MPolo MPolo
725
BLOG

Osoby często korzystające z mediów społecznościowych są postrzegane jako mniej męskie

MPolo MPolo Społeczeństwo Obserwuj notkę 1
Mężczyźni są postrzegani jako bardziej kobiecy, im częściej korzystają z mediów społecznościowych. Według nowego norwesko-amerykańskiego badania jest to prawdą niezależnie od zawodu, wykształcenia czy używanej platformy.


Ogólnie wiadomo już, że kobiety korzystają z mediów społecznościowych w większym stopniu niż mężczyźni. Są obecne na większej liczbie platform i częściej publikują posty. W nowym badaniu naukowcy chcieli przyjrzeć się bliżej innym stereotypom dotyczącym płci i mediów społecznościowych.

"Celem tego badania jest zbadanie wyjątkowego stereotypu związanego z korzystaniem z mediów społecznościowych przez mężczyzn" - piszą naukowcy w artykule naukowym opublikowanym w Emerald Insight.

Naukowcy z BI Norwegian Business School i University of Dayton w USA przeprowadzili serię eksperymentów, w których respondenci zostali poproszeni o ocenę "normalnego, przeciętnego, zwykłego" człowieka, który często lub rzadko publikuje posty w mediach społecznościowych. 1300 osób z USA i Wielkiej Brytanii wzięło udział w badaniu.

Jeśli mężczyzna korzystał z mediów społecznościowych częściej, wydawał się bardziej kobiecy w oczach respondentów w porównaniu do tych, którzy korzystali z mediów społecznościowych rzadziej. Było to prawdą niezależnie od zawodu, wykształcenia, zamożności czy używanej platformy. Dotyczyło to również mężczyzn influencerów, którzy publikowali posty kilka razy dziennie, ale także mężczyzn, którzy publikowali posty o kimś innym lub o czymś innym niż oni sami.

"Respondenci konsekwentnie oceniali mężczyznę jako bardziej kobiecego, gdy opisywano go jako częstego użytkownika mediów społecznościowych" - podsumowują badacze.

W badaniu poproszono również uczestników o porównanie kobiet z różnymi zachowaniami w mediach społecznościowych. Nie stwierdzono, by kobieta była bardziej kobieca, jeśli w większym stopniu korzystała z różnych platform. Jednak wszyscy, niezależnie od płci, wydawali się być bardziej "poszukujący uwagi", jeśli często publikowali w mediach społecznościowych.


MPolo
O mnie MPolo

........

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo