Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2293k odsłony
  2576   0

Krasnodębski o zastraszaniu Polaków przez system władzy

Krasnodębski o zastraszaniu Polaków przez system władzy
 
Warto zwrócić uwagę na tekst Krasnodębskiego w Rzeczpospolitej „ To co stłumione powraca
Moją uwagę przykuło zjawisko , które The Economist określa mianem putynizacji . Proces budowy niedemokratycznego systemu władzy , coraz bardziej widoczna fasadowość procedur i instytucji demokratycznych oraz budowa tak charakterystycznego dla systemów totalitarnych społeczeństwa zastraszonego ., zaszczutego . Bardzo ciekawe badania dotyczące brutalnych systemów i relacji społecznych pokazały że są one oparte na na dokładnie takiej samej strategi budowy strachu wobec silniejszego jak w stadach małp szympansów. System kar w strukturze stada małp polega na nieprzewidywalności powodu oraz rodzaju kary. Samiec alfa może równie dobrze okazać pobłażliwość za poważne grożące mu zachowanie jak srodze ukarać za bardzo drobne . Powoduje to poczucie lęku słabszych członków stada terroryzowanych przez grupę w danym momencie kontrolująca stado .
 
I tutaj ilustruje to Krasnodębski , jego opis poziomu lęku polskiego społeczeństwa , poczucie zagrożenia oraz rozpaczliwe poszukiwanie reguł, których przestrzeganie pozwoli uniknąć represji reżymu. Orwell bardzo dobrze opisał metody nowoczesnego państwa totalitarnego . Oraz brak reguł , bezprawie . Utrata pracy , zniszczenie kariery, zniszczenie firmy , uderzenie w dzieci jako normalna sytuacja w systemie „Układu „ . Może to być równie dobrze związane z utrąceniem konkurencji dal jakiegoś członka Układu jak i być karą za sprzeciw wobec amorficznej nomenklatury.
 
Zaszczute , obarczone w sporej części syndromem sztokholmskim społeczeństwo polskie , poddane praniu mózgu przez terror propagandowy III RP, pokornie przekształca się w masę nowego chłopstwa pańszczyźnianego .
 
Naród idzie w kierunku szczeźnięcia . Bo nie ten naród umiera , który przegrywa powstania i bunty, ale ten który już nie jest wstanie ich wzniecić .
 
Krasnodębski „Otóż w Polsce po 20 latach niepodległości ustalił się de facto monocentryczny, monopolistyczny system władzy. Wprawdzie istnieje parę partii politycznych, ale jest – tak postrzegają to Polacy – jeden hegemon. Istnieje jedno centrum władzy, wokół którego krążą satelity. Rola PSL w obecnej koalicji przypomina rolę ZSL, a PJN miałoby szansę stać się zmodernizowanym Stronnictwem Demokratycznym. SLD spełnia funkcję „partyjnego betonu" w ramach obozu rządzącego „...Polacy natomiast dobrze wiedzą, że jest jedna władza, która nie ma specjalnych skrupułów,  a co najwyżej chce zachować pozór. Wiedzą też, że przy władzy można się pożywić i że lepiej z nią nie zadzierać. Dzisiaj nie potrzeba cenzury czy bezpośredniego dozoru policyjnego. Każdy sam się pilnuje, by nie mieć kłopotów. Dziennikarze starają się nie podejmować tematów zbyt niewygodnych dla władzy. Naukowcy rozumieją, że lepiej się np.  nie angażować w Ruch im. Lecha Kaczyńskiego, gdy ma się na przykład otwarty przewód habilitacyjny lub jest się dyrektorem instytutu. Polacy uważają, że lepiej nie afiszować się z opozycyjnymi poglądami politycznymi lub krytyką rządu, bo w pracy może mieć kłopoty żona, a dziecko nie dostanie się na studia doktoranckie. Być może są to lęki przesadzone,  wynikające z braku odwagi cywilnej, lecz coraz bardziej są obecne w polskiej rzeczywistości i ją kształtują.
Władza PO nie jest tylko polityczna – dysponuje ona także władzą ideologiczną dzięki „zaprzyjaźnionym mediom" oraz  gospodarczą, nie tylko dzięki obsadzeniu spółek państwa krewnymi i znajomymi platformowego królika, lecz także sieci szerokich powiązań ze światem biznesu (vide afera hazardowa).” ...( źródło )

 
Nadchodzi w tej chwili prawdziwy kryzys , bo to co do tej chwili przechodzimy to była jedynie burza przed tajfunem . Wzrost podatków , płacenie coraz wyższych odsetek od gigantycznych , niewolniczych długów , jakie zaciągnęła Platforma i idące za tym nędza , proces wywłaszczania ludzi z mieszkań,domów , majątku , jaki już się rozpoczął będą wymagały nasilenia terroru wobec Polaków. Inflacje 10 -15 procent jaka przewiduje Orłowski dodatkowo okradnie Polaków.
Nietrudno przewidzieć stan III Rp po kryzysie. Całe bogactwo narodu, cały majątek zostanie zrabowany przez Oligarchie , przez członków Układu , a reszta, a masa Polaków będzie zmuszona do ciężkiej pracy dla właścicieli III RP .

 
Marek Mojsiewicz

 
Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale