90 obserwujących
577 notek
1105k odsłon
5867 odsłon

Paszporty Paragwaju

Wykop Skomentuj35

Chciałbym mieć paszport Urugwaju,  

ach, jaki to jest piękny kraj,

ach, jak przyjemnie być poddanym

kraju, co zwie się: Urugwaj...

Chciałbym mieć paszport Paragwaju,

złoty i wolny to jest kraj,

ach, jak przyjemnie być poddanym

kraju, co zwie się: Paragwaj.

Chciałbym mieć paszport Costa Rici,

nieba seledyn... wieczny maj...

ach, jak przyjemnie móc powiedzieć,

że Costa Rica to mój kraj...

Chciałbym mieć paszport boliwijski,

jak przyjaciele moi dwaj...

Boliwia żywicą wonna kraina...

ach, jaki to jest piękny kraj...

Chciałbym mieć paszport Hondurasu,

(Honduras brzmi jak wschodni raj...),

Przyjemnie rzucić od czasu do czasu

Honduras właśnie, to mój kraj...

Chciałbym mieć paszport Urugwaju,

mieć Costa Rica, Paragwaj,

po to, by mieszkać spokojnie w Warszawie,

to jednak najpiękniejszy kraj.

(Władysław Szlengel, Paszporty,

wiersz powstał w 1942 r. w warszawskim getcie)

W poniedziałek, 21 maja 2018 r. Paragwaj przeniósł swoja ambasadę z Tel-Awiwu do Jerozolimy. W uroczystościach otwarcia ambasady w Malha Technological Park wziął udział prezydent Horacio Cartez, który w tym celu przybył w niedzielę z Paragwaju do Izraela. W ubiegłym tygodniu tym samym gmachu otworzyła swoją ambasadę Gwatemala. Wcześniej USA umieściły swoją ambasadę w budynku swego konsulatu w Jerozolimie.

Przemawiając podczas uroczystości otwarcia ambasady, premier Netanyjahu nazwał prezydenta Cartesa „a great friend of Israel and a great personal friend of mine” i zadeklarował: „This is a great day for Israel, a great day for Paraguay, and a great day for our friendship”. Netanyahu podkreślił tez, ze Paragwaj „pomagał ratować Żydów uciekających z nazistowskich Niemiec” i że pamięć o tej pomocy jest stale obecna w Izraelu:

“It was an act of benevolence and mercy that was forever engraved in our hearts. Israel remembers its friends, and has no better friend than Paraguay.” (To był akt życzliwości i miłosierdzia, który zawsze pozostanie w naszych sercach. Izrael pamięta o swoich przyjaciołach, i nie ma lepszego przyjaciela niż Paragwaj).

Trzeba ubolewać, że w umysłach i sercach Izraelczyków nie pozostała wiedza, że praktycznie wszystkie paragwajskie paszporty, dzięki którym prześladowani przez III Rzeszę Żydzi zdołali opuścić Europę, zostały sfabrykowane w latach 1942-1943 przez personel polskiej ambasady w Bernie. Co najmniej 1056 fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów (zwykle na każdym paszporcie były dwie osoby) wystawił w latach 40. konsul Konstanty Rokicki. Według wyliczeń Ambasady RP w Bernie, konsul Rokicki wystawił co najmniej trzy serie paszportów, a ponadto dla paru tysięcy osób Rokicki spowodował wydanie wyłącznie zaświadczeń o obywatelstwie Paragwaju bez produkowania paszportów.

Podczas WW II polski rząd na uchodźstwie reprezentowany był przez poselstwa RP: w Szwajcarii, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji. Pozostałe państwa albo znalazły się pod niemiecką okupacją, albo – pod naciskiem Niemców – zamknęły polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne. Polskie poselstwo w Szwajcarii znajdowało się w Bernie, i od 1940 roku kierował nim Aleksander Ładoś.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich, którzy w celu ratowania europejskich Żydów z Zagłady wspólnie stworzyli system nielegalnego wytwarzania paszportów południowoamerykańskich. Do tej grupy należeli:

1. Aleksander Ładoś (1981-1963), poseł RP w Bernie w latach 1940-1945,

2. Konstanty Rokicki (1899-1958), konsul RP w Bernie w latach 1939-1945,

3. Stefan Ryniewicz (1903-1987), radca poselstwa RP w latach 1938-1945, zastępca posła Łado-sia,

4. Juliusz Kūhl (1913-1985), attache poselstwa RP, ekspert ds. kontaktów z organizacjami żydowskimi,

5. Abraham Silberschein (1981-1951), prawnik, działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP,

6. Chaim Eiss (1876-1943), kupiec pochodzący z Ustrzyk, działacz Agudat Israel.

Abraham Silberschein przybył do Genewy ze Lwowa tuż przed wybuchem wojny (miał być przedstawicielem Światowego Kongresu Żydów). Po wybuchu wojny Silberschein założył Komitet Pomocy Żydom Dotkniętym przez Wojnę RELICO (Komitee zur Hilfeleistung für die Kriegsbetroffene Jüdische Bevölkerung), który zajmował się pomocą żydowskim uchodźcom przebywającym w Szwajcarii.

Chaim Eiss, działacz organizacji Agudat Israel, zrzeszającej ortodoksyjnych Żydów, przebywał w Szwajcarii od początku XX wieku (był właścicielem sklepu w Zurychu). Miał liczne kontakty z żydowskimi gminami wyznaniowymi działającymi w Szwajcarii.

Poseł Aleksander Ładoś ze swoimi współpracownikami prowadzili akcję wydawania polskim (i prawdopodobnie również holenderskim) Żydom paragwajskich i honduraskich paszportów, poświadczeń obywatelstwa Boliwii i Salwadoru, oraz certyfikatów pozwalających na emigrację do Palestyny.

Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka