10 czerwca w domu aukcyjnym Rempex wystawiono na aukcję i sprzedano obraz „Gęsiarka” (olej na tekturze, 17,5 x 13.5 cm) namalowany przez Romana Kochanowskiego w 1881 roku. Cena wywoławcza: 12 tysięcy złotych.
Sprzedaż obrazu nie zostałaby odnotowana przez media, gdyby nie fakt, że znajdował się w tzw. "systemie ewidencji majątku Kancelarii Prezydenta RP", z datą przychodu 1979 r. Wcześniej obraz znajdował się w zbiorach Urzędu Rady Ministrów (w pałacu w Otwocku Wielkim).
Obraz można obejrzeć kliknąwszy:
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Kochanowski/Index.htm
Biogram Romana Kochanowskiego znajduje się w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego, opublikowanym w latach 1967-1968.
Roman Kochanowski urodził się w Krakowie 28 lutego 1857 roku w rodzinie rzemieślniczej; był synem zamożnego rzemieślnika Antoniego i Honoraty Benisz. Ukończył 6-klasową Szkołę Realną w r. 1873. W latach 1873-1875 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Henryka Grabińskiego. Potem kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu oraz w Akademii monachijskiej. Na stałe osiadł w Monachium (podobnie jak Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski, Władysław Czachórski). W r. 1892 ożenił się z córką burmistrza monachijskiego Marią Kaffel, z którą miał syna Romana (ur. 1894), zamieszkałego w Monachium (w jego posiadaniu przetrwała spuścizna artysty: dokumenty, korespondencja, obrazy). W 1906 roku nabył niewielką posiadłość we Freisingu w pobliżu Monachium.
Roman Kochanowski mimo wieloletniego pobytu w Monachium. zachował silne poczucie polskości. Do Polski przyjeżdżał na krótkie pobyty, do swego ojca i siostry Marii Krzyżanowskiej, często spędzał wakacje na wsi w Chobienicach u Józefa Mielżyńskiego; przysyłał regularnie swoje obrazy na wystawy w Polsce.
Roman Kochanowski wystawiał swoje obrazy na wystawach w kraju i za granicą, niejednokrotnie otrzymując nagrody. Jego obrazy były kupowane przez cesarza Austrii Franciszka Józefa, bawarskiego księcia regenta Luitpolda i innych. Z wystawy jubileuszowej w r. 1888 w Wiedniu cesarz Franciszek Józef zakupił jego pejzaż Zima polska. Największe sukcesy artystyczne odnosił w latach 1880-1900. Wiele jego obrazów zostało zakupionych w Polsce.
Roman Kochanowski malował polskie pejzaże, ziemię rodzinną, z którą był głęboko związany. W XX wieku jego realistyczne malarstwo zaczęło tracić popularność, jego obrazy coraz rzadziej trafiały do Polski. Od 1933 roku nie miał prawa wystawiać prac w hitlerowskich Niemczech. Do tego doszedł zakaz sprzedaży swoich obrazów, a później obowiązek systematycznego meldowania się w policyjnym komisariacie. Około 1943 roku przestał malować. Zmarł w Freising nad Izarą (koło Monachium) 3 VIII 1945 r.
***
http://niezalezna.pl/71304-gesiarka-obraz-skradziony-z-palacu-prezydenckiego-juz-zostal-sprzedany
http://www.ipsb.nina.gov.pl/index.php/a/roman-kochanowski
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Kochanowski/Index.htm
Inne tematy w dziale Kultura