wiesława wiesława
4576
BLOG

Katolicy a koronawirus

wiesława wiesława Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 128


„Nie ma więc powodu do jakiejkolwiek rywalizacji między rozumem a wiarą:

rzeczywistości te wzajemnie się przenikają,

każda zaś ma własną przestrzeń, w której się realizuje”

(Św. Jan Paweł II, encyklika „Fides et ratio”)

Do Polski dotarła epidemia COVID-19. Lewactwo znalazło sposób na epidemię – trzeba natychmiast pozamykać kościoły, bo to są miejsca najbardziej sprzyjające zakażeniom. Wczoraj takie żądanie przedstawiły na konferencji prasowej działaczki Nowej Lewicy (powstałej ze starego SLD). Zdaniem kobietonów z Nowej Lewicy udział w „Manifie” zagrożenia epidemiologicznego nie wywołuje, a gdyby nawet powodował, to warto jest podjąć ryzyko, aby przypomnieć Polakom, że „Aborcja jest podstawowym prawem kobiety” a seks-pracownice muszą mieć prawo do ubezpieczenia i emerytury. Natomiast uczestnictwo w nabożeństwie stwarza poważne zagrożenie epidemiologiczne.

W tzw. internetach natychmiast pojawiły się postulaty:

„Należy zamknąć te przybytki, których funkcjonowanie nie jest konieczne dla podtrzymania życia czy zdrowia.”

„Co stoi na przeszkodzie, żeby je na jakiś czas zamknąć? Zresztą msze podpadają pod imprezy masowe, które zostały odwołane i zakazane. I słusznie, każdy sposób na walkę z epidemią jest dobry. A ten wydaje się wręcz konieczny.  

Co z tego, że zamkniemy granice, jak tysiące ludzi zarażą się w kościele, bo zdaniem różnych fanatyków pokroju Terlikowskiego życie wieczne jest najważniejsze?”

Tak to mniej więcej jest uzasadniane. Zaznaczam, ze są to opinie nadające się do druku; tych zawierających treści wulgarne i obelżywe dla nas, katolików, nie cytuję.

Za pozamykaniem kościołów stanowczo opowiadają się też osoby deklarujące się jako katolicy, ale nie narzucające się Panu Bogu swoją obecnością w świątyniach, ani na pielgrzymkach, i ograniczające swój katolicyzm do dorocznej wizyty w kościele w Wielką Sobotę, z koszyczkiem wypełnionym pisankami (plus cukrowy baranek).

W tej sytuacji uważam, że warto poznać Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski:

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a.kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

b.przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

c.znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

d.cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

e.należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

f.na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

 g.rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

 3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:

a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,

b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,

c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:

a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,

b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,

c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

 Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”. 

 

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

Wyjaśnienie:

Dyspensa nie oznacza zakazu uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. dla tych, którzy tego pragną. Ci zaś, którzy albo są w grupie poważnego ryzyka, albo muszą się (być może po raz pierwszy w życiu) zmierzyć z poważnym lękiem, mogą pozostać w tym wypadku w domu bez obawy o dodatkowy konflikt sumienia. Uważam tę rekomendację za najbardziej właściwą.

***

W internecie można zetknąć się nie tylko z objawami wojującej głupoty. Ksiądz Wojciech Wegrzyniak zaproponował na Fb „Dekalog na czasy zakaźne”

1. Modlić się do Boga

2. Słuchać służb medycznych

3. Nie czytać za dużo na ten temat

4. Przemyśleć sens życia

5. Przygotować się na ewentualną chorobę i śmierć

6. Pojednać się z niepojednanymi

7. Wyspowiadać się

8. Sporządzić testament

9. Wykorzystać czas na relacje z domownikami

10. Powtarzać ze spokojem serca:

„Chociażbym chodził ciemną doliną,

zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” (Ps 23,4)

***

Przypisaniu notki autorka korzystała z następujących publikacji:

• https://ekai.pl/rada-stala-kep-rekomenduje-dyspense-od-uczestnictwa-w-niedzielnej-mszy-sw/

• https://www.gosc.pl/doc/6210380.Dekalog-na-czasy-zakazne-ks-Wegrzyniaka


wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo