Blog
Rzeczpospolita
Marek Mojsiewicz
91 obserwujących 2341 notek 2063823 odsłony
Marek Mojsiewicz, 23 grudnia 2017 r.

Dzisiaj Katalonia, jutro Państwo Łużyckie ?

285 1 0 A A A

Tomasz Bójnicki „ Wyobrażacie sobie Europę bez naszych zachodnich sąsiadów Niemców lub jak wyglądałby Polska z samą Warszawą rozciągająca się na pół województwa mazowieckiego? Wydawałoby się, że to obrazki niczym z głowy szaleńca, ale nic bardziej mylnego! Takie pomysły istniały naprawdę i w pewnych czasach nie wydawały się tak nierealne.
"Niemcy muszą zginąć!"
Wiele osób zastanawiało się, jak będzie wyglądać powojenna Europa, ład polityczny i międzynarodowy po zwycięstwie aliantów i tym samym jaki kształt będzie miał główny agresor czyli Niemcy. Jedną z propozycji był plan Harry’ego Morgenthau’a - amerykańskiego sekretarza skarbu. Opracował on plan dotyczących powojennych Niemiec.
Zakładał on m.in. rozbicie Niemiec na: Niemcy południowe i północne oraz na strefy międzynarodowe, całkowitą demilitaryzację, likwidację przemysłu ciężkiego, stworzenie państwa rolniczo-pasterskiego oraz włączenie części ziem do ZSRR, Polski i Francji.
To i tak nic w porównaniu do tego jakie zamiary miał wobec powojennych Niemiec, pisarz i biznesmen – Theodore Kaufman. W swej publikacji wzywał do całkowicie radykalnych działań. Mianowicie głównym jego hasłem było „German must perish!” czyli „Niemcy muszą zginąć!”.  Głównymi założeniami była całkowita likwidacja państwa niemieckiego i jego rozbiór pomiędzy  sąsiadów.  I tak doszłoby do tego, że mapa Europy wyglądałby tak:”. (Więcej) 

W 1945 roku z dużym napięciem oczekiwano w Polsce nowej konferencji pokojowej bowiem miała ona określić zachodnie granice państwa. Ale zanim do tego doszło Polacy podjęli się zapomnianej dziś, a bardzo interesującej i zgodnej z polską racją stanu inicjatywy, której jednym z celów było osłabienie przyszłych Niemiec. Odżyła wówczas wspierana przez rządy w Pradze i w Warszawie idea powstania państwa łużyckiego. Polska władała Łużycami wraz Budziszynem, za czasów Bolesława Chrobrego. W roku 1002 Bolesław I Chrobry przyłączył Łużyce do Polski, co zostało uznane pokojem w Budziszynie. W 1919 roku delegacja Łużyczan była obecna na obradach konferencji wersalskiej, gdzie zabiegała o utworzenie wspólnego z Czechami państwa. Nie zostali jednak dopuszczeni do głosu. Łużyce   to   region   w   dolinach  Nysy   Łużyckiej   i   Szprewy,   z   głównymi   ośrodkami w   Chociebużu,   Budziszynie   i   Białej   Wodzie,   zamieszkany   w   dużej   mierze   przez autochtoniczną  ludność   słowiańską,   wywodzącą  się   głównie   od   Słowian   Połabskich i mówiącą ich narzeczem. Przez stulecia ten najmniejszy słowiański naród był zdominowany przez żywioł niemiecki, ale udało mu się zachować własny język i odrębność kulturową.Po zajęciu Łużyc przez Armię Czerwoną, Rosjanie zezwolili Łużyczanom na prowadzenie ograniczonej     działalności     politycznej.     Reaktywowano   zasłużone  stowarzyszenie „Domowina”, oraz Łużycką Radę Narodową, która miała reprezentować naród na arenie międzynarodowej. Na jej czele stanął Jan Czyż (także Czyż lub Cys). Na początku stawiał on na współpracę z Czechami. Jednak rząd praski chciał przyłączenia do Czechosłowacji całych Łużyc, co wywołało konflikt i przerzucenie orientacji na Warszawę.
Koncepcja polska polegała na utworzeniu państwa łużyckiego pod kuratelą rządów w Warszawie i w Pradze. Łużyczanie chcieli utworzyć własne państwo po 800-Ietniej niewoli, były prowadzone w tym celu pewne rozmowy i sondaże, ale tak się nie stało. Frakcje  łużyckich   działaczy   narodowych   (z   W.   Kócką  i   J.   Czyzem   na   czele) jak wspomnieliśmy wcześniej szukały poparcia w Warszawie. Polscy komuniści deklarowali ostrożną sympatię dla łużyckiego ruchu. W 1945 roku J. Czyż uzyskał deklarację poparcia od Bolesława Bieruta. Ostrożną, gdyż Polacy, w chwili, gdy ważyły się losy granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, którą Stalin forsował wbrew niemieckim komunistom, obawiali się bardziej zdecydowanie popierać ten pomysł, by cały plan oparcia zachodnich granic Polski na Nysie i Odrze nie zakończył się klęską.”..”Warto też wspomnieć, że Łużyczanie to w pewnym sensie oczywiście „potomkowie” Polaków. W III w.n.e. wyemigrowali z obecnej południowej Polski do dzisiejszych Łużyc i tam osiedlili się. Ich język podlegał wpływom niemieckim, czeskim i połabskim, ale pozostał najbardziej ze wszystkich podobny do polskiego (nawet bardziej niż słowacki). Przykład tekstu z Serbskiego Kodeksu Narodowego: „Serbski lud a kuidy Serb ma prawo na zachowanje swojeje narodneje identity w starodawnem sedleńskem- Łuiicach”. Szkoda, że 65 lat temu nie powstała Republika Łużycka. „...(źródło )(link is external)

Eli Barbur „Obserwuję ostatnio z rosnącym obrzydzeniem –rozmydlanie historycznej i moralnej odpowiedzialności, jaką ohydna dla MNIE nacja niemiecka ponosi za hitleryzmi związane z tymludobójstwo oraz potworne zbrodnie wojenne. Ten niemiecki proceder obserwowany jest też w Polsce - wiadomo, o co chodzi.”....”Niemcy rozpętali dwie straszliwe wojny światowe + Holokaust. Napisałem wczoraj w necie, żenależało ich rozproszyć po świecie i wynarodowić po II wojnie, zaś ich ziemie podzielić między sąsiadami.Gdyby istniała jakaś elementarna sprawiedliwość na świecie - dokładnie tak należało postąpić. „....”Warto uświadomić sobie mało znany fakt, żeza Wilhelma II - pierwszym obozem zagłady na świecie stała się niemiecka „Rekinia Wyspa” wNamibii. Zamordowali tam 80 tysięcy Afrykanów i zaczęli „badania nad wyższością rasy nordyckiej „ ( http://naszeblogi.pl/59828-paniczny-strach-w-berlinie-ze-kaczynski-odbuduje-i-rzeczposp )

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • jak młoda  kobieta , której rodzice dostawali 500 plus na nią  nie chce pracować nocą  to...
  • Uzupełnienie Zbigniew Kuźmiuk "Drugą kwestią na którą zwróciłem uwagę, był gwałtowny...
  • @ZEWSII http://naszeblogi.pl/34536-propaganda-socjalistyczna-zachodu-wobec-sukcesu-chin

Tematy w dziale Kultura