0 obserwujących
83 notki
114k odsłon
10174 odsłony

Thor Steinar. Bawełniana Dywizja

Wykop Skomentuj4

Dwa tygodnie temu hakerzy z grupy Anonymous w czasie tzw. „Operacji Blitzkrieg” opublikowali w internecie dane teleadresowe ok. 450 Polaków . Większość z nich to osoby, które kiedyś  zarejestrowały się w internetowym sklepie niemieckiej firmy odzieżowej Thor Steinar. Co takiego jest w ubraniach tej firmy, że to właśnie jej sklep stał się obok stron Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD) i forum neonazistowskiej organizacji Blood&Honour celem ataku „Anonimowych”?

Założona w 2002 roku przez Niemca Axela Kopelke firma Mediatex produkuje ubrania z pozoru niewyróżniające się na tle innych sportowych marek. W swojej ofercie ma kolekcje skierowane do mężczyzn i kobiet w wieku 18-40 lat, ale także gamę produktów dla młodzieży. Kurtki, bluzy oraz akcesoria TS są w Polsce dostępne za pośrednictwem kilku sklepów internetowych, oraz w najpopularniejszych portalach aukcyjnych. Obok marek takich jak Pit Bull, Lonsdale czy polski Pretorian cieszą się uznaniem przede wszystkim kibiców piłkarskich, oraz ludzi lubiących tzw. „uliczny styl”. Choć atrakcyjne wzornictwo i ciekawy krój przyciągają klientów „niezorientowanych”, to w Niemczech od wielu lat  podnoszone są argumenty, że Thor Steinar to firma stworzona z myślą o „nowej generacji neonazistów”, a z pozoru niewinne nadruki mają ukryte podteksty, odwołujący się do hitlerowskich Niemiec i okresu II wojny światowej.

Oficjalnie przedstawiciele firmy odcinają się od związków z narodowym socjalizmem. W Internecie nietrudno jednak odnaleźć zdjęcia z manifestacji neonazistowskiej Narodowodemokratycznej Parti Niemiec (NPD), na których widać jej sympatyków ubranych w kurtki i bluzy TS. Noszenie odzieży Thora Steinara jest obecnie zabronione m.in. w niemieckim Bundestagu, na uniwersytecie w Greifswaldzie i niektórych niemieckich stadionach piłkarskich.

Runiczne akcenty

Na logotyp firmy składają się dwie celtyckie runy: tiwaz i sowilo. Pierwsza, symbolizuje „etykę wojownika”, druga związana jest ze zwycięstwem.. Z połączenia obu nazw powstaje Sigtýr – jedno z imion Odyna. Jednak co bardziej interesujące, obie runy złożone razem tworzą akronim firmy – (T)hor (S)teinar. Maja też  inną, ciemną historię. Noszona na lewym ramieniu runa Tyra była odznaką, którą po ukończeniu SA-Reichsführerschule w Monachium otrzymywali żołnierze m.in. SS i SA. Runa Sowilo była obok swastyki najbardziej rozpoznawalnym symbolem nazistowskich Niemiec. Z dwóch takich symboli niemiecki grafik, Wather Heck złożył w 1933 symbol zbrodniczej SS, który jest zauważalny w odwróconym o 30 stopni logotypie firmy. Inne źródła podają też, że logo zawiera ukryty symbol „wilczego haka”, symbolu używanego przez szereg nazistowskich organizacji. W 2004 roku doszło nawet do konfiskaty odzieży. Firma wprowadziła nowy logotyp, który nie wzbudza już takich kontrowersji. Sąd wydał opinię, że jest to „krzyż św. Andrzeja  z dwiema kropkami”. Co jednak godne uwagi i nowe logo nawiązuje do runicznej symbolki. Runa gebo, bo o niej mowa, ma przesłanie „miłości do wszystkich istot żyjących”. Trudno powiedzieć, czy właśnie ta przewrotna symbolika była powodem użycia jej w zastępstwie kontrowersyjnych tiwaz i sowilo.

                                                         
                                                             Logotypy Thora Steinara

W 2004 roku sąd jednego z niemieckich landów zabronił produkcji odzieży z runicznym logo i nakazał konfiskatę całości zmagazynowanego towaru. Odzież Steinara była w tamtym okresie wielokrotnie konfiskowana i stała się przedmiotem ponad 250 postępowań,  aż do momentu kiedy we wrześniu 2005 r. sąd wyższej instancji nie przywrócił do obiegu kwestionowanego logotypu. Obecnie oba funkcjonują równolegle. 

Nordycka Dywizja Steinara

Jednak nie tylko logotyp był  celem krytyki przeciwników Thora Steinara. Od początku istnienia firmy pojawiły się kontrowersje związane ze wzornictwem umieszczanym na ubraniach. Bo choć firma została założona przez Niemca i do 2009 roku siedziba Mediatex znajdowała się za naszą zachodnią granica, w swojej polityce firma  często odwołuje się do norweskich, nordyckich i neopogańskich akcentów.  Tak było choćby w Hamburgu i Berlinie, gdzie sklepom nadano nazwy norweskich miast: „Brevik”, "Larvik"i  „Tonsberg”. Często wykorzystywanym akcentem była też norweska flaga, stały element wzornictwa i wystroju sklepów. Na uwagę zasługuje też fakt, że wpisane w norweską flagę logo TS przypominało wojenną flagę III Rzeszy.

                                       

                                      Zdewastowany sklep Thor Steinar  "Tonsberg" w Berlinie

 W związku z licznymi kontrowersjami, w lutym 2008 roku rząd norweski wystąpił wobec firmy na drogę sądową. Ostatecznie TS zrezygnował z wykorzystywania flagi, jednak nazwy miast, a także frazy takie jak „Nordic Company” czy „Nordic Division” w dalszym ciągu pojawiają się na odzieży. Według niektórych źródeł są one nawiązaniem m.in. do 11 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Nordland" - jednostki wojskowej Waffen-SS, złożonej głównie z żołnierzy z krajów skandynawskich. Podobne przykłady można mnożyć.
Dość powiedzieć, że sama nazwa firmy wg. niektórych źródeł nawiązuje do Felixa Steinera - generała Waffen-SS, dowódcy Grupy Armii Steiner. Ten w 1945  otrzymał rozkaz przyjścia na odsiecz okrążonemu Berlinowi. Wobec braku praktycznych możliwości wykonania rozkazu, odmówił jego wykonania. Podczas procesów norymberskich został oczyszczony z zarzutów zbrodni wojennych.. W tym kontekście slogan „Division Thor Steinar” brzmi cokolwiek dwuznacznie.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale