124 obserwujących
718 notek
1666k odsłon
  7434   0

Nie trzeba głośno mówić. Zostałeś opluty, siedź cicho.


15 maja 2019 roku izraelskie media (The Jerusalem Post) poinformowały, że ambasador RP w Izraelu został zaatakowany w pobliżu swojej ambasady.

Ambasador Marek Magierowski wyszedl z budynku ambasady około 12.45. Wychodząc z budynku zobaczył przy bramie jakiegoś męzczyzne w wieku około 60 lat. Marek Magierowski poszedl na parking i wsiadl do samochodu, w którym czekał na niego kierowca. Samochód opuścił teren ambasady; po przejechaniu około 100 metrów, przy samochodzie pojawił się ten sam mężczyzna i mocno uderzył pięścią w dach. Następnie zbliżył się do drzwi po stronie ambasadora, gwałtownie je otworzył i dwa razy na niego splunął, krzycząc i przeklinając po hebrajsku. Zaskoczony ambasador Magierowski nie mógł zrozumieć tych wyzwisk ale sięgnął po telefon komórkowy i sfotografował napastnika oraz jego samochód. Zdjęcia ułatwiły policji zatrzymanie napastnika, którym okazał się znany architekt izraelski Aril Lederman (lat 65), z miasta Herclijja. Został przesłuchany przez policje i wypuszczony.  

Tuż po incydencie polska ambasada zawiadomiła o zdarzeniu izraelską policję, a Magierowski złożył oficjalna skargę do izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

W środę rzecznik polskiego MSZ, Ewa Suwara, powiedziała, ze do MSZ wezwano izraelskiego ambasadora w Warszawie w celu przekazania stanowiska Polski w sprawie incydentu. Powiedziała również: Apelujemy do strony izraelskiej o zabezpieczenie życia, dobra polskich dyplomatów zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym i prosimy o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji, która miała miejsce w dniu wczorajszym i przedstawienia nam informacji na ten temat.

Premier Mateusz Morawiecki napisal na Twitterze, że jest bardzo zmartwiony atakiem na ambasadora: "Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego jest sytuacją niedopuszczalną. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii, zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli. Polska zdecydowanie potępia ten ksenofobiczny akt agresji. Przemoc wobec dyplomatów lub innych obywateli nigdy nie powinna być tolerowana”.

Wczoraj, 17 maja, prezydent RP Andrzej Duda w liście do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina napisał:

 Szanowny Panie Prezydencie,

 Z najwyższym zaniepokojeniem przyjąłem wiadomość o ataku, jaki miał miejsce we wtorek, 14 maja, w Tel Awiwie, którego ofiarą padł ambasador Marek Magierowski. Najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej w Państwie Izrael znieważono słowem i czynem przed siedzibą polskiej placówki dyplomatycznej. Akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec naszego państwa i narodu.

Zachowania godzące w bezpieczeństwo cudzoziemskich dyplomatów są niedopuszczalne. Jeszcze bardziej bulwersują powody napaści. Stanowczo nie godzimy się na szowinizm i nienawiść na tle narodowościowym. Takie postawy muszą być piętnowane, a wynikające z nich czyny surowo karane.

W Polsce, która jest ojczyzną i domem rodzinnym tysięcy Żydów, wszelkie przejawy antysemityzmu spotykają się z moim stanowczym sprzeciwem. Dlatego też doceniam zaangażowanie Pana Prezydenta na rzecz budowania pozytywnych relacji między Polską i Izraelem w duchu wzajemnego szacunku.

Mając wciąż w pamięci nasze spotkanie przed rokiem i wspólny udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, liczę na to, że władze Państwa Izrael dołożą wszelkich starań, by rzetelnie wyjaśnić i sprawiedliwie ocenić niedawny incydent.

Ufam, że dbając o ważne i dobre wzajemne relacje między naszymi państwami będziemy w dalszym ciągu pielęgnować łączącą nasze narody wspólnotę wartości i przyjaźni, współpracy

i zaufania.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Duda

Dzisiaj swoje zdanie w kwestii ataku na ambasadora Marka Magierowskiego przedstawiła również tzw. Konferencja Ambasadorów RP w liście otwartym.

Konferencja Ambasadorów RP została powołana rok temu przez 29 byłych dyplomatów. Jej celem, jak ogłoszono, jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji.

Pod dokumentem założycielskim podpisali się: Jan Barcz, Andrzej Jaroszyński, Anna Niewiadomska, Marcin Bosacki, Maciej Klimczak, Jerzy Maria Nowak, Iwo Byczewski, Michał Klinger, Piotr Nowina-Konopka, Maria Krzysztof Byrski, Tomasz Knothe, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Mieczysław Cieniuch, Maciej Kozłowski, Piotr Ogrodziński, Tadeusz Diem, Maciej Koźmiński, Katarzyna Pelczyńska-Nałęcz, Paweł Dobrowolski, Jerzy Kranz, Ryszard Schnepf, Grzegorz Dziemidowicz, Henryk Lipszyc, Tadeusz Szumowski, Urszula Gacek, Bogumił Luft, Maria Wodzyńska-Walicka, Marek Grela i Piotr Łukasiewicz.

Uważam, ze warto aby Polacy dokładnie poznali treść tego „listu otwartego”. Jest ona tak niebywała, że wręcz trudno uwierzyć, ze ludzie o takiej mentalności reprezentowali polskie państwo zagranicą.

Lubię to! Skomentuj102 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka