Morfej Morfej
72
BLOG

Zmasowany atak na szpital dziecięcy w Kijowie

Morfej Morfej Polityka Obserwuj notkę 4
Zmasowany atak na szpital dziecięcy w Kijowie. Rada bezpieczeństwa ONZ z pilnym posiedzeniem Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołała posiedzenie z powodu zmasowanego rosyjskiego ataku przeprowadzonego na największy ukraiński szpital dziecięcy Ochmatdyt. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Wielkiej Brytanii, Ekwadoru, Słowenii, USA i Francji.

Rosja dopuściła się kolejnego barbarzyńskiego aktu skierowanego na ukraińskie obiekty cywilne, skutkiem którego były liczne ofiary i zniszczenia. W ten sposób Rosja zademonstrowała całkowite lekceważenie prawem międzynarodowym i normami humanitarnymi, co swoją drogą wymaga odważnych decyzji ze strony społeczności międzynarodowej.

Po rosyjskim ataku rakietowym na Ukrainę, przeprowadzonym 8 lipca br., wiadomo już o zgonie 40 osób, w tym czwórki dzieci oraz około 190 rannych. W samym Kijowie zostało hospitalizowano 64 osoby i te liczby będą tylko rosły, ponieważ nie wszystkie gruzy zostały usunięte, niektóre z hospitalizowanych osób są w stanie krytycznym. Uszkodzonych zostało ponad 100 obiektów infrastruktury stolicy, w tym szpital dziecięcy, szpital położniczy, przedszkola, centrum biznesowe i budynki mieszkalne.

Moskwa celowo i bezlitośnie wybrała czas ostrzału 10 rano, kiedy na ulicach Kijowa, zwłaszcza w centrum miasta, jest dużo ludzi. Poniedziałek jest zwykle dniem przyjmowania pacjentów, więc szpital miał wielu odwiedzających. W momencie ataku w klinice Ochmatdyt przebywało ponad 650 młodych pacjentów i tyle samo personelu. Ten akt terrorystyczny jest kolejnym dowodem na to, że Rosja celowo atakuje ludność cywilną, uderzając w najbardziej wrażliwe i humanitarne obiekty. Wśród zabitych w szpitalu była młoda lekarka nefrolog oraz krewni małych pacjentów! Unikalny sprzęt medyczny i laboratoria zostały zniszczone, co znacznie komplikuje leczenie ukraińskich dzieci.

To nowy poziom cynizmu ze strony Rosjan! W końcu zaatakowano chore ukraińskie dzieci, ich rodziny i lekarzy. Rosja dokładnie wiedziała, dokąd wycelowała swoje pociski i musi zostać ukarana za wszystkie popełnione zbrodnie. Takie działania Rosji są wyraźnym naruszeniem Konwencji Genewskich zabraniających ataków na placówki medyczne.

Pięć budynków szpitala dziecięcego zostało zniszczonych (w tym najnowszy, oddany do użytku podczas pełnoskalowej wojny). Jeden z budynków zawalił się i został zrównany z ziemią. Ponadto uszkodzony został budynek Centrum Kardiochirurgii Dziecięcej. Zniszczeniu i znacznemu uszkodzeniu uległy oddziały toksykologii, onkohematologii, onkologii, chirurgii urazowej. Nazwy oddziałów świadczą o znaczeniu opieki medycznej dla leczonych w nich dzieci. Podczas ataku w szpitalu przeprowadzano 3 zabiegi chirurgiczne, w wyniku eksplozji wybito szyby w salach operacyjnych, uszkodzono i zniszczono sprzęt medyczny.Jeden z młodych pacjentów przebywających na stole operacyjnym doznał rany klatki piersiowej od odłamków szkła i obecnie lekarze walczą o jego życie w innej klinice.

"Celowanie w ludność cywilną i obiekty cywilne jest zabronione na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego. Wszelkie takie ataki są niedopuszczalne i muszą zostać natychmiast przerwane" –oświadczył sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Rosyjski pocisk został wycelowany w szpital Ochmatdyt celowo! Świadczy o tym zarówno analiza nagrań wideo wykonanych przez naocznych świadków ataku, jak i charakter zniszczeń. Oświadczenia rosyjskich propagandystów o tym, że atak został przeprowadzony przez inną rakietę, nie wytrzymują żadnej krytyki. Kreml używa wyretuszowanych ujęć nagrania w celu usprawiedliwienia ataku, ale fakty mówią same za siebie. Nowoczesne technologie pozwalają na szczegółowe zbadanie każdego zdjęcia. Analiza nagrania ataku demonstruje wyraźne dowody na to, że pocisk był wycelowany właśnie w szpital. Charakter eksplozji, jej siła i skala zniszczeń potwierdzają, że atak był celowy i użyto potężnych materiałów wybuchowych. Rosyjscy przywódcy i specjaliści wojskowi nie mogli nie wiedzieć o współrzędnych takich obiektów cywilnych jak szpitale, zwłaszcza tych zlokalizowanych w centrum miasta. Tym bardziej w przypadku placówki medycznej znanej daleko poza granicami Ukrainy. Wszelkie twierdzenia o przypadkowym trafieniu wydają się skrajnie nieprawdopodobne.Zaprzeczenia strony rosyjskiej, że szpital został uszkodzony przez odłamki lub rzekomo ukraiński pocisk, to trywialne i słabe wymówki. Rosyjscy propagandyści próbują dezinformować opinię publiczną, twierdząc, że celem ataku rakietowego było posiedzenie w sztabie generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy. Dowody wskazują jednak, że atak był wymierzony konkretnie w szpital dziecięcy.

W przededniu szczytu NATO Rosja demonstruje nie tylko całkowity brak dążenia do zakończenia wojny, lecz także dąży zająć Ukrainę i grozi każdemu krajowi Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Federacja Rosyjska dokonująca największej agresji od czasów II wojny światowej nie powinna być reprezentowana w Organizacji Narodów Zjednoczonych, a tym bardziej nie powinna mieć prawa weta odziedziczonego po ZSRR. Popełnianie zbrodni wojennych i systematyczne łamanie prawa międzynarodowego czyni udział Rosji w ONZ bezsensownym. Społeczność międzynarodowa powinna zainicjować proces wykluczenia Rosji z ONZ i pozbawienia jej prawa weta. Ta tragedia po raz kolejny podkreśla potrzebę wzmocnienia międzynarodowego wsparcia wobec Ukrainy i postawienia przed sądem wszystkich zbrodniarzy odpowiedzialnych za popełnienia takich zbrodni wojennych.


https://romaniainform.ro/atac-masiv-asupra-spitalului-de-copii-din-kiev-reuniunea-de-urgenta-a-consiliului-de-securitate-al-onu/


Morfej
O mnie Morfej

Ukraina, Rosja,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka