MPolo MPolo
476
BLOG

Rasistowskie nazwy ptaków? Teraz zmienia się nazwy nawet zwierząt.

MPolo MPolo Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
W Stanach Zjednoczonych szaleństwo zmiany nazw obudzonych rozprzestrzenia się teraz także na ornitologów. Nazwy mają zostać zmienione nawet 80 gatunkom ptaków, ponieważ na ich nazewnictwo rzekomo miał wpływ rasizm i mizoginia. Kolejny ikonoklazm marksistowskich lewicowo-liberalnych fanatyków, którzy po prostu chcą wymazać fragmenty historii.

W 2021 r. Amerykańskie Towarzystwo Ornitologiczne (AOS) ogłosiło zamiar zmiany nazw ptaków nadanych na cześć właścicieli niewolników i kolonialistów. Teraz sprawa staje się poważna. W czasach budzącego się ikonoklazmu, w których nazwy ulic są już zmieniane, a posągi burzone, ponieważ nie pasują do ideologicznej koncepcji, jest to prawdopodobnie logiczna konsekwencja. W sumie od 70 do 80 gatunków ptaków, które są rodzime dla Stanów Zjednoczonych i Kanady, znajduje się obecnie na liście zmian nazw.

https://americanornithology.org/american-ornithological-society-will-change-the-english-names-of-bird-species-named-after-people/

„Jako naukowcy pracujemy nad wyeliminowaniem stronniczości w nauce. Jednak w przeszłości istniały uprzedzenia co do tego, jak nazywa się ptaki i kto ma zaszczyt nadać ptakowi imię po nich. Ekskluzywne konwencje nazewnictwa opracowane w XIX wieku i przesiąknięte rasizmem i mizoginią już dziś nie sprawdzają się w naszym przypadku. Nadszedł czas, aby przekształcić ten proces i ponownie skupić się na ptakach tam, gdzie należy” – stwierdziła w oświadczeniu Judith Scarl, dyrektor wykonawcza AOS.

„Imię ma moc, a niektóre angielskie nazwy ptaków nadal mają powiązania z przeszłością, które dziś są wykluczające i szkodliwe” – powiedziała Colleen Handel, prezes stowarzyszenia. Na przykład, zgodnie z oświadczeniem, AOS zmieniło nazwę McCown's Longspur, małego ptaka śpiewającego z prerii Wielkich Równin, na Grubodzioby Longspur. Oryginalna nazwa ptaka nawiązuje do Johna P. McCowna, generała armii Konfederacji podczas wojny domowej w USA, ale nazwa ta była „postrzegana jako bolesne odniesienie do niewolnictwa i rasizmu”.

Organizacja stwierdziła jednak również, że dwuczęściowe nazwy naukowe, których badacze na całym świecie używają w swoich komunikatach, pozostaną niezmienione w ramach tej inicjatywy. Byłyby one regularnie oceniane i dostosowywane, jeśli to konieczne, z naukowego punktu widzenia i zgodnie z przepisami międzynarodowymi.

MPolo
O mnie MPolo

........

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości