Blog
Rzeczpospolita
Marek Mojsiewicz
89 obserwujących 2326 notek 2039485 odsłon
Marek Mojsiewicz, 6 czerwca 2017 r.

Rząd wypożyczy korporacjom polskiego robola o 4 % drożej

643 5 0 A A A

I kto teraz uwierzy Morawieckiemu? „Mały ZUS” dla mikrofirm odłożony. Nie wiadomo, czy w ogóle będzie...”Mały ZUS”, czyli niskie opłaty na ubezpieczenia społeczne dla mikrofirm, miał dać im przewagę konkurencyjną w trudnym momencie startu, ułatwić utrzymanie się na rynku i szybki rozwój. Niestety, szybko się go nie doczekamy. O ile w ogóle. „...”Myślą przewodnią idei „Małego ZUS-u” było powiązanie wysokości stawek z wysokością osiągniętego przychodu.
Pierwotnie składki na ubezpieczenia społeczne (bez składki chorobowej) miały wynosić 32 zł od każdego przychodu w wysokości 200 zł. To jednak już przeszłość. „...”Niestety, projekt zawetował ZUS. Po liście ZUS do wicepremiera Morawieckiego jego resort zdecydował się rozważyć podwyższenie stawek w stosunku do pierwotnie planowanej wysokości. Ile to będzie ostatecznie, jeszcze nie wiadomo. „...”Teraz w dodatku stało się, jeszcze coś gorszego. Cały ten plan został odsunięty w czasie. Zamiast wejścia w życie 1 stycznia 2018 r., mówi się, że pomoc dla mirkofirm ma obowiązywać najwcześniej od 2019 r., co oznacza, że niekoniecznie będzie to rok 2019. „...(źródło )(link is external)

„ Podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2080 zł - czyli o 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do do 13,50 zł - taką propozycję przyjął we wtorek rząd.”...”Podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2080 zł oznacza wzrost o 80 zł czyli 4 proc. w stosunku do roku 2017. "Jednocześnie Rada Ministrów proponuje, aby minimalna stawka godzinowa w 2018 r. wynosiła 13,50 zł (w 2017 r. jest to 13 zł)" - podkreślono. „...(źródło )(link is external)

Adam Hofman: PiS musi mieć nowy bodziecJednak dopytywany o obecne poparcie dla partii rządzącej Hofman stwierdza, że "bodziec 500 plus przestaje już działać". - Za chwilę musi być nowy bodziec i to czynnik (sprawa Małgorzaty Sadurskiej - przyp. red.), który może PiS-owi zaszkodzić. Bodziec przestanie działać i nie będzie nowego. Jest i drugi – zmiana trendu, to dwie rzeczy, które tylko mogą PiS wywrócić – dodaje polityk.”..(źródło )(link is external)

wynika, że 9 na 10 wolnych wakatów w polskich firmach to dziś propozycje dla osób bez wyższego wykształcenia.”...”- Umasowienie największą skazą polskiego szkolnictwa wyższego - taką tezę stawia Jarosław Gowin, wicepremier, a zarazem minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wskazuje, że w Polsce studia kończy ponad 30 proc. młodych ludzi, choć w Stanach Zjednoczonych gospodarka jest w stanie wchłonąć nie więcej niż 12 proc. magistrów. Co z tego wynika? Ano tyle, że kształcimy ponad potrzeby rynku. Stąd rosnące szeregi sfrustrowanych, a przy tym nie zawsze dobrze wykształconych absolwentów uczelni wyższych, którzy nie potrafią znaleźć dla siebie zatrudnienia „...”Ten algorytm już działa. Brutalnie, ale skutecznie. Uczelnie zaczęły się przystosowywać do nowych warunków. Zaczęto skreślać wiecznych i pozornych studentów, zaostrzono też wymagania egzaminacyjne - twierdzi Gowin. Równocześnie zachwala kształcenie dualne i zapowiada, że ten profil kształcenia będzie w kolejnych latach wspierany przez rząd.„...”- Nie każdy musi mieć wykształcenie wyższe. Wpadliśmy w pułapkę wynikającą z doświadczeń poprzedniego systemu, kiedy ukończone studia poprawiały status społeczny - zgadza się z diagnozą wicepremiera siedzący obecnie w łamach sejmowej opozycji Władysław Kosiniak-Kamysz, były minister pracy i polityki społecznej.”...”Zmianom w systemie kształcenia przyklaskują pracodawcy. Preston McAfee, główny ekonomista Microsoft Corporation, podpowiada, że ważniejsze od nauczenia się konkretnych umiejętności jest uczenie się… samej umiejętności uczenia. Adam Krzanowski, prezes, współwłaściciel, Grupa Nowy Styl, przyznaje, że na 300 pracowników tej firmy w Niemczech nie ma nikogo (łącznie z dyrektorem zakładu) mogącego wykazać się wykształceniem wyższym. Zaś Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service, wskazuje na dane, z których wynika, że 9 na 10 wolnych wakatów w polskich firmach to dziś propozycje dla osób bez wyższego wykształcenia. Jak stwierdza, w dobie IV rewolucji przemysłowej z rynku pracy mogą zniknąć doradcy bankowi i ubezpieczeniowi czy agenci call center, lecz pracownicy z wykształceniem zawodowym takiej wizji obawiać się nie muszą. Martwić powinni się raczej pracodawcy, bo bez rąk do pracy ambitne programy inwestycyjne nie doczekają się realizacji. „ (więcej )

Rafalska: Emerytura nie jest obowiązkiem, a prawem pracownika”...”Emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem pracownika, a żeby z tego prawa dobrze skorzystać, trzeba wiedzieć, czego się spodziewać, pracując dłużej - zapewniła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska „...”"Chcielibyśmy, żeby tak było (więcej osób wybierało pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego - PAP), ale głównym celem kampanii było to, aby każda osoba miała wiedzę o tej zmianie" - powiedziała.
Kampania jest też po to, by, jeśli ktoś nie zna szczegółów zmiany, wiedział, iż może pójść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dowiedzieć się, co się stanie, jeśli przejdzie od razu na emeryturę, a jakie będzie świadczenia, jeśli przejdzie później."Może się zwrócić do doradcy emerytalnego w ZUS, albo też na przykład do zarządu regionu Solidarności - tam też są eksperci, którzy mogą pomóc podjąć decyzję" - tłumaczyła minister."Pamiętajmy o tym, że emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem, a jeżeli z tego prawa chce się skorzystać, to chcielibyśmy, żeby prawo to było stosowane w pełni świadomie - żebyśmy wiedzieli, jakiego świadczenia możemy się spodziewać, a jakie byśmy otrzymywali, gdybyśmy zostali w pracy dłużej" - powiedziała Rafalska."Uważam, że każdy wybór trzeba szanować, bo jest indywidualna decyzja każdej z osób" - podkreśliła. "Wybór godny to też wybór świadomy, a zawsze nasz wybór, który wart jest szacunku" - oceniła."On zależy od naszego stanu zdrowia, od tego jak ciężko pracowaliśmy - czasami 30, czasami 40 lat. Znam kobiety, które powiedziały - nic mnie nie skłoni do dalszej pracy. Nawet gdybym miała otrzymać 200 zł czy 300 zł więcej. I ten wybór należy również szanować" - mówiła Rafalska."Jeżeli ktoś ma pracę, która go satysfakcjonuje, w której się realizuje, ta praca nie jest zbyt ciężka i chcę ją kontynuować, to taki wybór też szanujemy" - dodała. "On przysporzy dodatkowych wpływów do funduszu ubezpieczeń społecznych, podniesie świadczenie emerytalne tej osoby" - przypomniała.Zaznaczyła, że większość osób podejmuje tę decyzję w ostatniej chwili, do końca ją analizując, więc nie ma pewności, ile to może być osób. "Posługujemy się cały czas danymi, z których wynika, że do tej pory 17 proc. osób kontynuowało swoją dalszą aktywność zawodową pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego" - podkreśliła Rafalska.W jej ocenie skoro wracamy do wieku emerytalnego 60 i 65 lat "można sądzić, że większa niż poprzednio część osób będzie chciała kontynuować pracę".Zaznaczyła jednak, że nawet gdyby wszystkie zdecydowały się od razu przejść na emeryturę, pieniądze na ten cel są zabezpieczone.”...(źródło )(link is external)
----------
Ważne
http://naszeblogi.pl/46572-pis-musi-wydymac-emerytow-praca-do-smierci
------
Mój komentarz
Spraw jest poważna. Problem Polski jest elektorat BREB ( bezrobotni, emerycie, renciści, budżetówka ) liczący około 12 milinów trzysta tysięcy wyborców . Polska stała się społeczeństwem calhounowskim ( http://naszeblogi.pl/60198-lajdak-cameron-i-brytyjskie-zdychajace-panstwo-opiekuncze )

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Uzupełnienie Zbigniew Kuźmiuk "Drugą kwestią na którą zwróciłem uwagę, był gwałtowny...
  • @ZEWSII http://naszeblogi.pl/34536-propaganda-socjalistyczna-zachodu-wobec-sukcesu-chin
  • @sapiens polecam Pomysł Centrum Adama Smitha „ Wydaje się, że z wymienionych przyczyn...

Tematy w dziale Gospodarka