Blog
Za Mostem Uniwersyteckim
Człowiek zwany Ickiem
Człowiek zwany Ickiem leszcz polityczny
0 obserwujących 12 notek 6746 odsłon
Człowiek zwany Ickiem, 17 listopada 2009 r.

Prawo upadłościowe - apel do polityków i RPO

 Salon, ze względu na osoby go czytające, wydaje się być dobrym miejscem do zamieszczenia apelu dotyczącego prac legislacyjnych. Korzystając więc z takiej szansy i licząc, że ktokolwiek – może jakiś polityk a może Rzecznik Praw Obywatelskich – spojrzy na mojego bloga i zaapeluje do swoich kolegów o odrobinę rozsądku w tworzonych projektach.

 
Co jest powodem mojego poirytowania? Otóż do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej Prawo upadłościowe i naprawcze a od kilku dni w różnych miejscach są opisywane różnego rodzaju „dobrodziejstwa”, które politycy chcą „podarować” w „prezencie” obywatelom. Zapomina się tylko o jednym – upadłość konsumencka jest i będzie, właśnie dzięki politykom, w dalszym ciągu fikcją.
 
Nie ma w projekcie propozycji zmiany art. 13 ust. 1, który mówi: „Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.”Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, aby skorzystać z upadłości należy posiadać pieniądze na przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Ile takie postępowanie kosztuje? Jedyne piętnaście do dwudziestu tysięcy złotych. Sądy oddaliły z tego powodu całe mnóstwo wniosków – każdy bowiem racjonalny człowiek zdaje sobie sprawę, że osoba fizyczna będąca niewypłacalnym bankrutem nie będzie miała tylu pieniędzy. Ostatnie postępowanie upadłościowe osoby fizycznej zakończone sukcesem (i jedyne o którym słyszałem aby się udało) było możliwe tylko dzięki życzliwości pewnej kancelarii adwokackiej, która pokryła wszystkie koszty z nim związane, traktując tę sprawę jako poligon doświadczalny dla swoich prawników. Innych ludzi po prostu nie stać na bycie upadłym!
 
Ile jeszcze czasu minie, zanim nasi drodzy posłowie zrozumieją, że tworzą prawo, które nie ma żadnego zastosowania? Kiedy w końcu pójdą po rozum do głowy i kreując jakąś instytucję prawną będą ją kreowali w sposób użyteczny? Dlatego apeluję – drodzy politycy! Drogi Rzeczniku! Zróbcie coś z tą sprawą bo czytając dumne uzasadnienie do najnowszej nowelizacji zwykłego człowieka nerwy zżerają aż zanadto. I pamiętajcie drodzy decydenci - koszty upadłości osoby fizycznej powinny być i) niskie i ich spłata powinna być ii) rozłożona w czasie. Inaczej będziecie tworzyć coś tylko dla waszej własnej satysfakcji.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Teksty, które warto przeczytać: . . . http://coryllus.salon24.pl/138156,przyjaciel-esesmana-landaua

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Chevalier Popisałem się indolencją? Pan wybaczy, ale to Pan jako pierwszy zaproponował...
  • @Chevalier Czyli jednym słowem wie Pan o czym pisze podobnie jak bloger Azrael. Ale to i tak on...
  • Autor Rozumiem, że podobnie do blogera Azraela jest Pan wybitnym znawcą tematu i specjalistą...

Tematy w dziale