna Mojsiewicza” to doktryna  opierająca się na trzech strategicznych kierunkach które powinny wyznaczać politykę Polski Odbudowa I Rzeczpospolitej w ramach Unii Europejskiej , budowę sojuszu ,którego celem byłoby okrążenie i osłabienie Rosji oraz budowę Zjednoczonego ,  Federalnego Państwa Europejskiego          
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
   
       
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale