szpak80 szpak80
587
BLOG

Aleksander von Gersdorf

szpak80 szpak80 Kultura Obserwuj notkę 7

Nie wiem czy w nawiązaniu do tej latającej z paszkwilami na Polskę lufthanzy.


W mieście Łodzi, okresu zaboru rosyjskiego, osiedliła się swego czasu familia Gersdorf. Jeden z jej przedstawicieli - Aleksander Gersdorf brał udział w życiu miasta, w jego polskiej społeczności, a to w towarzystwach antyżebraczych, a to w przemysłowo-handlowych, w 1912 uzyskał koncensję na wydawanie w trzech językach bezpłatnego tygodnika informacyjno-handlowego o brzmiącym dzisiaj przewrotnie tytule Progres (zmienionego później na równie przewrotny Postęp).
W czasie pierwszej wojny światowej i zajęciu Łodzi przez Niemców Aleksander Gersdorf zamienia się w Aleksandra von Gersdorfa.

image

image



W końcu wojny w  ponownie zmienia się w Aleksandra Gersdorfa (1917,1918), w 1919 Biuro Reklamy.

image




***


Z kolei w maju 1946 r. kolejny okupant, po wyparciu niemieckiego - sowiecki, za pośrednictwem swoich kolaborantów, wezwał do zgłaszania się osób, które posiadają wiedzę o "szkodliwej działalności wnioskodawców względem Narodu Polskiego". Wnioskodawcami była grupa osób, które złożyły wniosek o rehabilitację w związku z wpisaniem się na Deutsche Volksliste - niemiecką listę narodową - II kategorii.
["Kategoria 1 – Volksdeutscher – osoby narodowości niemieckiej, aktywne politycznie, działające na rzecz III Rzeszy w okresie międzywojennym (tzw. Reichslista).
Kategoria 2 – Deutschstämmige – osoby przyznające się do narodowości niemieckiej, posługujące się na co dzień językiem niemieckim, kultywujące kulturę niemiecką, zachowujące się biernie [w okresie międzywojennym]".]

- Gersdorf Aleksander Leon, Al. Kościuszki 93.

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura